Heraeus AMLOY a TRUMPF otevřou dveře průmyslovému 3D tisku

Trumpf logo

Technologické společnosti Heraeus AMLOY a TRUMPF začaly spolupracovat na 3D tisku amorfních kovů, známých také jako kovová skla. Jejich cílem je zavést tisk amorfních dílů jako standardní výrobní metodu na dílnu zlepšením efektivity procesů a nákladů. Amorfní kovy jsou dvakrát tak silné jako ocel, ale výrazně lehčí a pružnější. Vykazují izotropní chování, což znamená, že jejich materiálové vlastnosti zůstávají stejné, bez ohledu na směr, ve kterém 3D tiskárna vytváří obrobek. Kromě vytváření vysoce robustních součástí poskytuje 3D tisk také inženýrům větší volnost při navrhování. 3D tisk amorfních kovů by mohl těžit z mnoha oblastí. Mezi klíčové příklady patří díly, které jsou vystaveny značnému namáhání a lehkému designu v odvětvích, jako je letectví a strojírenství. Tyto materiály jsou díky své biokompatibilitě také vynikající volbou pro zdravotnické prostředky.

3D tisk otevírá nové aplikace pro amorfní kovy v průmyslu
„3D tisk amorfních komponent v průmyslu je stále v plenkách. Tato nová spolupráce nám pomůže urychlit tiskové procesy a zlepšit kvalitu povrchu, což v konečném důsledku sníží náklady pro zákazníky. Díky tomu bude technologie vhodnější pro širší škálu aplikací, z nichž některé budou zcela nové, “říká Jürgen Wachter, vedoucí obchodní jednotky Heraeus AMLOY.

„Amorfní kovy mají potenciál pro mnoho průmyslových odvětví. Mohou být například použity ve zdravotnických prostředcích – jednom z nejdůležitějších odvětví aditivní výroby. Proto věříme, že tato spolupráce je tak skvělou příležitostí, jak s našimi průmyslovými 3D tiskovými systémy proniknout ještě více na tento klíčový trh, “říká Klaus Parey, generální ředitel společnosti TRUMPF Additive Manufacturing.

Amorfní kovy se vytvářejí velmi rychlým ochlazováním roztaveného kovu. 3D tiskárna je pak může zabudovat do větších a složitějších částí – něco, co jiné metody nedokážou. To otevírá dveře novým průmyslovým aplikacím pro amorfní kovy. 3D tisk také využívá značný potenciál, který amorfní kovy mají pro lehký design. 3D tiskárna vytváří pouze struktury, které skutečně pomáhají součásti plnit její funkci, takže spotřeba materiálu a hmotnost jsou omezeny na minimum. Amorfní kovy jsou svou povahou velmi lehké, takže kombinace 3D tisku a amorfních kovů může snížit hmotnost ve všech druzích aplikací. 3D tisk urychluje a zjednodušuje výrobu amorfních dílů v široké škále souvislostí. Tato technologie umožňuje uživatelům sestavovat součásti z jednoho kusu namísto toho, aby komponenty vyráběli jeden po druhém a poté je sestavovat do hotového dílu.

Optimalizovaný materiál + upravená 3D tiskárna = vysoká kvalita ve velkoobjemové výrobě
V této spolupráci spojuje společnost Heraeus AMLOY své zkušenosti s výrobou a zpracováním amorfních kovů se zkušenostmi společnosti TRUMPF v aditivní výrobě. Heraeus AMLOY optimalizoval své amorfní slitiny pro 3D tisk a přizpůsobil materiál pro použití se systémy TruPrint společnosti TRUMPF. Nejnovější stroj TruPrint 2000 je obzvláště dobrou volbou pro tisk amorfních kovů. Stroj je navržen tak, aby přebytečný prášek mohl být připraven v prostředí inertního plynu pro následující stavební proces. Chrání prášek před nepříznivými vlivy. To je klíčová výhoda pro amorfní kovy, protože reagují tak rychle s kyslíkem. TRUMPF také zvýšil produktivitu TruPrint 2000. Dva 300W lasery skenují paralelně celou sestavovací komoru stroje. S využitím laserového ohniskového průměru pouhých 55 mikrometrů mohou uživatelé provádět jak výrobu amorfních dílů s nízkou, tak velkoobjemovou výrobou s extrémně vysokou kvalitou povrchu. Funkce „Sledování taveninového bazénu“ automaticky monitoruje kvalitu taveninového bazénu, takže případné chyby v procesu jsou zaznamenány v rané fázi. Zákazníci si již mohou objednat amorfní díly nebo je vytisknout sami Zákazníci, kteří již mají 3D tiskárnu TRUMPF, ji nyní mohou použít ke zpracování slitin na bázi zirkonia z Heraeus AMLOY. Je také možné objednat 3D potištěné amorfní díly přímo od Heraeus AMLOY. Oba partneři také doufají, že v budoucnu zpřístupní slitiny na bázi mědi a titanu pro 3D tisk. TruPrint 2000 Nová tiskárna TruPrint 2000 3D od TRUMPF je ideální volbou pro tisk amorfních kovů z Heraeus AMLOY.

(Zdroj: TRUMPF)