Fakulta strojní ČVUT v Praze na MSV 2022

cvut

Na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně 2022 se reprezentuje Fakulta strojní univerzitu ČVUT pravidelně. Odbornou i zájmovou veřejnost seznamuje s výsledky vývoje konkrétních produktů i se systémovými technologickými novinkami a příklady spolupráce se zahraničními výzkumnými institucemi. Letos bude v Brně prezentovat také ukázky vlastního vývoje Hi-tech produktů, ale navíc dá prostor i projektům studentských týmů. Nebudou chybět ani interaktivní exponáty, které návštěvníkům umožní například nahlédnout do nitra jaderné elektrárny nebo si zkusit virtuální svařování.

cvut 2021

CTU CarTech
Studentský tým Formula Student při Fakultě strojní ČVUT v Praze staví od roku 2007 podle mezinárodních pravidel každým rokem vylepšený soutěžní vůz. Při konstrukci používají nejmodernější technologie. Jednotlivé podskupiny třicetičlenného týmu se věnují návrhu aerodynamiky, chassis, odpružení, elektroniky a powertrainu a tak si každý student v praxi vyzkouší znalosti i technické dovednosti. Na mezinárodních závodech vůz hodnotí přísná komise. Formule CTU CarTech pravidelně obsazuje přední místa. V posledních letech má na svém kontě dokonce 2 celková vítězství.

cartech

Chicken Wings CTU
Tento studentský tým působí na Ústavu letadlové techniky Fakulty strojní ČVUT v Praze. Zabývá se tvorbou soutěžních bezpilotních letadel a skvěle reprezentuje univerzitu na celosvětových soutěžích SAE. Letos získal v tvrdé mezinárodní konkurenci v Los Angeles krásné 6. místo!

Chicken Wings CTU

CTU Space Research
Studentský raketový univerzitní tým vyvíjí, staví a testuje kosmické technologie. Vyvíjí také studentské rakety, která se účastní soutěže Czech Rocket Challenge i dalších mezinárodních soutěží.

CTU Space Research

Soutěž spočívá v návrhu konstrukčního řešení rakety, její výrobě, kompletaci a vypuštění rakety s relativně silným modelářským motorem. Raketa musí startovat řízeně, proto studenti musí zkonstruovat i odpalovací rampu. Vyhrává nejvyšší dostup a nejlepší konstrukční řešení.

Virtuální svařování
V expozici Fakulty strojní ČVUT v Praze nebude chybět ani interaktivní exponát. Každý návštěvník si bude moci vyzkoušet virtuální svařování na simulátoru Soldmatic, pro svařování elektrickým obloukem s rozšířenou realitou – Augmented Reality (AR), který automaticky vyhodnocuje kvalitu svaru.

virtuální svařování

Virtuální jaderná elektrárna Cenelín
Návštěvníci expozice Fakulty strojní ČVUT v Praze se budou také moci ponořit do virtuálního modelu jaderné elektrárny CENELÍN pomocí VR brýlí. Jedná se o dlouhodobý projekt, jehož primárním cílem je vytvoření databáze podrobných digitálních 3D modelů z oboru jaderné elektrárny. Databáze vzniká vlastními silami studentů a akademických pracovníků jaderných oborů z českých vysokých a středních škol ve spolupráci s odborníky z jaderného průmyslu.

Virtuální jaderná elektrárna Cenelín

Zdroj zprávy: Veletrhy Brno, a.s.
BVV a.s.