Dokument BusinessEurope: EU-Čína: Spolupráce se systémovým rivalem

BusinessEurope zveřejnila svůj dokument na téma „ Vztahy mezi EU a Čínou – navázání kontaktu se systémovým rivalem “, který se shoduje s hospodářským dialogem na vysoké úrovni mezi EU a Čínou.

Dokument, který je třeba číst ve spojení s publikací BusinessEurope 2020 „EU a Čína: řešení systémové výzvy“, zdůrazňuje výzvy a rizika v současných vztazích mezi EU a Čínou, ale také zdůrazňuje význam spolupráce mezi EU a Čínou v určitých oblastech, zejména kde jsou zapotřebí mnohostranná řešení. Dokument uvádí politická doporučení pro vytvoření podmínek pro užší spolupráci s Čínou ve dvou konkrétních oblastech: klimatická politika a standardizace.

china businesseurope

 

Prezident BusinessEurope Fredrik Persson řekl: “Vztahy mezi EU a Čínou čelí značným výzvám. Pokud jde o obchod a investice, přetrvávají značné asymetrie, včetně nedostatečné reciprocity v přístupu na trh a nerovných podmínek v některých odvětvích. Nárůst asertivity Číny a narušení dodavatelského řetězce, které má za následek z čínské politiky nulového COVID vytvářejí další rizikové faktory pro společnosti. Čína je a zůstane hlavním trhem pro evropské společnosti, ale nadměrné spoléhání a rizika expozice by měla být pečlivě posouzena.“

„Navzdory těmto výzvám jsou naše ekonomiky na sobě silně závislé. Čelíme mnoha společným globálním výzvám, které vyžadují kolektivní řešení a spolupráci mezi EU a Čínou. Spolupráce je nezbytná v oblastech, jako je klimatická politika a standardizace, ale obě strany musí prokázat politickou vůli a odhodlání dosáhnout konkrétních výsledků.“

Dokument „EU-Čína – angažmá se systémovým rivalem“ je ke stažení zde.

business europe

Zdroj zprávy: BusinessEurope

BusinessEurope