EuroBLECH 2022: TRUMPF zvyšuje kvalitu a robustnost laserového svařování

trumpf svařování

Nová technologie BrightLine Scan zlepšuje robustnost a stabilitu svařovacího procesu a umožňuje obzvláště hladké švy. TRUMPF představí na veletrhu EuroBLECH 2022 nové řešení pro zlepšení kvality a robustnosti laserového svařování.

V současné době je jediným způsobem vedení laserového paprsku během procesu svařování svařovací robot – ale nová technologie BrightLine Scan společnosti TRUMPF uživatelům také umožní navádět laserový paprsek pomocí laserového skeneru. Tato kombinace robota a skeneru umožňuje doplnit dopředný pohyb robota o další volně programovatelný pohyb laseru v libovolném požadovaném směru. Tento „oscilační pohyb“ je usnadněn použitím speciálně vyvinutých lehkých zrcadel. Tím, že umožňuje skenovací frekvence v rozsahu kilohertzů, tato nová technika zdvojnásobuje tloušťku plechů, které lze zpracovat tepelným svařováním, a zvyšuje ji ze tří na šest milimetrů.

trumpf svařování

Foto: TRUMPF

Nová technologie umožňuje uživatelům přizpůsobit lepicí povrchy součástí – které jsou přímo taveny laserovým paprskem – tak, aby vyhovovaly každé konkrétní aplikaci. Díky tomu je proces spolehlivější a výsledkem jsou díly vyšší kvality. Skutečnost, že paprsek lze nyní vést také pomocí skeneru, také usnadňuje dosažení užších tolerancí. „BrightLine Scan je dalším příkladem odhodlání společnosti TRUMPF nabízet průmyslově relevantní řešení se zaměřením na potřeby výrobců plechů. Společnosti mohou využívat obrovské výhody začleněním této technologie do své každodenní práce, protože užší tolerance v procesu svařování znamenají méně odpadu, rychlejší zpracování a nižší náklady,“ říká produktový manažer TRUMPF Martin Geiger. EuroBLECH bude znamenat uvedení nové technologie BrightLine Scan pro laserový svařovací stroj TruLaser Weld 5000 společnosti TRUMPF.

trumpf bright light scan
Foto: TRUMPF

Duální metoda navádění laserového paprsku činí proces robustnějším
Úkol navádění laserového paprsku přes laserový skener v BrightLine Scan zajišťuje volně programovatelná zaostřovací optika PFO 20. Ty byly vyvinuty inženýry TRUMPF a jsou integrovány do svařovací optiky robota. Vedení paprsku pomocí kombinace robota a skeneru poskytuje zásadní posílení robustnosti a flexibility procesu laserového svařování. „Dříve jsme museli laserový paprsek umístit přímo nad šev, abychom zaručili vysoce kvalitní svar. Pokud jste se odchýlili od správného místa o milimetr, nebo dokonce méně, musela být součást často sešrotována. Ale nyní, když paprsek může být veden také přes skener, je snazší dosáhnout užších tolerancí. To umožňuje opravit jakékoli drobné nepřesnosti, které se vloudí během předchozích kroků, jako je ohýbání,“ říká Geiger.

trumpf svařování

Foto: TRUMPF

Jednoduché programování a použití
BrightLine Scan je hladce integrován do svařovací optiky robota, takže programování svařovací buňky TRUMPF je stejně rychlé a snadné jako kdykoli předtím. TRUMPF poskytuje firmám TechSets, které obsahují všechny parametry, které potřebují pro běžné aplikace. Výrobci mohou také těžit z BrightLine Scan v offline programovacím systému TruTops Weld svařovací buňky. To umožňuje uživatelům programovat stroj, když je zaneprázdněn svařováním jiné součásti. „Offline programování je rychlé a ekonomické řešení pro malosériovou i velkosériovou výrobu. A možnost ukládat všechny základní procesní informace přímo na stroji nám poskytuje vyrovnávací paměť, kterou potřebujeme, abychom se vypořádali s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků,“ říká Geiger. Nová technologie poskytuje spolehlivé řešení pro svařování plechů o tloušťce až šest milimetrů, díky čemuž je vhodná zejména pro zemědělské a stavební stroje. Vysoká přesnost a kvalita švů z něj také činí efektivní volbu pro výrobu nábytkových produktů a zásobníků baterií pro elektromobily. BrightLine Scan je také skvělá volba pro výrobu elektrických skříní.

Zdroj zprávy: TRUMPF
Trumpf logo