ESAB rozšiřuje svou nabídku přídavných svařovacích materiálů pro využití u LNG aplikací

Společnost ESAB představuje Shield-Bright NiCrMo-3, plněnou elektrodu typu iNCONEL 625 pro manuální a automatizované svařování 9% niklových ocelí v poloze PF/3G (svislá nahoru) za použití ochranného plynu 75 % argon / 25 % CO2.

esab nikl

„Elektrodu Shield-Bright NiCrMo-3 jsme vyrobili speciálně pro amerického výrobce nádrží na zkapalněný zemní plyn LNG, který se přesunul od svařování 3mm kořenových mezer ke 4mm za použití keramické podložky,“ uvádí Neil Farrow, Global Product Manager – Cored Wires, ESAB. „Svařování širších kořenových mezer s dráty s vysokým obsahem niklu je náročné, protože lázeň většinou teče pomalu a svarová housenka má vysoký profil. Shield-Bright NiCrMo-3 ale vytváří mimořádně plochou housenku s vynikajícími plynulými přechody svaru. Pracuje téměř jako drát z nízkolegované oceli, a tak klesá riziko praskání za tepla a koncentrace pnutí.“

Elektroda je klasifikována jako AWS A5.34/5.34M:2018 ENiCrMo3T1-4, s pevností v tahu > 690 MPa a zkoušce rázem v ohybu podle Charpyho > 70 J za teploty -196 oC. Shield-Bright NiCrMo-3 má mechanické vlastnosti, které předčí očekávání zákazníků, protože ESAB pečlivě kontroluje složení svarových kovů.

SB_NiCrMo-3 ESAB

Při vývoji této plněné elektrody použili inženýři společnosti ESAB systém analýzy dat ze svařování, aby prokázali, že svařuje s velmi stabilním obloukem a plynulou regulací proudu. Laboratorní testy svařování plněnou elektrodou o průměru 1,2 mm v poloze PF/3G vykázaly výkon odtavení 2,4 kg/hod. Snadné odstranění strusky redukuje riziko vytváření vměstků, zkracuje čas a náklady na čištění po svařování.

Skupina přídavných svařovacích materiálů pro využití u LNG aplikací
Na začátku letošního roku představil ESAB Cryo-Shield Ni9, plněnou elektrodu na bázi NiCrMo, určenou ke svařování palivových nádrží a zásobníků LNG z 9% niklové oceli ve všech polohách pomocí 100% CO2 jako ochranného plynu. Tato modifikovaná elektroda typu Inconel 625 výborně odolává horkýcm trhlinámí a předčí běžné dráty typu NiCrMo-3. Její mechanické vlastnosti se podobají vlastnostem plněných elektrod typu Hastelloy ENiMo-13. Běžné mechanické vlastnosti po svařování jsou: mez kluzu 440 MPa, pevnost v tahu 730 MPa, tažnost 44 % a vrubová houževnatost 65 J při -196 oC.

„Plněnou elektrodu Cryo-Shield Ni9 jsme vyvinuli v reakci na to, že systémy lodních pohonů přecházejí od těžkého topného oleje k LNG, aby snížily emise oxidů,“ říká Neil Farrow. „Tato elektroda také splňuje potřeby výrobců zásobníků LNG a požadavky u dalších typů využití 9% niklové oceli. Ve srovnávacích testech s předními dráty ze slitiny 625 vykazovala elektroda Cryo-Shield Ni9 lepší odolnost vůči popraskání, což je zvlášť důležité u kořenových svarů. Testy v provozech zákazníků s ochranným plynem 100% CO2 rovněž potvrdily lepší výsledky u pórovitosti, smáčivosti k dosažení ploššího vrcholu housenky a u odstranění strusky ve srovnání s běžnými dráty ze slitiny 625. Navíc způsob odstraňování strusky umožňuje svařovat ve všech polohách včetně nad hlavou.“

A protože se místo směsi argonu používá jako ochranný plyn 100% CO2, snižují se provozní náklady. Elektroda byla schválena certifikačními společnostmi ABS, BV, DNV GL, KR, LR a CCS.

ESAB nabízí elektrody Shield-Bright NiCrMo-3 a Cryo-Shield Ni9 v průměru 1,2mm. Balení na cívkách je ve vakuově utěsněné fólii zabraňující absorpci vlhkosti. Kompletní portfolio přídavných svařovacích materiálů a zařízení značky ESAB pro využití u LNG najdete na esab.com/lng s dodatečnými údaji o výrobcích a úspěšnými příběhy.

Plněná elektroda Shield-Bright NiCrMo-3 je určená ke svařování nádržích na LNG. Vytváří mimořádně plochou svarovou housenku, jak ukazuje tento automatizovaný svar v poloze PF/3G, čímž klesá riziko praskání za tepla a koncentrace pnutí. Další podrobnosti naleznete v produktovém listu společnosti ESAB.

Zdroj zprávy: ESAB