Firmy odletěly se Svazem průmyslu do Austrálie a na Nový Zéland

Svaz průmyslu

Podnikatelská delegace, v níž jsou i zástupci dvou univerzit, dnes odlétá na misi do Austrálie a na Nový Zéland. Svaz průmyslu a dopravy ji organizuje ve spolupráci s Generálním konzulátem v Sydney a dalšími australskými a novozélandskými institucemi. Delegace doprovodí na oficiální návštěvě náměstka ministra zahraničních věcí Martina Tlapu. Během cesty, která potrvá do 19. října, budou mít podnikatelé možnost jednat na B2B i B2G úrovni na třech obchodních fórech v novozélandském Aucklandu a australských městech Melbourne a Sydney.

Program mise Svaz průmyslu a dopravy zaměřil na podporu byznysu v oblasti IT a komunikačních služeb, na optimalizaci a efektivní využití stávajících a nových zdrojů energie, snižování spotřeby energií či technologie „smart cities“. Dále se bude věnovat i podpoře výzkumu, vývoje a inovací včetně umělé inteligence.

Austrálii a Nový Zéland jsou země plné příležitostí ke spolupráci ve vědě a výzkumu, především aplikovaném výzkumu a inovací, myslí si jeden z účastníků mise Vojtěch Helikar, Senior Business Consultant CEITEC VUT. „V současné době spolupracují české a australské firmy a univerzity v oblasti nanomateriálů. CEITEC VUT dlouhodobě spolupracuje s Technologickou univerzitou v Sydney. Cílem naší cesty je spolupráci prohloubit nebo i rozšířit do více oborů. Na misi chceme našim australským a novozélandským partnerům představit možnosti spolupráce na jednotlivých projektech v oblasti inovací a aplikovaném výzkumu,” uvádí.

Svaz průmyslu a dopravy předá australské a novozélandské straně informace o Inovační strategii ČR 2019-2030. Českou republiku bude Svaz prezentovat jako zemi EU, která si drží kvalitní výrobu v tradičních oborech, ale zároveň se cíleně věnuje podpoře potenciálu v nových inovativních oblastech. Vzhledem k velké vzdálenosti od ČR zde mohou uspět zejména firmy a organizace, které jsou schopny partnerům nabídnout inovativní a unikátní technologie. Mezi ty patří například systém S.A.W.E.R. Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT, který slouží pro výrobu pitné vody.

„Technologie S.A.W.E.R. vyrábí vodu ze vzdušné vlhkosti a umí pracovat i v nejsušších pouštních oblastech naší planety. Před několika dny jsme uzavřeli smlouvu s investorem ze Spojených arabských emirátů. V Austrálii je tak pro nás hlavní najít obchodní kontakty a demonstrační místo pro další prototyp technologie,“ popisuje Jakub Dytrich, tajemník Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Praze.

V AUSTRÁLII SE UPLATNÍ FIRMY Z DOPRAVNÍHO PRŮMYSLU, NOVÝ ZÉLAND DÁVÁ PŘÍLEŽITOST PODNIKŮM V OBLASTI ENERGETIKY
„V polovině minulého roku byla zahájena jednání o Dohodách o volném obchodu mezi EU a oběma zeměmi. Tyto dohody by měly usnadnit českým exportérům a investorům přístup na australský a novozélandský trh díky zmírnění nebo úplnému odstranění celních, certifikačních a dalších bariér,“ vysvětluje Lukáš Martin, ředitel Sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Příležitosti pro české exportéry vidí Svaz průmyslu a dopravy například v dopravním průmyslu a infrastruktuře. „V Melbourne a v Sydney bylo schváleno několik velkých infrastrukturních projektů, mimo jiné je ve výstavbě druhé mezinárodní letiště v Sydney, s jehož dokončením se počítá v roce 2026. V Melbourne se staví nové vlakové spojení na letiště,” komentuje Lukáš Martin, ředitel Sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR. Podle nezávislého mezinárodního institutu Stockholm International Peace Research Institute byla Austrálie v roce 2018 po Saudské Arábii druhým největším světovým dovozcem zbraní. V souladu s novou Bílou knihou obrany připravuje australská vláda v tomto oboru velké investice s výhledem až do roku 2035.

Nový Zéland generuje dvě třetiny energie z obnovitelných zdrojů, zejména z vodních, větrných a geotermálních elektráren. Novozélandská vláda chce do roku 2035 pokrýt 100 % energetických potřeb z obnovitelných zdrojů. Další příležitosti mají české firmy také v dopravním průmyslu a infrastruktuře, například při stavbě infrastruktury městské hromadné dopravy v Aucklandu nebo při realizaci dlouhodobého projektu na rozšíření letiště.

Zdroj zprávy: Svaz průmyslu a dopravy
Autor: Lenka Dudková