ESAB uvádí mobilní, extrémně odolný podavač drátu

Společnost ESAB dnes představila přenosný podavač drátu Robust Feed Pro, první produkt ve své kategorii se stupněm krytí IP44, což znamená, že je chráněn proti postříkání vodou ze všech směrů a proti pevným částečkám větším než 1 mm.

Kompletně utěsněný Robust Feed Pro byl navržen s dvojitou stěnou se speciálními nárazovými zónami vyrobenými z flexibilních materiálů tak, aby lépe pohlcoval energii nárazů. Všechny ovládací prvky, elektrické a plynové konektory se nalézají uvnitř tělesa s vyhrazeným servisním krytem, který poskytuje snadný přístup k elektronickým částem.
„Robust Feed Pro je jediný podavač na trhu, který můžete nechat venku na hustém dešti. Vyhřívání uvnitř jednotky odstraňuje kondenzaci a udržuje svařovací dráty suché,“ prohlásila Arne Lagerkvistová, Global Product Manager, Heavy Industry Welding Equipment, společnost ESAB.

feed

Všechny kabelové konektory jsou chráněny uvnitř podavače. Pro propojovací kabely stroj obsahuje robustní kabelovou průchodku, která konektory kabelů chrání před mechanickým pnutím.

„Tento podavač můžete klidně upustit a táhnout ho za kabel bahnem a nic se mu nestane. Nedochází k žádnému pnutí ani k riziku odtržení kabelu nebo hadic hadice,“ sděluje Lagerkvistová.

Extrémní odolnost, přenosnost a výkonnost přístroje Robust Feed Pro se hodí zejména pro provoz v těžké průmyslové výrobě, jako jsou například námořní a lodní aplikace, konstrukce z oceli, výroba ze konstrukčních ocelí, navařování tvrdokovů a plátování, opravy a údržba, tlakové nádoby a potrubí.

Robust Feed Pro je kompatibilní se svařovacími zdroji společnosti ESAB Warrior 500i, Warrior 400i. Obsluha tak může nastavovat na podavači napětí a rychlost podávání drátu. Při jmenovitých výkonech 550, 500 a 400 A má přístroj dovolené zatížení 50, 60 a 100 procent.

Výkonný pohonný systém
Robust Feed Pro je určený pro cívky drátu až do vnitřního průměru 300 mm, jeho rozměry jsou 595 x 250 x 430 mm a váha 16,8 kg. Je vybaven novým precizním systémem podávání drátu, který má dostatečný výkon, aby zvládl plný drát až do průměru 2mm a plněnou elektrodu do průměru 2,4mm. Společnost ESAB minimalizovala rozměry přídržného systému se 4 podávacími kladkami a zároveň do zdroje kladky průměru 38mm konstruované pro rychlou výměnu a barevně kódované pro rozlišení průměru drátu.

Systém nabízí širokou řadu rychlostí podávání drátu (WFS), od 0,8 do 25 m/min, což jsou rychlosti dostatečné pro práci s plnými dráty od průměru 0,6mm až poplněné elektrody 2,4mm.

„Náš design zlepšuje přesnost při nižších rychlostech, má dostatečný výkon na podávání silnějších plněných drátů a vysoké rychlosti nezbytné pro plné dráty o menších průměrech,“ říká Lagerkvistová. „Robust Feed Pro je opravdu všestranný podavač.”

Přední strana podavače má jasné, zřetelné velké LCD displeje, které jsou viditelné i na silném slunci. Nabízí také podsvícené symboly, díky kterým se přístroj snadněji ovládá v příšeří. Přední strana má ovládací prvky pro nastavení napětí a rychlosti podávání drátu, pro pomalý posun drátu a zkoušku průtoku plynu. Uvnitř přístroje se nalézají ovládací prvky pro provoz 2T nebo 4T, pomalé posouvání drátu, vyplňování kráteru a průtokoměr pro nastavení přesných průtoků ochranného plynu.

Přístroj Robust Feed Pro také zahrnuje spínač pro optimalizaci oblouku pro plné dráty a plněné elektrody. V poloze plného drátu spínač aktivuje technologii Short Circuit Termination (SCT), která zaostří konec pevného drátu MIG při ukončení svaru. Eliminací kuličky, která se obvykle formuje na konci drátu, optimalizuje podavač stav drátu a podporuje pozitivní start oblouku. Díky technologii SCT také není nutné, aby obsluha drát zastřihávala. V provozu s rozličnými délkami svarů a častýmistarty svařování se bude dosažená úspora času rychle sčítat.

Ergonomická přenosnost
Robust Feed Pro má tři pohodlné rukojeti – všechny certifikované pro zavěšení pod jeřáb – a dva přídavné zdvižné prvky pro, v dané třídě nejlepší, přenosnost a manipulovatelnost. Dlouhá rukojeť na horní straně umožňuje přístroj zdvihnout v jeho těžišti, buď už s cívkou uvnitř, nebo bez ní. Rukojeti na přední a zadní části podavače usnadňují pohyb skrz průlezy a menší prostory.

„Je to jediný podavač na trhu s jasně označenými rukojeťmi vhodnými i pro jeřáb. To je důležitá funkce pro použití v loděnicích a při svařování velkých ocelových konstrukcí, kde se musí často zdvihat předměty a umísťovat na své místo, “ říká Lagerkvistová.

Pro větší mobilitu nabízí přístroj Robust Feed Pro doplňkovou sadu koleček, která se přimontovává buď na spodek, nebo na boční stranu podavače. Aby zůstaly digitální měřiče napětí a proudu nasměrované ke svařeči (např. horizontálně), lze ovládací panel odstraněním dvou šroubů otočit o 90 stupňů.

„Umístění sady koleček na boční stranu podavače vytváří nízký a plochý profil, který je stabilnější,“ sděluje Lagerkvistová. „Při použitích ve výrobě např. nákladních vozů může obsluha snadno přemístit podavač pod nízko posazenými objekty. V jakémkoliv prostředí lze podavač díky nízkému těžišti táhnout přes překážky a nerovné podlahy, aniž by hrozilo, že se převrátí.“

Nový Robust Feed Pro společnosti ESAB je jediný přenosný podavač drátu se stupněm krytí IP44. Může se pochlubit rukojeťmi certifikovanými pod jeřáb, jedinečnou doplňkovou sadou kladek a takovým designem, že ho mohou nároční uživatele doslova táhnout blátem.

Zdroj zprávy: ESAB