Evropa v čele inovací v oblasti vodních technologií

voda

Evropa v čele inovací v oblasti vodních technologií Dle zprávy Evropského patentového úřadu (EPÚ) připadá 40 % vynálezů v oblasti vodních technologií na Evropu, následují USA (23 %) a Japonsko (12 %). Podle studie zveřejněné EPÚ se Evropa nachází na prvním místě ve vývoji nových technologií v oblasti vody. Studie konstatuje, že společnosti, výzkumní pracovníci a vynálezci ze všech 39 členských států Evropské patentové organizace (EPO) mezi lety 1992 až 2021 stáli za až 40 % patentových rodin (IPF) v oblasti technologií a vynálezů souvisejících s vodou. Evropští vynálezci stojí v čele ve významných oblastech vodních technologií, od shromažďování pitné vody a jejího efektivního využívání, po čištění odpadních vod a protipovodňová opatření.

voda

Jak uvádí Organizace spojených národů, v roce 2022 až 2,2 miliardy lidí nemělo přístup k pitné vodě a 3,5 miliardám lidí chyběly bezpečné hygienické služby. Kromě toho, povodně a sucha si každoročně vyžádají velké množství mrtvých a miliardové ekonomické ztráty.

„Voda je jednou z našich nejcennějších surovin.“ řekl předseda EPÚ António Campinos. „Vzhledem k hrozbám globálního oteplování se v následujících desetiletích musí inovace rozvíjet ještě rychleji – a to jak v efektivním zásobování vodou, tak v ochraně před vodními katastrofami. Naše nová studie poskytuje politikům a veřejnosti vysoce kvalitní data a podrobnou analýzu popisující stav vodních technologií a zároveň podporuje vynálezce v dalším vývoji inovativních řešení pro naše problémy s vodou.“

Největší zájem o vynálezy v oblasti vody je v její úpravě
Studie uvádí, že v letech 1992-2021 bylo celosvětově přihlášeno více než 22 000 IPF souvisejících s vodními technologiemi. Největší podíl zaujímají vynálezy v oblasti úpravy vody (60 %). Nejrychleji rozvíjející se oblast v posledních letech se věnuje efektivnímu ošetření vody a zejména klade důraz na automatizaci a řízení čistících operací.

Evropa je v čele přihlašování vynálezů v oblasti vodních technologií (40 % IPF), následují ji USA (23 %), Japonsko (12 %), Čína (6 %) a Jižní Korea (5 %). Nejpokročilejšími evropskými zeměmi jsou Německo (12 %), Francie (5 %), Spojené království (4 %), Nizozemsko (3 %) a Itálie (3 %).

Graf voda source EPO TZ UPV

Dominují velké firmy, na vzestupu jsou i vysoké školy
Největší část žadatelů o patenty související s vodními technologiemi jsou firmy Veolia (Francie), Xylem (USA) a Kurita (Japonsko). Podíl univerzit a veřejných výzkumných organizací však výrazně vzrostl, a to z méně než 5 % všech IPF souvisejících s vodou v 90. letech na 14 % v letech 2017-2021. Mezi hlavní univerzity/výzkumné ústavy patří Čínská akademie věd, Nanjing University (Čína) a CNRS (Francie).

Zpřístupnění informací týkajících se vodních technologií
Ve spolupráci s národními patentovými úřady z celé Evropy vyvinul EPÚ novou technologickou platformu pro inovace v oblasti vody a vodních technologií. Tato bezplatná platforma umožňuje vědcům, vládám a podnikatelům snadnou orientaci v patentové databázi EPÚ, která obsahuje více než 150 milionů dokumentů. Platforma nabízí snadný přístup k relevantním informacím z oblasti vodních technologií. EPÚ také aktualizoval svou bezplatnou službu Deep Tech Finder, aby usnadnil komunikaci investorům a potenciálním partnerům s více než 100 startupy z celé Evropy, které jsou přihlašovateli patentů na vynálezy související s vodními technologiemi.

Další informace:
• Přečtěte si celou studii
• Prozkoumejte novou platformu zabývající se vodními technologiemi
• Najděte evropské startupy s přihláškami patentů na vynálezy související s vodními
technologiemi na webu Deep Tech Finder
• Podívejte se na stránky Observatoře EPÚ, kde najdete další informace o inovacích
v oblasti vody

Zdroj zprávy: Úřad průmyslového vlastnictví
UPV