Fanuc na MSV 2024 předvedl spousty novinek
Společnost FANUC vystavovala na MSV 2024 podobně jako v loňském roce ve dvou pavilonech. V prestižním pavilonu P vystavovala obráběcí stroje, robotizaci a automatizaci a v pavilonu G1 automatizaci v plastikářském průmyslu. V obou expozicích nabídla zajímavé novinky a také prostor pro setkání s klienty a zájemci o automatizaci. Ovšem nutno dodat, že FANUC se účastnil i akce Kaletech Packaging Live v pavilonu A, kde se prezentovaly balící a logistické technologie. Mimo to byly k vidění kolaborativní roboty FANUC řady CRX v mnoha dalších expozicích po celém výstavišti. Ale vraťme se k hlavním expozicím a podívejme se na vystavované exponáty…
Expozice v pavilonu P
Společnost FANUC je velmi úspěšným dodavatelem mnoha typů průmyslových robotů a jejich nepřebernou škálu jsme již mnohokrát prezentovali. Mimo roboty je firma producentem výkonných obráběcích strojů, řídících systémů, pohonů a mnoha dalších prvků potřebných pro automatizaci výrobních procesů. Hlavní expozice v pavilonu P nabízela 2 zásadní novinky a řadu “ochutnávek” z širokého portfolia FANUC, které lze také označit za letošní novinky.
Expozice FANUC v pavilonu P na MSV 2024
Nový robotický kontrolér FANUC R-50iA
Poměrně nenápadná plechová krabice a tak důležitá. Skrývá se v ní “mozek” připojených zařízení, který plní ty nejdůležitější funkce při práci robota. Novinka byla i hlavním řídícím centrem představené aplikace, která demonstrovala samostatnou práci průmyslového robota FANUC LR Mate a nové kamery, resp. rozpoznávacího systému na kvalitu produktů. Nová vodotěsná kamera ve vysokém rozlišení 5Mpx (původní model měl 4x nižší rozlišení) identifikovala vzhledové vady na zkoumaných produktech, načež je robot roztřídil podle změřených parametrů na dobré a špatné. To vyžaduje notnou dávku výpočetního výkonu, a právě to je umožněno významně vyšším výpočetním výkonem nového kontroléru R-50iA.
FANUC R-50iA na MSV 2024
Zařízení ovšem dokáže mnohem více. Nová řada řídicích jednotek robotů R-50iA společnosti FANUC je postavená na 50 letech odborných znalostí v oblasti automatizace a nabízí řadu vylepšení a nových funkcí navržených tak, aby maximalizovaly výkon robota a snadno se používaly. Důraz byl kladen nejen na výkon, ale i na energetickou úspornost. Zařízení má nízkoenergetické ventilátory a speciální energii “šetřící” funkce. Má 4 ethernetové vstupy a zabudované řešení kybernetické bezpečnosti, což je velmi žádaný prvek a naprostá nezbytnost pokud je robot připojen k síti. Vylepšený výkon ovládání robota zlepšil výstup signálu a sledování senzoru na dráze pohybu robota, což umožňuje vyšší přesnost. To je významný přínos pro robotické aplikace, jako je dávkování a další náročné úkoly, které vyžadují výjimečné řízení dráhy robota. Zvětšil se i perimetr “vidění” robota. Tady se můžete podívat na živou ukázku z MSV 2024…
ROBODRILL α-D28LiB5adv Plus Y500
Nové obráběcí centrum FANUC s vřetenem 10k a robotem CRX, na kterém byla předvedena aplikace FANUC funkce Robot G-CODE (retro-fit), která umožňuje automatizaci bez zásahu do logiky a bezpečnosti stroje. Samotný stroj je rovněž novinkou tohoto roku. Díky prodlouženému zdvihu osy Y (500 mm) a zvětšené velikosti stolu je možné jej používat v široké škále úkolů a naprosto vyniká u velkých obrobků. Díky skvělému zrychlení v ose Z (2,2 G) a rychlosti posunu (60 m/min) urychluje vrtání a závitování. Díky možnosti použití 28 nástrojů a bleskově rychlým výměnám je toto zařízení univerzální a velmi efektivní. Produktivitu navíc zvyšuje jeho ergonomický design a optimální ovládání.
