Hospodářská komora České republiky podporuje účast mladých talentů v soutěži EuroSkills 2025

euroskills

Zhruba za rok se v dánském Herningu uskuteční evropský šampionát EuroSkills. Pro stovky mladých lidí do 25 let představuje možnost reprezentovat svou zemi v odborných dovednostech. Jestli mezi účastníky nadcházejícího ročníku budou i Češi, záleží na tom, zda se jim povede sehnat potřebné finance.

euroskills 2023

Gdansk 05.09.2023rnEuroSkills Gdansk 2023rnOpening ceremony rnPhoto: Krzysztof Kuczyk/WorldSkills Europe

O finanční podpoře českého týmu nyní intenzivně jedná prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček s některými ministerstvy: „Jsem velmi rád, že jsme o tom začali mluvit např. s ministerstvem práce a sociálních věcí či ministerstvem financí a že tu je ochota podpořit mladé české talenty a začínající profesionály.“

Soutěže se mohou jednotlivci zúčastnit podle pravidel jen jednou, proto se musí zájemci intenzivně připravovat po celý rok. Účast mladých lidí v EuroSkills koordinuje a zabezpečuje Hospodářská komora České republiky. Hledá podporovatele, kteří materiálně nebo finančně pomůžou zabezpečit přípravu členů soutěžního týmu.

euroskills 2023

Gdansk 08.09.2023rnEuroSkills Gdansk 2023rnRobot System Integration / Integracja robotow przemyslowych finalrnPhoto: Krzysztof Kuczyk/WorldSkills Europe

„Chceme umožnit motivovaným mladým lidem na začátku profesní dráhy získat jedinečnou zkušenost. Také svým vrstevníkům ukáží, že dovednosti jsou cenné a ceněné. A že je třeba je stále rozvíjet. To bude ve výsledku prospěšné nejen pro naši ekonomiku, ale také pro celou společnost,“ říká prezident Komory Zdeněk Zajíček.

České týmy se v mezinárodní konkurenci rozhodně neztratí. Například v posledním ročníku EuroSkills 2023 v polském Gdaňsku si medaili za špičkový výkon odnesl Petr Valach z České Rybné v Pardubickém kraji. V oboru instalatér topenář získal 700 z celkových 800 bodů a zařadil se tak mezi evropskou špičku.

euroskills 2023

Gdansk 07.09.2023nEuroSkills Gdansk 2023nWelding / