Dukovany a Temelín čeká seizmická prověrka

ČEZ separátor temelín

Mise pod hlavičkou Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) má za cíl potvrdit vhodnost a bezpečnost lokalit českých jaderných elektráren. Seismická vhodnost českých jaderných lokalit je prověřována už desítky let, jaderná energetika však pracuje s principem neustálé kontroly. Zaměří se jak na stávající výrobní bloky, tak na plány na výstavbu dalších jaderných zařízení, včetně malých modulárních reaktorů. O prověrku požádala přímo Česká republika prostřednictvím Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Zúčastní se jí renomovaní odborníci ze Švýcarska, Francie a Japonska. Rakousko nominovalo vlastní nezávislou pozorovatelku.

prověrka čez

Stabilní podloží patří mezi klíčové faktory pro stavbu jaderných zařízení. Budovy důležité z hlediska jaderné bezpečnosti musí projektanti navrhnout tak, aby s velkou rezervou odolaly i velmi silným seismickým otřesům, a to i v případě, že jejich výskyt je vysoce nepravděpodobný. Mezinárodní mise má za cíl zhodnotit, zda jsou neustále uplatňovány nejnovější metody pro hodnocení lokalit Dukovan a Temelína.

čez temelin

 

„Velmi podrobné hodnocení je součástí zpráv, které jsme předkládali v rámci projektu nových bloků. Obě lokality za desítky let prokázaly svoji vhodnost, ale princip neustálé kontroly k jaderné energetice zkrátka patří. Proto budeme rádi za potvrzení správnosti všech našich průzkumů, studií a výpočtů pomocí nejmodernějších metod,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize Tomáš Pleskač.

Jen pro představu, v rámci příprav povolovacího řízení nového jaderného zdroje v Dukovanech odborníci provedli 30 hloubkových a 239 inženýrsko-geologických vrtů, mají za sebou 53 geofyzikálních měření a vyhloubili 20 výkopů o délce téměř 1000 metrů. Podobným posouzením prošla v minulosti i lokalita elektrárny Temelín. V rámci připravované mise už ČEZ poslal Mezinárodní agentuře pro atomovou energii přes 1 000 stran dokumentů k prostudování. Samotná mise potrvá pět dní.

čez dukovany

 

„Sami jsme si vyžádali posouzení od předních světových odborníků z pozice MAAE. Neustále se posouvají naše technické možnosti, získáváme nové poznatky o obou lokalitách a toho všeho chceme využít. Navíc jde o cenný vnější pohled, i proto jsme sami přizvali nezávislou o pozorovatelku z Rakouska,“ dodává člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Specializovaná mise je pro Dukovany premiérou. Temelín, na který se v minulých letech upírala pozornost především rakouských nevládních organizací, už má za sebou dvě podobné prověrky z let 2003 a 2013. V obou byla bezpečnost největší české elektrárny potvrzena. Výsledky současného posuzování dostane společnost ČEZ až v následujících měsících. S celou rozsáhlou zadávací bezpečnostní zprávou, která provází projekt nových zdrojů, se ale může veřejnost seznámit prostřednictvím webových stránek www.cez.cz/njz.

Marek Sviták , mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Temelín

Zdroj zprávy: ČEZ, a.s.
ČEZ