Fotogalerie obráběcího centra Robodrill α-D28LiB5adv Plus Y500 na MSV 2024
Robot G-CODE je funkce možnosti využití speciálního jednoduchého jazyka pro CNC. Umožňuje operátorům a výrobcům obráběcích strojů snadno programovat roboty prostřednictvím FANUC CNC ve formátu G-kódu standardu ISO. Ti, kteří neznají robotický programovací jazyk, již nebudou potřebovat další školení nebo specialisty, protože programování lze provádět pomocí G-kódů. G-Code určuje jak se má robot pohybovat, po jaké dráze a jakou rychlostí. G-CODE také usnadňuje připojení robota FANUC pomocí vysokorychlostního ethernetového kabelu k obráběcímu stroji.
ROBODRILL D21LiB5 Plus
Obráběcí centrum FANUC s vřetenem 24k DDR-T, které patří mezi nejrychlejší čtvrté osy na trhu s nosností až 150 kg a maximálními otáčkami 300 ot/min, což umožňuje vysoce efektivní a precizní obrábění. Tento model je největším strojem ROBODRILL v nabídce a spojuje v sobě výhody menších strojů s ještě širšími možnostmi upínacích zařízení. Ideálně se hodí k práci s většími součástmi, například v automobilovém a leteckém průmyslu. Stroj byl na MSV 2024 vybaven zajímavým příslušenstvím od partnerských dodavatelů a integrátorů FANUC. Například Přídavný blok s uvnitř vestavěným robotem FANUC od Robotizace.eu představuje automatizaci obráběcího centra s nejnižší cenou. Robot si sám odebírá ze zásobníku obrobky a po opracování vrací zpět. Vše se řídí prostřednictvím TV obrazovky a uživatelské prostředí je velmi jednoduché a intuitivní. Celý přídavný modul má nejmenší půdorysný prostor a přístup pro manuální zakládání není nijak omezen. Toto automatizační řešení má pozitivní reference z českých výrobní firem.
Fotogalerie obráběcího centra Robodrill D21LiB5 Plus na MSV 2024
Na obráběcích strojích FANUC je ještě jedna zajímavá věc, o které se často nemluví. Jako jeden z mála světových producentů si společnost FANUC svoje stroje vyrábí zcela sama, tj. bez nákupu hlavních částí od jiných dodavatelů. Uvádí se, že 100% dílů je přímo vyrobeno ve FANUCu. To se týká konstrukce samotných strojů a jejich řídících systémů a motorů. V tom je s vysokou pravděpodobností zdroj úspěchu obráběcích strojů FANUC, které jsou pokládány za vysoce kvalitní, přesné a spolehlivé.
Pohony, servomotory a zesilovače FANUC
Na MSV 2024 FANUC představil i novou generaci pohonů a zesilovačů Alpha i-D. Zesilovače nové generace FANUC mají menší půdorys a potřebují až o 30 % méně místa než předchozí modely. Díky rozšířené řadě víceosých zesilovačů tato řada měničů šetří spotřebu energie díky novému designu s nízkou spotřebou a také sníženému provozu ventilátoru. Řídicí obvod brzdy je integrován do servozesilovačů a u všech Alpha i -D je k dispozici funkce detekce úniku. Navíc díky snadné výměně ventilátoru je údržba těchto jednotek hračkou. Zesilovače řady Alpha i -D lze připojit k aktuálním modelům řady FANUC CNC Plus.
Nová generace pohonů FANUC na MSV 2024
Kromě zesilovačů byly na stánku k vidění 2 pohony bez rekuperace a 5 servomotorů pro různá průmyslová použití, jako jsou lisy a další technologická zařízení. Společnost FANUC má v tomto oboru dlouhou historii a vlastní špičkové know-how.
Kolaborativní roboty z oblíbené řady CRX
Další částí expozice byla demonstrace pohybů dvou modelů kolaborativních robotů řady CRX. Konkrétně se jednalo o modely CRX 30iA a CRX 5iA. Jde o populární volby při pořizování robotů napříč průmyslem, protože kolaborativní vlastnosti eliminují omezení běžných průmyslových robotů v otázkách bezpečnosti.
Roboty řady CRX na MSV 2024
Ukázková demonstrace IIOT
Speciální koutek pro ty návštěvníky expozice FANUC, kteří hledali možnosti jak lépe řídit výrobu. Jedná se o tzv. “chytrá výrobní řešení” pro zvýšení efektivity výroby. Systém IIoT umožňuje shromažďovat data v reálném čase a převádět je do velmi užitečných obchodních informací, které zvyšují kvalitu a snižují náklady nebo předchází problémům. Společnost FANUC spojuje automatizaci s pokročilou analytikou a umožňuje průmyslovým podnikům bez ohledu na jejich velikost přijímat chytřejší a rychlejší obchodní rozhodnutí. Analýza a optimalizace procesů je i klíčovou součástí Průmyslu 4.0, kde různá řešení IIoT mohou pomoci snížit výrobní náklady a zvýšit ziskovost.
