FANUC – Chceme se stát jasným lídrem na trhu cobotů v Evropě

Shinichi Tanzawa

Rozhovor s prezidentem a generálním ředitelem FANUC Europe, panem Shinichi Tanzawa o strategické roli cobotů ve společnosti FANUC.

Shinichi Tanzawa

Otázka: Společnost FANUC právě vydala tři nové modely cobotů. Jak důležité jsou kolaborativní roboty pro vaše podnikání?
Odpověď: Očekáváme, že naši coboti CRX budou patřit mezi naše nejoblíbenější modely robotů, protože jsou vhodné pro všechny typy výrobců, kteří chtějí rozšířit své schopnosti. Zejména modely CRX oslovují začínající uživatele robotů díky své bezpečnosti, nízké hmotnosti a intuitivnímu programování drag and drop. Řada CRX již pro FANUC otevírá nové zákaznické segmenty a zároveň působí jako otvírák dveří společnostem, které již mají nějaké zkušenosti s automatizací svých výrobních linek, ale ještě nenavázaly kontakt s naším prodejním týmem. Když potenciálním zákazníkům představujeme naše modely CRX, setkáváme se s nadšenými reakcemi. To nám pomáhá získat dlouhodobou spokojenost zákazníků nejen v oblasti cobotů, ale i dalších aplikací zahrnujících různé typy průmyslových robotů.

Otázka: Jaké funkce má CRX, které nemůže nabídnout žádný jiný výrobce cobotů?
Odpověď: Díky našim 40letým zkušenostem s výrobou průmyslových robotů pracují naše modely CRX spolehlivě a přesně v náročných podmínkách a poskytují výrobcům nejvyšší možnou dobu provozuschopnosti. Ve skutečnosti je naše řada CRX navržena tak, aby fungovala bezúdržbově po dobu osmi let.

Otázka: Na jaký podíl na trhu cílíte?
Odpověď: Ve střednědobém horizontu se chceme stát jasnou jedničkou na evropském trhu s coboty tím, že budeme podporovat zákazníky, aby zvýšili jejich využití v široké škále aplikací. S řadou 11 modelů cobotů v rozmezí od 4 kg do 35 kg užitečného zatížení si myslím, že jsme v dobré pozici k dosažení tohoto cíle.

Otázka: V prosinci 2019 jste vydali svého prvního lehkého cobota, CRX-10iA. Jaké jsou vaše dosavadní zkušenosti s tímto cobotem?
Odpověď: CRX se těší širokému uplatnění, zejména v segmentu obloukového svařování. Od začátku roku 2022 našla přibližně třetina všech nově prodaných cobotů CRX uplatnění v aplikacích pro obloukové svařování, a to především díky snadnému manuálně řízenému učení a funkcím drag and drop, stejně jako osvědčenému a důvěryhodnému softwaru ArcTool společnosti FANUC, který poskytuje vysoká úroveň integrované svařovací funkčnosti bez nutnosti jakéhokoli vývoje u zákazníka. Kromě obloukového svařování vidíme pro naši řadu CRX mnoho dalších aplikací, od montáže malých dílů až po manipulaci a paletizaci velkých součástí a bezpočet dalších, a očekáváme, že toto rozšíření využití bude pokračovat.

Otázka: Rozšíří FANUC výrobní kapacitu robotů díky CRX?
Odpověď: Společnost FANUC historicky kontinuálně navyšovala svou výrobní kapacitu robotů na současnou produkci 11 000 jednotek měsíčně a plánujeme další expanzi, neomezenou na modely CRX. Využitím volného prostoru v rámci společnosti a zlepšením efektivity jsou jasné vyhlídky na zvýšení našeho objemu výroby na přibližně 14 000 jednotek za měsíc. Probíhá také hodnocení dosažení výrobní kapacity 16 500 jednotek měsíčně bez jakékoli nové výstavby. V souladu s očekáváním odvětví ohledně dramatického růstu globálního trhu s roboty však považujeme taková vylepšení naší produkce za omezená, protože pokrývají pouze poptávku na několik příštích let. Z tohoto důvodu uvažujeme jako další krok o výstavbě nové továrny na roboty.

Více o cobotech řady CRX naleznete tady.

O společnosti FANUC
FANUC Corporation je jedním z celosvětových lídrů v automatizaci továren pro CNC řídicí systémy, roboty a výrobní stroje (ROBODRILL, ROBOCUT, ROBOSHOT a ROBONANO). Od roku 1956 je FANUC průkopníkem ve vývoji číslicově řízených strojů v automatizačním průmyslu. S 264 pobočkami společnosti FANUC po celém světě a více než 8 000 zaměstnanci nabízí společnost FANUC hustou síť v oblasti prodeje, technické podpory, výzkumu a vývoje, logistiky a služeb zákazníkům.

Zdroj zprávy: FANUC