Fantastická příležitost pro české strojařské firmy
Našli jsme unikátní technologii, která strojírenským firmám umožňuje levně, rychle a precizně vyřešit výrobu některých dílů, součástek, forem a modelů!
S firmou pana Karla Hackera jsme se setkali v loňském roce na výstavě vojenské techniky IDET, kde jsme hledali příležitosti pro kooperace českých strojírenských firem. Společnost Hacker Model Production a.s. tam vystavovala ukázky své produkce, které byly založeny na 3D tisku, resp. na jeho “průmyslové” formě. Vystavené exponáty pocházely ze spolupráce s firmami, které působí v automobilovém, zbrojním a obecně strojírenském průmyslu.
Jistě znáte mediálně populární 3D tiskárny, které mohou z plastového “drátu” tisknout různé figurky, hračky, obaly mobilů a další věci, které by bylo jinak nutné vyrobit vstřikováním umělé hmoty do drahých forem. Takové tiskárny jsou dnes běžně dostupné a jejich ceny se pohybují v řádech desetitisíců a ty nejlevnější dokonce v řádů tisíců Kč. Výstupy jsou ovšem relativně měkké, nepříliš přesné a odolné jen v úzkém rozsahu namáhání. To se na potřebnou aplikaci ve strojírenských firmách hodí jen málokdy.
Firma Hacker Model Production a.s. ovšem nabízí řádově sofistikovanější technologií, která je založena sice zdánlivě podobném principu 3D tisku, ale pracuje s práškovým nanášením a následným spékáním laserovým paprskem. Tiskárna Eosint P385 ovšem stojí 360 000 EUR, což v přepočtu k aktuálnímu kurzu představuje 9.916.200 Kč. Taková technologie pochopitelně nabízí mnohem více!
Vysoce kvalitní materiál
Polyamidový prášek spékaný laserem podle standardní CAD dokumentace (3D model) získá fyzické vlastnosti velmi tvrdého (59 až 71 HB nebo 64 až 65 HShD ) a odolného plastu, který se hodí pro výrobu plně funkčních a cyklicky namáhaných částí, ale i forem nebo modelů. Používá se buď čistý polymid PA 12 (PA 2000) nebo jeho varianty s příměsí 30% skla (PA 3200GF) nebo s 50% hliníku (Alumide). Tím se samozřejmě podstatně mění fyzikální vlastnosti materiálu a plast tak získává vyšší mez pevnosti a pružnosti v tahu i ohybu…
Možnost využití i pro vaši firmu
Tato technologie je strojírenským firmám k dispozici. Stačí kontaktovat firmu www.rapidprototyping.cz a domluvit si postup, resp. dodání podkladů. Základem je 3D model vytvořený v konstrukčních CAD aplikacích typu Catia, SolidWorks, AutoCAD a dalších, resp. v jejich modulech, které umí vytvořit 3D modely. Pokud je k dispozici pouze 2D dokumentace, firma je schopna vytvořit 3D model pomocí CAD aplikace SolidWorks a z něj následně vygenerovat STL data pro laserovou 3D tiskárnu. Existuje i možnost zajištění 3D skenování předlohy a vytvoření 3D modelu.
Úspora času a nákladů
Strojírenským firmám to umožňuje výrazně ušetřit přímé náklady i čas. Na zhotovení SLS a samotného výrobku na EOS P385 stačí 24 hodin. U sérií samozřejmě záleží na dohodě. Stroj je schopen vyrobit díly o velikosti 330 x 330 x 620 mm. Větší celky je nutno sestavit z více dílů. Mít funkční součástku nebo prototyp pro funkční a zátěžové zkoušky za pouhých 24 hodin je v mnoha případech běžné výrobní praxe něco jako sen. Navíc je zde i otázka ceny, která je nesouměřitelná s tradičními výrobami forem pro vstřikovací lisy nebo složitým tvarovým frézováním. Navíc lze tou technologií vyrobit i díly, které standardními technologiemi nejsou vyrobitelné….
Vybrali jsme tyto dva obrázky, které sice se strojírenskou výrobou nemají mnoho společného, ale skvěle demonstrují schopnost laserového stroje vytvořit složité tvary, které jinými technologiemi reálně nelze vytvořit…
A nyní zpět ke strojařině. Kolik by asi stálo vytvoření vstřikovací formy pro výrobu takového funkčního modelu? A jak časově a finančně náročné by bylo takovou věc vytvořit třískovým obráběním?
Výroba přípravků a robotických chapadel
Společnost Hacker Model Production a.s. používá technologii laserového 3D tisku také k výrobě různých montážních přípravků a i zde platí, že rychlá a levná výroba přípravku šetří čas a snižuje náklady. Další oblastí, kde firma má i své vlastní produkty je výroba pneumatických chapadel a kleštin pro roboty a automatizované linky. Poměrně snadno lze vytvořit speciální chapadlo optimalizované pro konkrétní potřebu a s velmi příjemnou cenou, která je velmi vzdálená cenám chapadel od výrobců robotů. K praktické použitelnosti takto vyrobených kleštin přispívají i fyzické vlastnosti polyamidu PA 12, a to zejména vysoká odolnost proti cyklickému namáhání…
Z vše uvedeného je zřejmé, že zakázková výroba pomocí technologie laserového 3D tisku na stroji Eosint P385 umožňuje strojírenským firmám velmi rychlou a levnou výrobu funkčních plastových dílů s velmi dobrými fyzikálními vlastnostmi a také výrobu forem nebo modelů, na kterých mohou konstruktéři odladit vady a funkční nedostatky nebo které mohou využít obchodníci a manažeři k prezentaci produktů zákazníkům a obchodním partnerům.
Více informací naleznete na stránkách rapidprototyping.cz.