Energetici v Dukovanech zahájili sérii letošních cvičení pěkně zostra

Sérii preventivních cvičení zahájili energetici Jaderné elektrárny Dukovany scénářem simulujícím radiační havárii v důsledku netěsnosti potrubí napájecí vody na jednom ze čtyř dukovanských boků. Cílem cvičení bylo ověřit připravenost členů organizace havarijní odezvy, kteří se kvůli ochranným preventivním opatřením proti šíření COVID-19 poprvé od března loňského roku sešli osobně přímo v havarijním středisku elektrárny. Při cvičení prověřili platnost dokumentace i funkčnost komunikačních prostředků pro řešení mimořádných událostí.

čez

První z deseti letošních dukovanských cvičení se uskutečnilo v úterý 11. května. Jeho námětem byla cvičná radiační mimořádná událost, která byla iniciována jako netěsnost na potrubí napájecí vody druhého výrobního bloku JE Dukovany a pokračovala až do radiační havárie řešené pomocí předpisů pro zvládání těžkých havárií. Do cvičení byla zapojena sloužící zelená směna POHO (pohotovostní organizace havarijní odezvy), včetně osádky simulátoru blokové dozorny, cvičící směnový inženýr, bezpečnostní služba a členové hasičského záchranného sboru podniku.

trenažér čez

„Cílem těchto cvičení je ověřit připravenost našich zaměstnanců i všech osob pohybujících se v areálu elektrárny i na tyto velmi málo pravděpodobné události. Standardně by součástí tohoto cvičení bylo ukrytí veškerého přítomného personálu, ale s ohledem na platná ochranná opatření proti šíření COVID-19 jsem rozhodl o omezení této části, kterou si procvičíme při některém z následujících plánovaných cvičení,“ prozradil o cvičení Roman Havlín, ředitel JE Dukovany.

čez podpora

V Jaderné elektrárně Dukovany je do systému řešení neobvyklých událostí zapojeno 85 zaměstnanců, kteří jsou rozděleni do 4 směn. Na závěr každého cvičení energetici vyhodnotí celý průběh a navrhnou případná opatření. Cvičení se pravidelně konají za dozoru a pozorování psychologa, což přispívá k vyšší připravenosti a odolnosti členů štábu proti stresovým situacím, která tato cvičení přináší. Další cvičení je v Dukovanech plánováno v červenci. Ještě před tím čeká cvičení kolegy z JE Temelín, kteří se nad řešením simulované neobvyklé události sejdou už na začátku června.

čez trenažér

Zdroj zprávy: ČEZ, a.s.
ČEZ