EGAP se v Berlíně připojil k memorandu na podporu ukrajinské ekonomiky

Egap memorandum o UA

EGAP je jedním z prvních signatářů stěžejního Memoranda o porozumění ohledně spolupráce při podpoře Ukrajiny. Dokument je výrazem solidarity 13 zemí a jejich vizí o společné ekonomické spolupráci, která pomůže nastartovat ukrajinskou ekonomiku. Memorandum bylo iniciováno Německem v rámci konference o obnově Ukrajiny, která se konala v Berlíně.

Egap memorandum o UA

„Obnova Ukrajiny bude největším projektem 21. století. A my budeme u toho,“ uvedl po podpisu memoranda předseda představenstva EGAP David Havlíček. Připomněl také, že pojišťovna již loni v létě spustila Fond Ukrajina, ze kterého se kryje pojišťování českého vývozu právě na Ukrajinu. „Podpořili jsme víc než desítku obchodních případů za 300 milionů korun. Z toho 50 milionů již bylo splaceno. Pomáháme Ukrajině i českým vývozcům,“ dodal Havlíček.

Cílem memoranda je zintenzivnit oboustranný obchod a investice na Ukrajině, a tím podpořit obnovu země. Ta má být mezinárodně propagována jako atraktivní obchodní a investiční partner. Prostřednictvím memoranda signatáři zdůrazňují své ambice stát se průkopníky hospodářské, sociální, infrastrukturní a ekologické obnovy Ukrajiny.

Prvními signatáři jsou Atradius Dutch State Business (Nizozemsko), EDC (Kanada), EGAP (Česká republika), EKN (Švédsko), Euler Hermes (Německo), EIFO (Dánsko), Finnvera (Finsko), KUKE (Polsko), PricewaterhouseCoopers (Německo), NEXI (Japonsko), SACE (Itálie), UKEF (Spojené království) a US-EXIM (USA). Participující ECAs (Export Credit Agencies) se dohodly, že budou společně pokračovat v podpoře Ukrajiny a sdílet zkušenosti v rámci konkrétních obchodních případů.

Memorandum se zaměřuje na sdílení kontaktů mezi odborníky z příslušných institucí. Cílem je optimalizovat nástroje financování na základě v praxi osvědčených postupů. Spolupracující ECAs také vyzývají, aby se v budoucnu k síti podpory Ukrajiny připojily další země. Cílem je získat pro Ukrajinu širokou a silnou koalici finančních institucí.

Zdroj zprávy: EGAP
egap