Fotoreportáž z FOR INDUSTRY – 1. část

FOR INDUSTRY

9. května začal strojírenský veletrh FOR INDUSTRY 2017 na pražském výstavišti PVA Letňany. Připravili jsme pro vás krátký výběr zajímavostí, který by vás mohl inspirovat k návštěvě (veletrh trvá do 12.5.2017) nebo ke zvážení účasti jako vystavovatele v příštím roce.

Zahájení
Oficiální zahájení veletrhu FOR INDUSTRY 2017 proběhlo v kongresovém sále haly 2, a to v rámci konference Setkání lídrů českého exportu 2017, která plynule navázala na zahájení.

FOR INDUSTRY zahájení

Slavnostního přestřižení pásky se ujali ministr průmyslu a obchodu Ing. Jiří Havlíček, předseda KDU-ČSL MVDr. Pavel Bělobrádek, předseda představenstva ABF, a.s. Pavel Sehnal a generální ředitel ABF, a.s. Tomáš Kotrč.

Přestřižení pásky

Po zahájení se slova ujal pořadatel konference Setkání lídrů českého exportu 2017 pan Ing. Jiří Vacek, Ph.D., MIM a představil závěry studie českého strojírenství H1/2017

Profika
Výrazná expozice moderních obráběcích CNC strojů byla středem zájmu mnoha návštěvníků i skupin ze škol a firem.
Profika

Nejzajímavějším strojem a současně exponátem přihlášeným do soutěže na FOR INDUSTRY byl 5tiosý CNC automatický soustruh XD26II..

XD26 II
Špičkový stroj s řízením osy C na hlavním vřetenu i protivřetenu, s jednotkou pro rotační vodicí pouzdro, s boční pilkou, s modulárními typy příčných nástrojů, se systémem automatického úpichu, s kontrolou životností nástrojů a dalšími sofistikovanými systémy. Stroj používá polygonální nástroj a má speciální nástroj pro vířivé závitování.

Dalším strojem v expozici fy Profika byly CNC soustružnické centrum H y u n d a i WIA L230LMSA s protivřetenem. Stroj má všechny osy osazeny kuličkovými šrouby velkých průměrů, speciálně kotvenými na obou koncích pro dosažení vysoké tuhosti a minimální teplotní distorze.

 Wia l230lmsa

Od stejného producenta, resp. řady H y u n d a i  WIA je i jednostolové CNC vertikální frézovací centrum F 500 Plus s tuhým litinovým základem a velkým kroutícím momentem na vřetenu nabízí kompaktní design a vysokou produktivitu.

wia F500 Plus

Posledním zajímavým strojem byl 2 osý lištový CNC soustruh DL10G…

DMC DL 10G

Vysoce přesný stroj pro velkosériovou i malosériovou výrobu z tyčového materiálu nebo výrobků přírubového charakteru. I přes malé zástavbové rozměry 1980 x 1420 mm umožňuje obrábět z tyče do průměru 75 mm. Lineární uspořádání nástrojů minimalizuje čas výměny a tím výrazně zkracuje čas obrábění.

STYLE
Že design moderních obráběcích strojů nemusí být nudně krabicový dokazuje již řadu let firma STYLE CNC MACHINES CZ S.R.O., která na FOR INDUSTRY přivezla dva svoje nejpopulárnější modely. CNC soustruh STYLE 510…

STYLE 510

…a CNC frézku STYLE BT 1500E…

STYLE BT 1500E

Kromě moderního designu nabízí oba stroje spolehlivost, výkon a vlastní velmi pohodlný systém ovládání a řízení CNC strojů STYLE CONTROL, který rovněž přispívá k rostoucí popularitě značky.

Taima a Wemac
Společná expozice dvou firem nabídla speciality z oboru CNC broušení (TAIMA spol. s r. o.) a současně i sofistikované systémy pro odsávání a filtrace olejových a emulzních aerosolů, mlhovin a prachu (WEMAC spol. s.r.o.)

Firma TAIMA spol. s r.o. vystavila v tomto roce, v rámci veletrhu FOR INDUSTRY 2017, komplexní bezobslužné pracoviště CNC bezhroté brusky taiwanského výrobce PALMARY, se třemi řízenými osami a rychlým portálovým zakladačem s dynamickým řízením pohybu ve vstupní i výstupní části.

Palmary FLC18-3
Pracoviště je plně automatizováno bez nutnosti manuální manipulace s obrobky.

Palmary FLC18-3

Vystavený model stroje FLC18-3 je určen k bezhrotému broušení součástí o průměru: ø 1 – ø 60 mm, má průměr brusného kotouče: 455 mm a šířku brusného kotouče: 255 mm. CNC provedení stroje nabízí nadstandardní komfort obsluhy a snadné a rychlé přenastavení na jiný typ obrobku. Exponát byl přihlášen do soutěže GRAND PRIX.

Palmary FLC18-3

Druhým vystaveným strojem byla automatická hrotová bruska Palmary GU 32x60NC. Stroj je určen pro veškeré běžné aplikace broušení válcových povrchů, u kterých je požadována vysoká přesnost, ale s ohledem na tvar obrobku není třeba souvislé CNC řízení. Stroje serie GU jsou univerzální, plně automatické brusky s minimálním inkrementem 0,001 mm a s vysokou mírou flexibility – a to i díky možnosti broušení vnitřních průměrů (volitelné zvl. příslušenství).

Koncepce plně automatických hrotových brusek serie GU využívá pro dosažení velmi přesného a klidného chodu nejmodernější poznatky z oblasti vývoje hydrostatického a hydrodynamického uložení a vedení strojních dílů. Brousicí vřeteno je zhotoveno z vysoce kvalitní oceli SNCM-220 a je uloženo ve speciálních hydrostatických ložiscích, díky kterým nedochází k tepelným dilatacím, vibracím a opotřebení a vřeteno může pracovat při vysokých rychlostech dlouhodobě a stabilně. Ani v klidovém stavu, ani při plném zatížení se vřeteno nedotýká dalších kovových částí stroje, je pevně uloženo v tlakové olejové náplni.

Rovněž mazání kluzných ploch stroje je zajišťováno hydrostaticky a díky tomu je mazivo rozváděno rovnoměrně a posuvy probíhají jemně a plynule. Mazivo je dávkováno automaticky.

Wemac mimo jiné představil systém ABSOLENT AB A•MIST-6C pro odsávání olejové mlhy a emulzního aerosolu s HEPA filtrem. Zařízení má maximální průtok až 600 m³/hod s možností vyčištěný vzduch vracet zpět do pracovního prostředí a separovanou látku použít k dalšímu zpracování. Výhodou je bezúdržbový chod, dlouhé servisní intervaly a nízká úroveň hluku.

wemac ABSOLENT A Mist