Hasiči Aero Vodochody ročně vyjíždějí k 150 zásahům ročně

Hasiči Aero Vodochody ročně vyjíždějí k až 150 zásahům mimo brány společnosti. Více než polovinu výjezdů tvoří dopravní nehody, kde často, zejména na blízké dálnici, poskytují i první pomoc. Ročně hasí asi 30 požárů, zajišťují, na žádost policie či záchranky, technickou pomoc třeba k otevření bytů, kdy je uvnitř člověk potřebující rychlé ošetření. Lezecká skupina zvládá zachraňovat i na příkrých skalách u Vltavy, kde slaňuje pro zraněné lezce. S člunem zachraňují hlavně lidi z Vltavy nebo ho využívají k pomoci při povodních. K často používaným nástrojům hasičů patří i motorová pila, se kterou odklízejí větrem polámané a popadané stromy.

Hasiči aero Vodochody

Jedná se o tým špičkových profesionálů, kteří zvládají řešit velké množství závažných situací, ke kterým jsou voláni. Podporou je jim vybavení, které je stejné, jako používají státní profesionální hasiči.

„Umíme řešit třeba i chemické havárie, základní hasičskou činností je ale likvidace všech druhů požárů, aktuálně se učíme hasit elektromobily, což je taková celosvětová novinka a teprve vznikají taktické postupy. Nejčastěji však vyjíždíme k dopravním nehodám a vyprošťování z havarovaných vozidel. Pokud jsme u nehody jako první, poskytujeme často odbornou předlékařskou první pomoc, díky tomu se nám podařilo zachránit již mnoho lidských životů. Disponujeme i vlastním vozem ambulance s defibrilátorem a další záchranářskou technikou,“ vysvětluje Oldřich Martinák, velitel jednotky hasičů Aero Vodochody, který zde slouží už 34 let.

Hasiči aero Vodochody

Hasičský záchranný sbor Aero Vodochody je součástí firmy a sídlí v jejím areálu nedaleko Prahy. Na základě dohody o spolupráci se Středočeským krajem se stará o asi 15kilometrový okruh, což odpovídá zhruba 10 minutám jízdy. Tým profesionálních hasičů tvoří 33 mužů, kteří slouží ve 3 směnách 24 hodin denně sedm dnů v týdnu. Jejich hlavní náplní je starat se o požární bezpečnost a první pomoc v Aero Vodochody včetně zabezpečení letového provozu na firemním letišti. Přesto ročně vyjedou k asi 150 zásahům po Středočeském kraji, kam je volají v případě závažných událostí. Sbor je kompletní.

„Lidé nám nechybějí a když potřebujeme doplnit, máme dost zájemců. Je to atraktivní zaměstnání, i když jsou přijímací podmínky také náročné. Je třeba fyzická i psychická zdatnost,“ doplňuje Oldřich Martinák.

Hasiči aero Vodochody

Specialitou profesionálních hasičů Aero Vodochody je ochrana letiště, na což pravidelně absolvují speciální zahraniční výcvik. Umí to jen dalších asi šest jednotek hasičů v republice, které slouží u letišť. Řídí se mnohem přísnějšími mezinárodními předpisy. Kromě vyšších technických parametrů vozidel požadují především vysokou úroveň vycvičenosti týmu, který umí hasit hořící letadla, ale také likvidaci leteckých nehod a mimořádných událostí. K zásahu mimo firmu mají hasiči ze zákona na výjezd dvě minuty. Pokud směřují na letiště, musí už ve třetí minutě od oznámení hasit, na výjezd pak mají hasiči v Aero asi 40 vteřin. Nezahálejí během celého roku. Sezónně hasí v době sucha polní a lesní požáry. Na podzim bývá kvůli mlhám více dopravních nehod. Začátek topné sezóny zase předznamenává požáry nevyčištěných komínů. Během vánočních svátků nehoří stromky, ale spíš od svíček chytají bez dozoru ponechané adventní věnce. Hasiči pokrývají svými službami celé vánoční svátky i silvestr, přesto doufají, že jejich pomoc nebude potřeba.

Zdroj zprávy: AERO Vodochody AEROSPACE a.s.
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.