Fidelity International: Globální nálada rychle klesá

pokles

Analytici společnosti Fidelity International pozorují rostoucí signály recese, která by mohla přijít do konce roku. Analytici společnosti Fidelity vnímají, že nálada mezi manažery společností, které pokrývají, se již několik měsíců zhoršuje. V červnu se objevily jisté známky oživení, když Čína začala znovu po lockdownech fungovat, ale toto oživení se zastavilo. Nálada se zhoršila i jinde, zejména v Severní Americe, Evropě a regionu EMEA/Latinské Ameriky. Jak ukazuje graf z tohoto týdne, indikátor nálady manažerů je nyní nejméně příznivý od doby, kdy jsme se na něj před dvěma lety začali našich analytiků každý měsíc dotazovat. Hlavní ukazatele se také nadále zhoršují a nyní jsou na úrovni srovnatelné s okamžikem vypuknutí pandemie Covid-19.

globální nálada klesá

Energetický sektor padá
Jedním ze světlých bodů posledních měsíců byla energetika, kde analytici hlásili pozitivní náladu managementu. To se v červenci také změnilo, když rozsah nastupujícího zpomalení globální poptávky zastínil letošní prudký růst cen komodit v důsledku války na Ukrajině.

“Objevují se větší obavy ohledně globálního růstu a schopností Číny podpořit hospodářský růst,” uvedl jeden z analytiků, který se zaměřuje na materiály. “Existují důkazy o narušení poptávky v oblasti energií, zejména u plynu v Evropě a ropy v USA,” říká další, který pokrývá evropské ropné a plynárenské společnosti.

Inflační tlaky přetrvávají, ale situace se může rychle změnit
Na straně nabídky čelí energetický sektor podle odpovědí z průzkumu akutnějším tlakům na náklady práce než kterékoli jiné odvětví. Jinde sice analytici napříč odvětvími očekávají, že náklady na vstupy budou i nadále růst, ale předpokládaný rozsah tohoto růstu je již vyrovnaný.

Stejně jako loni řeči o “přechodné inflaci” byly překonány událostmi, možná se dočkáme další rychlé změny narativu. Jak říká jeden z analytiků zaměřených na spotřební zboží v Severní Americe: “Inflace se ustálila a já začínám mít obavu o její pokles spíš než o snížení marží v důsledku tlaku na náklady.”

Fidelity International byla založena v roce 1969 a poskytuje investiční služby a produkty soukromým a Fidelity Internationalinstitucionálním investorům. Od ostatních globálních investičních společností se liší zejména formou vlastnictví. Jedná o čistě privátní, soukromou společnost vlastněnou přímo členy zakládající rodiny a managementem firmy. Společnost klade veliký důraz na provádění podrobných analýz, na jejichž základě pak identifikují pro klienty nejvýhodnější investiční příležitosti. Její speciální týmy investičních analytiků a odborníků působí ve všech hlavních finančních centrech světa – v Londýně, Frankfurtu, Paříži, Hongkongu, Tokiu, Singapuru, Soulu, Dillí, Bombaji a v Sydney. V současné době administruje aktiva ve výši 87 mld. USD (assets under administration) a globálně pro klienty investovala 290 mld. USD ve 25 zemích napříč Evropou, Asií, Tichomořím, středním Východem a jižní Amerikou. V České republice Fidelity působí od roku 2012 a mezi její klienty patří celá řada významných institucionálních i privátních klientů, všechny významné banky, pojišťovny, finanční společnosti a nezávislí finanční poradci, kteří koncovým investorům zprostředkovávají investiční fondy této globální investiční společnosti.

Zdroj zprávy: Crest Communications

Crest communications