Expozice Ministerstva obrany ČR a Armády ČR na veletrhu IDET 2021

IDET 2017

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET je jedinečnou prezentací obranných a bezpečnostních technologií ve střední Evropě a významnou proexportní platformou pro český obranný a bezpečnostní průmysl. Ministerstvo obrany ČR a Armáda ČR jsou již tradičně největšími vystavovateli.

idet

Tématy letošní expozice MO a AČR jsou modernizace ozbrojených sil a 30 let od první zahraniční operace, do které se zapojili čeští vojáci. Část věnovaná modernizaci představí nejnovější techniku a hlavní směry rozvoje nových schopností české armády.

IDET 2015

Z moderní techniky bude možno vidět osobní terénní automobily Toyota Hilux, které v nejbližších letech definitivně nahradí dosluhující vozidla UAZ a Land Rover. Představí se také moderní protiletadlové raketové komplety RBS-70NG, které vojáci převzali vloni na podzim nebo nová kolová bojová vozidla Pandur ve verzích velitelsko-štábní speciální a spojovací (KOVVŠ), která vloni posílila 4. brigádu rychlého nasazení a nahradila dřívější spojovací techniku. Poslední kus byl předán v první dekádě prosince 2020.

IDET 2015

Mottem dalších dvou částí vnitřní expozice budou nové druhy výzev (pandemie nemoci Covid-19, růst napětí v krizových oblastech a mezinárodní terorismus) a nové schopnosti ozbrojených sil – část věnovaná kybernetické bezpečnosti (prezentace Velitelství kybernetických sil a operací) a nasazení Armády ČR v rámci boje proti Covid-19. Představí se také tzv. centra výjimečnosti (Center of Excellence) specializující se na schopnosti, jako jsou ochrana proti zbraním hromadného ničení (CBRN), logistické vzdělávání a výcvik v rámci Aliance (MLCC) a mnohonárodní letecký výcvik (MATC).

Babiš

V rámci historického exkurzu bude možno vidět nejstarší chemické průzkumné vozidlo, které měli čeští vojáci v Perském zálivu (1990 – 1991), dnes již z expozice VHÚ (BRDM2RCH obojživelné, speciální, pancéřované vozidlo družstva radiačního a chemického průzkumu), ale i současné moderní lehké obrněné vozidlo (LOV) Iveco pro chemické specialisty.

Idet

K historii zahraničních misí se vrátí také filmová projekce na velkoplošné obrazovce ve vnitřní expozici v pavilonu P a výstava na venkovní ploše K. Zde bude také možné navštívit polní nemocnici s ambulancí a operačním sálem. Polní nemocnice byly, spolu s chemickými jednotkami, jako jedny z prvních v 90. letech nasazeny v zahraničních operacích (6. polní nemocnice, 1999, Albánie, Turecko).

Již tradičně bude na polygonu – IDET ARENA – možno každý den shlédnout dynamické ukázky. Tentokrát se představí příslušníci 102. průzkumného praporu z Prostějova a příslušníci Univerzity obrany s ukázkami taktické skupiny Commandos. Nebude chybět ani stánek náboru do ozbrojených sil, prezentace Hradní stráže, Čestné stráže AČR, či geografické služby AČR.

Zdroj zprávy: Veletrhy Brno, a.s.
BVV a.s.