Expozice v pavilonu G1
Mohlo by se zdát, že v pavilonu G1, který je určen pro plastikářský průmysl, toho pro strojaře moc nebude, ale nemusí to platit vždy. Ve spojené expozici tří firem FANUC prezentuje svoje vstřikolisy a kolaborativní roboty CRX a ostatní 2 partneři přispívají k jejich lepšímu využití svými produkty. Stejně jako v loňském roce jsou součástí partnerské expozice firmy PP Kovanda a Lascam.
Expozice FANUC v pavilonu G1 na MSV 2024
ROBOSHOT α-S50iB1
FANUC na MSV 2024 představil nový a plně elektrický vstřikovací lis FANUC ROBOSHOT α-S50iB s uzavírací silou 65 tun, vstřikovací rychlostí 350 mm/s a objemem komory 28 ccm. Doplnila jej mobilní robotická buňka s kolaborativním robotem CRX10iA/L s 2D kamerou FANUC a periferiemi od PP KOVANDA. Robot s kamerou prezentoval schopnost přesné detekce polohy dílu a adekvátní postup robota při uchopení dílu.
ROBOSHOT na MSV 2024
A ještě jeden ROBOSHOT α-S50iB
FANUC letos premiérami nešetřil, takže i zde zaznamenal prvenství, když jako první na MSV v Brně představil vstřikolis s ovládáním jehel horkého toku a jader pomocí servomotorů. Řešení vhodné pro udržitelnou výrobu je unikátní tím, že pracuje bez potřeby vzduchu a oleje, čímž splňuje nejvyšší ekologické požadavky.
ROBOSHOT na MSV 2024
PP Kovanda
Společnost PP KOVANDA se na stánku představila jako dodavatel periferií, a to konkrétně sušiček a zařízení pro dopravu a separaci granulátů pro vstřikovací lisy. Ukázky v pavilonu G1 byly integrované s elektrickými vstřikovacími lisy FANUC ROBOSHOT (viz výše). Firma také představila pojízdné moduly pro roboty FANUC řady CRX. PP Kovanda působí jako systémový integrátor v robotice a patří mezi TOP 20 partnerů FANUCu. Svým zákazníkům, kteří potřebují robotizovat procesy ve firmě nabízí komplexní služby od návrhu přes projekt až po realizaci zakázkových prototypů a jednoúčelových zařízení v oblasti průmyslové automatizace.
Ukázky produktů firmy PP Kovanda na MSV 2024
LASCAM
Na MSV 2024 firma představila 3D selektivní odstraňování pokovených a lakovaných vrstev (decoating a laser etching), laserové svařování plastů, laserové čištění nebo ořez vtokových soustav. Právě reálná aplikace ořezu byla na veletrhu MSV 2024 k vidění v unifikované buňce Vario Compact. Tato buňka je speciálně vyvinuta pro precizní opracování plastových nebo kovových dílů a nabízí snadnou integraci s karuselem nebo malým robotickým ramenem. Vario Compact umožňuje opracování dílu do rozměru až 600x400x200 mm.
Lascam Vario Compact na MSV 2024
FANUC na MSV 2024
V letošním roce FANUC zazářil nejen v množství novinek, které na trhu prezentoval, ale hlavně v jejich dopadu na strojírenskou výrobu (případně na plastikářský průmysl). Strojírenské technologie nejsou obor, kde každý rok dochází k nějaké technické “revoluci”, protože každá novinka v tak náročném oboru vyžaduje velký objem práce inženýrů a konstruktérů, mnoho hodin výzkumu, výpočtů a zkoušek všeho druhu. I proto je obdivuhodné, kolik novinek letos FANUC představil. Ukazuje to na značnou dynamiku ve všech segmentech, v kterých firma působí, a těch není málo. Letos předvedla nové obráběcí centrum, nový vstřikovací lis, nový kontrolér, nové zesilovače i servomotory. Kontrolér R-50iA pravděpodobně bude mít značný vliv na robotiku jako takovou a ostatní produkty také najdou svoje zákazníky. A budování chytrých řešení pro výrobu (IIoT) může mít také ohromný potenciál, protože zlepšování v oblasti výroby není nikdy dost. Budeme se těšit na novinky, které FANUC představí v příštím roce!
Oficiální stránky společnosti FANUC naleznete tady.