Hexagon: Leica Absolute Trackery pro špičkové velkoobjemové měření a možnost robotizace

hexagon leica

Leica Absolute Trackery jsou měřicími systémy od divize Manufacturing Intelligence společnosti Hexagon, určené pro velkoobjemové a ultrapřesné měření. Trackery je možné použít i ve velmi náročných podmínkách, jejich bezkonkurenční úroveň konstrukce, řada účelných funkcí a jednoduchý provoz z nich činí nejlepší měřicí systémy v metrologii. Celý proces měření je navíc mimořádně rychlý. Tyto systémy lze využít i pro robotická měření.

Laserové trackery Leica představují dlouhodobý standard v průmyslové metrologii. Fungují jako kompaktní jednotky odolné proti prachu a dalším kontaminantům. Nespornou výhodou je jejich mobilita – systémy jsou uloženy v jednom pouzdře a připraveny k provozu bezprostředně po vybalení. Jsou schopné celodenního provozu na baterie. Modely ATS600, AT960 a AT403 jsou postavené na řadě moderních technologií a disponují novými i zavedenými funkcemi.

První tracker na světě pro přímé skenování
Leica Absolute Tracker ATS600 je špičkový systém, který pro zprostředkování měření nepotřebuje žádné příslušenství (reflektory, ruční sondy ani skenery). Je to vůbec první laser tracker na světě pro přímé skenování. Rozsah tohoto systému se zásadně liší od jakéhokoliv srovnatelného metrologického zařízení. Přímé skenování je garantováno až do vzdálenosti 60 m s přesností až na 300 µm. To je dosud u tak velkoobjemového bezkontaktního měřicího systému mimořádná úroveň přesnosti. Díly, které je náročné nebo nepraktické digitalizovat pomocí tradičních skenovacích nástrojů, je tak nyní možné měřit velice snadno. Systém je navíc doplněn o schopnost selektivního skenování pouze příslušné cílové oblasti měření. Není tak nutné zpracovat kompletní sken a lze poskytnout pouze data týkající se měřeného objektu.

Samotné měření snadno zvládne jeden uživatel. Cíle se snadno identifikují, a to buď na trackeru nebo v softwaru. Výsledky se doručují a zpracovávají efektivně pomocí zavedených pracovních postupů. Všechna získaná data se odesílají do softwaru rychlostí až 1 000 Hz, díky čemuž se inspekce kvality může dostat do zcela nových částí světa výroby.

Systémy ATS600 a AT960 jsou kompatibilní s HxGN SFx Asset Managementem, předním řešením pro správu aktiv ve světě Průmyslu 4.0. Systémy lze vzdáleně monitorovat a analyzovat a díky výstrahám v reálném čase je možné rychle reagovat na anomálie. SFx Asset Management je nezbytnou součástí každé inteligentní výrobní strategie.

Systémy postavené na moderních technologiích
Úroveň výkonu měření Leica Absolute Trackerů i v těch nejnáročnějších podmínkách umožňuje funkce integrovaného monitorování okolního prostředí MeteoStation, která detekuje vlivy okolního prostředí. Sleduje vnější podmínky, změny kompenzuje a zajišťuje tak přesné měření. Uzavřená konstrukce trackeru odpovídající přísné certifikaci IP54 chránící systém před vnějšími vlivy. Zaručuje odolnost proti vniknutí prachu a dalším kontaminantům do zařízení.

Systémy mají integrovanou wi-fi a díky bezdrátovému připojení je lze ovládat pomocí jednoduchého nastavení v počítači nebo dálkovým ovládáním. Funkce Powerlock automaticky obnovuje přerušený zorný paprsek v zorném poli bez zásahu uživatele. Trackery také umožňují měření s osou Z vyrovnanou pomocí gravitace, což je ideální pro úkoly nivelace a vyrovnání. Model AT960 obsahuje balíček Real-Time Feature Pack, který jej zdokonaluje o pořizování dat se šesti stupni volnosti (6DoF).

hexagon leica

Automatizujte kontrolu kvality s laserovými trackery
Leica Absolute Trackery ATS600 a AT960 jsou vhodnými zařízeními pro automatizované instalace. Systémy pro robotické měření a kontrolu založenou na laser trackerech zvyšují potenciál průmyslové kontroly a do světa výroby vnášejí přesnost profesionálního měření. Tato řešení jsou navržená a přizpůsobená požadavkům zákazníků, kteří definují vše od velikosti řešení, měřených komponent až po budoucí funkce.

