Dukovanský druhý blok je na plném výkonu

Dukovany

Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany dosáhli koncem víkendu 100% výkonu na druhém dukovanském výrobním bloku. Ten připojili k síti minulý týden po ukončené odstávce pro výměnu paliva. Bezemisní energii nyní v Dukovanech vyrábí všechny čtyři bloky, ale to jen do pátečního dopoledne, kdy energetici podle plánu odstaví první výrobní blok pro výměnu části paliva za čerstvé.

Dukovany

Druhý výrobní blok připojili energetici po výměně paliva přesně před týdnem takzvaným přifázováním prvního turbosoustrojí. V úterý ráno pak připojili také druhé turbosoustrojí a následně postupně výkon zvyšovali. V průběhu celého týdne prováděli řadu předepsaných kontrol a testů, které potvrdily řádný stav zařízení. O víkendu, při dosažení 98 %, pak energetici provedli závěrečná zpřesňující kontrolní měření a následně najeli na 100 % výkonu bloku.

Dukovany

 

„Pokud se nevyskytnou žádné technické potíže, měl by blok čistou a bezemisní energii vyrábět nejméně následujících jedenáct měsíců. Bezpečnost a spolehlivost je však pro nás vždy prioritou,“ vysvětluje ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

Už v pátek ráno začnou energetici postupně snižovat výkon prvního výrobního bloku až k úplnému odpojení od sítě a zastavení řízené štěpné reakce. V následujících dvou měsících pak energetici provedou výměnu části paliva a plánované servisní a kontrolní práce.

Dukovany

 

„Kromě ukončené odstávky dukovanské dvojky nás letos čeká ještě pět odstávek pro výměnu paliva. Práce vzájemně koordinujeme a využíváme teplejšího období s nižší spotřebou a obvykle i nižší cenou elektřiny,“ doplňuje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Energetici nepředpokládají, že by stávající průběh šíření nemoci covid-19 nějak negativně omezil provoz elektrárny nebo průběh nadcházející odstávky. V elektrárně však i nadále platí řada preventivních opatření proti jeho šíření.

Jiří Bezděk , mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Dukovany

Zdroj zprávy: ČEZ, a.s.
ČEZ