Federico Díaz s robotem ABB proměnil výdech z tunelu Blanka v umělecké dílo

ABB

Česko-argentinský umělec vytvořil s pomocí robotu ABB a softwaru RobotStudio® 176 jedinečných betonových reliéfů instalovaných na 20 metrů vysokém výdechu z tunelu Blanka.

ABB
Instalace díla na 20 metrů vysokém výdechu z tunelu Blanka pod taktovkou autora Federica Díaze

Betonový výdech, který je součástí pražského komplexu tunelů Blanka, se nedávno proměnil v umělecké dílo, které společně vytvořili světově známý výtvarník Federico Díaz a jeho jedinečný partner, průmyslový robot ABB.

Umělecké dílo ve tvaru válce tvoří 176 umělecky opracovaných dílů – reliéfů – z betonu, které dohromady vytvářejí 20 metrů vysokou uměleckou instalaci, jejímž cílem je zkrášlit prostředí okolního parku Letná.

ABBKaždý reliéf je 2,5 metru vysoký, 1,4 metru široký, váží 1,1 tuny a má jedinečný design. Na jejich výrobě se podílel průmyslový robot ABB, který tyto jedinečné vzory vyryl do modelovací hmoty vyrobené ze speciální směsi písku a oleje, a vytvořil tak odlévací formu. Po ukončení rytí byla do formy vložena výztuha a posléze nalit beton, čímž vznikl negativ vytvářeného reliéfu.

Vysoce přesný průmyslový robot ABB byl pro tvorbu uměleckého díla, které Federico Díaz navrhl, zcela ideální. Nástavec robotické paže, upravitelné moduly zápěstí a schopnost plného záklonu poskytl robotu dostatečný pracovní rozsah. Robustní konstrukce pak umožnila robotu pracovat v náročných podmínkách provozů odlévání betonu a vysokotlakého čištění.

frederico diaz
Robot ABB vytváří reliéf pro opláštění výdechu z tunelu Blanka

Pro programování robotu, jehož cílem bylo vytvořit zakřivenou konstrukci instalace, byl využit software RobotStudio® pro off-line programování a simulaci. 3D model výduchu byl rozdělen do sítě skládající se ze 176 jednotlivých dílů, každá křivka na reliéfu pak byla analyzována a převedena do jemných pohybů robotu, v závislosti na délce křivky a jejím průběhu.

Také automatické výměny nástrojů byly naprogramovány pomocí softwaru RobotStudio®, přičemž robot využíval pro tvorbu různých reliéfů celkem pět různých nástrojů. Pro výrobu prototypů, optimalizaci a vlastní výrobu nástrojů byla použita metoda rychlého prototypování. Díky ní tým mohl vyvinout nejvhodnější tvar nástroje a nalézt optimální kombinaci nástroje a požadovaného pohybu.

„V rámci projektu byla vyvinuta řada inovativních technik odlévání, vysoce přesného rytí a dokonce recyklace odlévací hmoty, která se při klasickém způsobu odlévání obvykle znovu nepoužívá a likviduje. Díky možnosti 3D modelování v softwaru RobotStudio a vysoké přesnosti našeho robotu jsme byli schopni vytvořit složité křivky pohybu, s variabilní hloubkou a rotací, a velice přesně tak převést uměleckou představu výtvarníka v pohyb stroje a následně v betonový odlitek,“ uvedl Vítězslav Lukáš, generální ředitel ABB Česká republika. „Možnost propojit moderní technologie s uměním, a vytvořit tak úžasné umělecké dílo, celý tým obrovsky inspirovala a doufám, že bude inspirací i pro budoucí generace umělců a inženýrů.“

Vítězslav Lukáš
Výtvarník Federico Diaz s Vítězslavem Lukášem, generálním ředitelem ABB ČR

