Gehring prohrál boj s časem

Penta investments

Management společnosti Gehring Group podal na tento výrobní podnik návrh na insolvenci. Tradiční dodavatel honovacích strojů pro přední světové automobilky se dostal do kritických finančních potíží navzdory inovativnímu doplnění portfolia o výrobu klíčových částí elektromotorů pro automobily.

„Vleklá krize v automobilovém průmyslu silně omezila investičních záměry našich zákazníků. Od začátku roku 2018 klesaly zakázky pro stroje na úpravu klasických spalovacích motorů dramatickým tempem. Elektromotory určitě představují budoucnost, ale třebaže Gehring aktuálně vyhrál zakázku za téměř 10 miliónů eur, s ohledem na vývoj trhu nelze o vyrovnání finanční ztráty firmy uvažovat,“ řekl Tomáš Šusták, manažer Penty odpovědný za tuto investici.

Potíže spojené s krizí v automobilovém průmyslu dále výrazně prohloubily komplikace spojené s pandemií covidu 19. Management společnosti se snažil situaci dočasně stabilizovat zakázkami jiného typu. Letos v dubnu tak Gehring vyhrál tendr, který vyhlásila německá vláda na výrobu masek FFP2 v hodnotě 24 mil eur. „Zástupná výroba ale klíčový byznys Gehringu nahradit nemůže,“ uzavřel Tomáš Šusták.

gehringVlastníkem Gehring Technologies Holding Gmbh se Penta stala v roce 2012. Po úspěšné restrukturalizaci ji chtěla prodat, ale nakonec se rozhodla spojit se společností copperING a rozšířit výrobní portfolio společnosti o stroje, které dokáží pomocí inovativní technologie vyrobit lehčí a výkonnější stator elektromotoru. Firma, která dnes zaměstnává na 750 lidí, má výrobní podniky v Německu, USA a Číně a řadu servisních středisek po celém světě.

O Pentě
Penta je středoevropská investiční skupina, založená v roce 1994. Působí zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu, médiích a v realitním developmentu. Její portfoliové společnosti zaměstnávají více než 46 000 lidí a hodnota aktiv skupiny dosáhla v roce 2019 výše 11,2 miliard eur. Penta působí ve více než deseti zemích Evropy a má svoje zastoupení v Praze, Bratislavě a Varšavě.

Zdroj zprávy: Penta Investments, s.r.o.