Hexagon: Skenery se strukturovaným světlem, vysoce přesná technologie 3D skenování

hexagon sls

Skenovací systémy se strukturovaným světlem od divize Manufacturing Intelligence společnosti Hexagon nabízejí komplexní řešení pro 3D optické měření. Poskytují data o vysoké hustotě s extrémně vysokou úrovní přesnosti. Jsou ideálními systémy pro kompletní digitalizaci objektů, ale i pro vysoce přesnou kontrolu malých až středně velkých dílů. V průmyslové výrobě nacházejí klíčové využití zejména v oblasti kontroly kvality a reverzního inženýrství. Lze je automatizovat pomocí robota nebo poloautomatizovat s rotačními a rotačně-náklopnými stoly. Tyto systémy představují zavedená a vysoce spolehlivá technologie.

Technologie skenerů se strukturovaným světlem je založena na principu proužkové projekce, kdy projektor vysílá na měřený povrch sekvenci proužkových vzorků. Kamery s vysokým rozlišením poté zachytí projekci tohoto vzorku v předdefinovaných úhlech a výsledné obrazy jsou analyzovány a použity k odvození vysoce přesných rozměrových informací o měřeném povrchu. Systém proužkové projekce měří celý povrch objektu, výsledkem je tak mimořádně vysoká hustota měřených bodů. Poskytuje nejen mimořádně přesná a reálná data měření, ale také velmi vysokou úroveň rozlišení.

Díky technologii Smart Data Capture sbírají data extrémně vysokou rychlostí při zachování vysoké kvality dat a mohou také měnit rozlišení měření podle požadavků konkrétní aplikace. Vysoce kvalitní hardware a přizpůsobené strategie měření umožňují těmto systémům spolehlivě měřit i v náročných průmyslových prostředích. Skenování lesklých a tmavých povrchů lze bez nutnosti předúpravy. Skenery pracují na softwarové platformě OptoCat. Novinkou je Plugin SLS-PW, díky kterému je možné tato zařízení plně ovládat z prostředí softwaru PolyWorks.

StereoScan neo přináší novou úroveň skenování
Skener Stereoscan neo s inovativní technologií Smart Phase Projection (SPP) využívá nový vzor proužkové projekce, aby i u nejobtížnějších povrchů poskytla data nejvyšší kvality. Tato technologie vylepšuje klasické vzory proužkové projekce tak, aby umožnila lepší skenování lesklých a tmavých povrchů bez předúpravy. Představuje tak velký krok vpřed v optickém 3D skenování. Stereoscan neo dále přináší průkopnickou funkci Variable Light Projection (VLP). Tato metoda adaptivní celobarevné projekce, která kombinuje silné osvětlení třemi LED diodami pro rychlejší skenování, dovoluje projekci barevných vzorů potřebných pro proces skenování na měřený objekt a projekci vygenerovaných výsledků měření. Díky tomu lze okamžitě po změření plně barevně vizualizovat odchylky od CADu na správných místech na povrchu skenovaného objektu. Je vybavený 8 Mpx nebo 16 Mpx digitálními kamerami a pomocí výměny objektivů kamery a základní délky lze měřit oblasti v rozsahu 75 až 1100 mm.

Hlavní výhody

 • Adaptivní celobarevná projekce s regulací barev a intenzity
 • Barevná zpětná projekce výsledků měření
 • Krátké doby skenování díky rychlé digitální projekci
 • Vysoce stabilní skenování
 • Maximální stupeň přesnosti měření prvků díky snímačům kamer s vysokým rozlišením
 • Možnost použití příruční sondy
 • Lze kombinovat s fotogrammetrickými systémy

SmartScan pro výkonné a kompaktní 3D skenování
Systém SmartScan je přední řešení pro měření geometrií složitých povrchů a křehkých nebo deformovatelných dílů. Umožňuje velmi rychlé pořízení dat s vysokou úrovní detailů. Kompaktní rozměry a nízká hmotnost jej předurčují k plně mobilnímu použití včetně práce v náročných dílenských podmínkách. Skener zachovává mimořádně stabilní a spolehlivý výkon i při kolísání teplot. Je dostupný v různých konfiguracích, poskytuje efektivní a dostupné měření v celé řadě aplikací včetně kontroly kvality, zpětné analýzy a rychlé výroby prototypů.

Hlavní výhody

 • K dispozici jsou barevné kamery s bílým LED osvětlením pro textury
 • Rozšiřitelná modulární konfigurace systému
 • Rychlá a snadná změna oblasti měření
 • Mechanická a tepelná stabilita
 • Možnost použití příruční sondy
 • Lze kombinovat s fotogrammetrickými systémy

PrimeScan: jednoduché a přesné optické skenování
Skener PrimeScan je vhodné zařízení pro snadné a nekomplikované skenování ve speciálních aplikacích, například v úzkém a obtížně přístupném prostoru. Vybrané roboty a příslušenství umožňují jak provádění automatizovaných měření, tak snadné pořizování dat u velkých objektů. Skener má mimořádně kompaktní konstrukci. Plocha základny jednotky má velikost formátu A4 a váží necelé 4 kg. Toto je kombinováno s krátkou pracovní vzdáleností. Skener se dodává v osmi konfiguracích, které výrobcům dovolují vybrat dokonalý nástroj pro konkrétní úkol digitalizace.

Hlavní výhody

 • Snímací technologie s vysokým rozlišením pro maximální úroveň detailů
 • Krátká pracovní vzdálenost, ideální pro použití v úzkém prostoru
 • Různé pevné konfigurace pro ty nejrozmanitější měřicí úkoly
 • Lze kombinovat s fotogrammetrickými systémy


Hexagon logoDivize Manufacturing Intelligence společnosti Hexagon je předním světovým výrobcem a dodavatelem 3D měřicích zařízení a řešení pro zpracování naměřených dat. Poskytuje průmyslové měřicí systémy pro všechny oblasti a společnosti, ve kterých je zapotřebí měření rozměrů a tvarů výrobků a ve kterých se zároveň s naměřenými daty dále pracuje. Naše řešení nachází uplatnění v celé řadě oblastí: automobilový a letecký průmysl, dopravní a zemědělská technika, energetika, elektronika, medicínské technologie, těžký průmysl, obrábění a mnoho dalších. Součástí portfolia je i kompletní nabídka sond a jejich příslušenství pro měření v obráběcích strojích. Více informací na hexagonmi.com.

Pro více informací o těchto produktech kontaktujte obchodní zastoupení Hexagon Manufacturing Intelligence v ČR a SR:

Obchodní oddělení Praha
Jana Tvarohová
E-mail: jana.tvarohova@hexagon.com
Tel.: +420 272 680 830
Mobil: +420 727 983 625

Články na podobné téma:
Plně automatizovaná robotická buňka pro integrované měření kvality od Hexagonu
Hexagon: Fotogrammetrická měření do dílenských prostředí
Maximalizujte efektivitu souřadnicových měřicích strojů s HxGN SFx | Asset Management
Hexagon nabízí výrobcům komplexní řešení pro měření trubek a drátů
GLOBAL Lite je atraktivní řešení pro automatizovanou kontrolu od společnosti Hexagon
Společnost Hexagon rozšířila v ČR a SR sortiment o kompletní nabídku příslušenství pro měření v obráběcích strojích
Hexagon: Měřicí ramena Absolute Arm vylepšují procesy kontroly kvality a zvyšují produktivitu
Hexagon uvádí inovativní řešení pro 3D měření a autonomní budoucnost
R.D.I. předvádí průmyslové měřící skenery HEXAGON