„Projekt Heraldic byl pro náš tým výzva. S roboty pracuji od roku 2008, ale pro reliéf na výdechu jsme vyvinuli novou techniku, která umožnila dílo tak velkého rozsahu. S pomocí robota ABB jsme vytvořili 176 unikátních dílů a ve spolupráci s mnoha dalšími partnery jsme revitalizovali přehlížené zákoutí Letné,“ řekl k dokončení díla jeho autor Federico Díaz a dodal: „Cítil jsem velký závazek, protože se jedná o dílo ve veřejném prostoru, které vzniklo na základě iniciativy občanského sdružení, a doufám, že obyvatelé budou mít z nového místa stejnou radost jako my.“

Projekt, který začal již v roce 2015, je součástí Diazovy série Eccentric Gravity, v níž pracuje s neviditelnou silou gravitace, reprezentovanou spoustou smyček a propojených čar, které sice nemůžeme vidět, ale které hrají důležitou roli v našich životech. Umělec je známý svým experimentováním s technologiemi, s roboty začal pracovat v roce 2008. Díazova umělecká díla byla vystavena v Londýně, Tokiu, Benátkách či Massachussets.

„Když jsme s přáteli, kteří bydlí poblíž betonového výdechu, viděli, že povrch obřího válce, dosahujícího výšky říms okolních domů, je bez jakéhokoli výtvarného ztvárnění, snažili jsme se přesvědčit investora tunelu, aby tento stav změnil, neboť nám bylo jasné, že bude nakonec válec pokryt nahodilými výtvory sprejerů. Doporučili nám tehdy založit občanské sdružení a vypsat soutěž na výtvarné řešení, což se stalo. Federicův vítězný návrh byl ale realizován s mnohaletým odstupem až teď, naštěstí včetně úpravy okolí výdechu. Dobrá věc se tedy nakonec podařila,“ uvedl Zdeněk Lukeš, historik architektury.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je technologický lídr stojící v čele digitální transformace průmyslových odvětví. Základ jeho činnosti tvoří vedle více než 130leté tradice inovací čtyři obchodní jednotky s vedoucím postavením na světových trzích a s výraznou orientací na zákazníka (Elektrotechnika, Průmyslová automatizace, Pohony, Robotika a automatizace), které využívají společnou digitální platformu ABB Ability™. Stávající jednotka Energetika se v roce 2020 spojí se společností Hitachi. ABB působí ve více než 100 státech světa a má přibližně 147 000 zaměstnanců. www.abb.com

ABB Robotika a automatizace je průkopníkem v oblasti robotiky, automatizace strojů a digitálních služeb. Svá inovativní řešení dodává do řady průmyslových odvětví, od automobilového průmyslu přes elektronický až po logistiku. Jednotka dodala již více než 400 000 robotických řešení, a řadí se tak mezi přední světové dodavatele robotů a řešení pro automatizaci strojů. Pomáháme všem našim zákazníkům, velkým i malým, zvyšovat produktivitu, flexibilitu a jednoduchost stejně jako kvalitu produkce a podporujeme je při proměně v kolaborativní a k internetu připojeným továrnám budoucnosti. Jednotka ABB Robotika a automatizace zaměstnává více než 10 000 zaměstnanců ve více než 100 lokalitách a 53 zemích světa. www.abb.com/robotics

Studio Federico Díaz je tým umělců a architektů, kteří společně tvoří odvážné a technologicky pokročilé umělecké projekty. Jejich typickou technikou je robotická fabrikace, kterou v současné době aplikují na high performance concrete, inovativní materiál vyvinutý Kloknerovým ústavem při ČVUT. Mimo Díaze kreativní tým SFD zahrnuje Dmitrije Nikitina (hlavní programátor robotů), Lukáše Kalivodu, Daniela Marka, Jakuba Petra a Petra Puflera. Díaz se používáním robotických aplikací intenzivně zabývá již od roku 2008, také o nich přednášel po celém světě, např. na ETH v Curychu. Studio Federcio Díaz sídlí v Praze. www.federicodiaz.net

Zdroj zprávy: ABB ČR