Efektivní, ekonomická a ekologická alternativa povrchového čištění

Lascam

Laserové čištění je přelomovou technologií z hlediska úspor nákladů na provozní energie a spotřební materiály s ověřenou stabilitou. Laserové systémy představují vysoce efektivní, ekonomickou a ekologickou alternativu k dostupným konvenčním technologiím. Nevyžadují žádná abraziva ani chemikálie, které by bylo nutné skladovat a ekologicky likvidovat, jsou šetrné k životnímu prostředí, a jedná se o zařízení s velkým servisním intervalem, která lze jednoduše a okamžitě používat nebo integrovat do výrobní linky.

Lascam Varroc

U počáteční, vyšší investice do laserového systému pro čištění může společnost počítat s rychlou návratností. Například při porovnání nákladů technologií „suchý led“ vs. „laser“, dochází při použití laseru ke snížení provozních nákladů o 84% oproti suchému ledu a k návratnosti investice ve dvousměnném provozu přibližně za rok. Ceny zařízení pro laserové čištění se pohybují v rozmezí 60 000 – 340 000 Euro v závislosti na dané aplikaci a výši automatizace.

Lascam Laser

Laserové čistění je technologií:

 • velice efektivní a „zelenou“, získala několik významných environmentálních ocenění
 • bezkontaktní a šetrnou k čištěnému materiálu
 • levnou s rychlou návratností – je několikrát prokázané, že technologie se zaplatí za rok na provozních nákladech spojených s čistěním
 • přelomovou – čistí dokonale na jeden přechod povrchy, které se doteď čistily v několika dlouhých cyklech
 • unikátní – možnost selektivního čistění a variability výkonů to jen potvrzuje
 • stabilní – vysoce kvalitní německé průmyslové provedení zabezpečuje dlouhou životnost a spolehlivost

Laserové systémy se v zásadě rozdělují na 3 typy:
1) Mobilní systémy
Do mobilních systémů se řadí čisticí lasery vybavené vláknovým či Nd:YAG laserem a ruční optikou. Jejich výkony se pohybují v rozmezí 20W-1000W. Dle výše výkonu jsou mobilní systémy využívány pro různé aplikace, od úpravy malých ploch, které vyžadují vysoce precizní čištění, až po odstraňování silných vrstev nečistot na různých typech základních materiálů. Systémy jsou plně přenosné a je možné dodat vlákno až 50m, což je vhodné například pro čištění stožárů elektrického vedení. LASCAM systems nabízí mobilní systémy pro laserové čištění od společností CleanLASER a P-Laser.

2)Pracovní stanice
Pracovní stanice integrovatelné do výrobní linky jsou flexibilní systémy s kompaktním Nd:YAG nebo vláknovým laserem, které se hodí pro procesy čištění a odstraňování vrstev zahrnující ruční montáž nebo obrábění dílů. Konfigurujeme a optimalizujeme od nákladově efektivních základních menších laserových pracovních stanic, až po multifunkční automatizované systémy s automatickými podavači, karusely či dopravníky.

3)Řešení na míru
Nabízíme také hotová a speciální zakázková řešení pro širokou škálu průmyslových odvětví. Plně automatizované vysokovýkonné čisticí systémy maximalizují výhody laserových technologií a jejich potenciál pro ekonomickou návratnost. Náš tým Vám poskytne podporu od prvního testu technologie až po její kompletní realizaci, zajistí spolehlivý servis a technickou podporu i při nestandardních požadavcích, jako je například čištění trubek nebo radioaktivního odpadu.

Laser je možné efektivně využívat hlavně v těchto aplikacích:

 • čištění plastikářských a gumárenských forem
 • selektivní odstranění korozních vrstev jako příprava pro svařování
 • odstraňování oxidů vzniklých z procesů v elektroprůmyslu
 • čistění olejových nánosů v potravinářském průmyslu
 • odstraňování napařených vrstev po procesu pokovení a lakování
 • příprava povrchu pro povrchovou úpravu
 • odmaštění kovů před vytvářením spojů, pájení nebo svařování
 • konečná úprava svárů – odstranění zbarvení
 • strukturování a modifikace kovového povrchu
 • odstranění organických nečistot z plastů a kompozitních součástí jako příprava pro natírání a spojování

Pořízení technologie laserového čištění může vypadat jako jednoduchý úkol. Nicméně, výběr komponent a nastavení vyžadují extenzivní znalosti z optiky, metalografie a absorpčních vlastností materiálu. Kvalitu čištění určuje kromě výkonu laseru také řada dalších parametrů a kontrolovaných vlastností. Mezi nejdůležitější z nich patří například frekvence či distribuce energie na plochu. V případě výběru nevhodných komponent pak dochází během čištění k jinému výsledku či nežádoucí změně povrchu základního materiálu. Je proto třeba vybírat laserové technologie pouze u dodavatelů s kvalitními referencemi a precizním, vývojovým a technickým zázemím.

LASCAM systems s.r.o.
Web: www.lascam.cz
Email: info@lascam.cz
Tel.: +420 778 065 205

Lascam laser