ESA používá pro misi Harmony infračervené přístroje od ABB

Společnost ABB byla pověřena německou kosmickou a technologickou společností OHB System AG vývojem a konstrukcí tepelných infračervených užitečných zátěží pro družice Earth Explorer mise Harmony Evropské vesmírné agentury. Mise má začít v roce 2029. ABB vybaví tyto dva satelity multispektrálními tepelnými infračervenými užitečnými zátěžemi, které mohou měřit různé parametry prostředí, včetně teploty mořské hladiny a polohy a pohybu mraků. Finanční detaily smlouvy nebyly zveřejněny.
Přístroje ABB Multiview/Thermal Infrared Payload umožňují ESA měřit polohy a pohyby mraků z vesmíru a zajišťují radiometrickou přesnost – přesnost měření teploty získanou infračervenými přístroji ve srovnání se skutečnou povrchovou teplotou (ať už v oblacích nebo v moři). Údaje shromážděné misí posílí klimatickou vědu a zlepší porozumění a předpovídání extrémních jevů počasí, jako jsou hurikány. Kromě toho bude Harmony poskytovat informace pro vyhodnocení drobných změn na zemském povrchu, jako jsou změny vedoucí k zemětřesení a vulkanické činnosti nebo v důsledku těchto zemětřesení. Harmony tak podporuje hodnocení georizik v geologicky aktivních oblastech.
„Mise Harmony přispěje k lepšímu pochopení toho, jak naše Země funguje, a poskytne cenná data pro vědu o systémech Země a výzkum klimatu,“ řekla Florence Hélière, projektová manažerka Harmony v Evropské kosmické agentuře. “Odborné znalosti a odhodlání našich průmyslových partnerů jsou pro misi Harmony neocenitelné. Pomáhají nám realizovat misi včas a získat vědecké poznatky.”
„Při této prestižní misi se spoléháme na ABB, protože společnost prokázala odborné znalosti v technologii infračervených senzorů,“ řekla Agustina Alvarez Toledo, projektová manažerka Harmony ve společnosti OHB System AG. “Spolupracovali jsme s ABB na několika vesmírných programech a ceníme si odborných znalostí ABB. Těšíme se na další spolupráci při podpoře vědy ve prospěch této i budoucích generací.”
“Cílem společnosti ABB je umožnit udržitelnější budoucnost, která bude efektivněji využívat zdroje. Jsme hrdí na to, že jsme součástí tohoto vědeckého programu, který přispěje k lepšímu pochopení změny klimatu,” řekl Jacques Mulbert, vedoucí divize měření a analýzy ABB. “Tímto projektem zdůrazňujeme naši schopnost poskytovat přesné informace o poloze mraků a přesná měření povrchu oceánu z vesmíru. To povede k lepšímu vědeckému pochopení naší planety, abychom mohli zajistit její budoucnost.”
Tyto dva satelity budou obíhat Zemi v tandemu s družicí Copernicus Sentinel-1, přičemž konfigurace se bude během života Harmony na oběžné dráze měnit. V různých konfiguracích přijímají přístroje radaru se syntetickou aperturou (SAR) družic Harmony radarové signály Sentinel-1 odražené od zemského povrchu. Přístroje TIR Harmony zároveň umožňují doplňková pozorování hladiny oceánu a poloh a pohybů mraků nad nimi.
Kombinace tepelných a radarových snímků poskytne řadu dat a nabídne nové pohledy na procesy výměny tepla v horních vrstvách oceánu – hnací síly pro extrémní počasí – a dlouhodobé účinky změny klimatu. Kromě toho bude mise generovat nová data pro lepší pochopení dopadu tání ledovců na vzestup hladiny moří.
Zdroj zprávy: ABB