Leica Absolute Tracker AT960 poskytuje měření se šesti stupni volnosti (6DoF), což umožňuje použití skeneru, kamery nebo sondy ze vzdálenosti až 60 m. S pomocí laserového skeneru Leica T-Scan 5, kamery APODIUS Absolute Camera AAC a přístroje Leica T-Mac je možné proces automatizovat, přičemž každý snímač lze snadno namontovat na jakékoliv standardní průmyslové robotické rameno. Nastavení plně automatizované kontroly je poté již jen záležitostí programování a příslušenství – od robotů, otočných stolů, přídavných os, až po integrované řídicí stanice a zásobníky sond pro automatickou výměnu snímačů.

S pomocí jedinečné funkce přímého skenování, kterou nabízí Leica Absolute Tracker ATS600, je automatizovaná kontrola jednodušší než dříve. Stačí měřené komponenty umístit do zorného pole laser trackeru a několika kliknutími automaticky přeměřit v aplikačním softwaru. S trackerem není nutné hýbat, ani není nutné ruční skenování. Díky jedinečné funkci selektivního skenování stačí trackeru ATS600 označit oblast měření a potřebnou úroveň detailů.

ATS600 lze namontovat i na robota AGV (Automated Guided Vehicle) a ovládat dálkově prostřednictvím přehledové kamery. Jedinečnou možnost přímého skenování, podporovanou vyrovnáním s reflektory zjednodušeným díky funkcí PowerLock, je tak možné využít pro ještě větší měřicí objemy.

hexagon leica

Zajímáte se o velkoobjemové skenování s Leica Absolute Trackery? Projděte si také ucelenou a interaktivní příručku o těchto systémech ZDE.

hexagon leica


Hexagon logoDivize Manufacturing Intelligence společnosti Hexagon je předním světovým výrobcem a dodavatelem 3D měřicích zařízení a řešení pro zpracování naměřených dat. Poskytuje průmyslové měřicí systémy pro všechny oblasti a společnosti, ve kterých je zapotřebí měření rozměrů a tvarů výrobků a ve kterých se zároveň s naměřenými daty dále pracuje. Naše řešení nachází uplatnění v celé řadě oblastí: automobilový a letecký průmysl, dopravní a zemědělská technika, energetika, elektronika, medicínské technologie, těžký průmysl, obrábění a mnoho dalších. Součástí portfolia je i kompletní nabídka sond a jejich příslušenství pro měření v obráběcích strojích. Více informací na hexagonmi.com.

Pro více informací o těchto produktech kontaktujte obchodní zastoupení Hexagon Manufacturing Intelligence v ČR a SR:

Obchodní oddělení Praha
Jana Tvarohová
E-mail: jana.tvarohova@hexagon.com
Tel.: +420 272 680 830
Mobil: +420 727 983 625

Články na podobné téma:
Plně automatizovaná robotická buňka pro integrované měření kvality od Hexagonu
Hexagon: Fotogrammetrická měření do dílenských prostředí
Maximalizujte efektivitu souřadnicových měřicích strojů s HxGN SFx | Asset Management
Hexagon nabízí výrobcům komplexní řešení pro měření trubek a drátů
GLOBAL Lite je atraktivní řešení pro automatizovanou kontrolu od společnosti Hexagon
Společnost Hexagon rozšířila v ČR a SR sortiment o kompletní nabídku příslušenství pro měření v obráběcích strojích
Hexagon: Měřicí ramena Absolute Arm vylepšují procesy kontroly kvality a zvyšují produktivitu
Hexagon uvádí inovativní řešení pro 3D měření a autonomní budoucnost
R.D.I. předvádí průmyslové měřící skenery HEXAGON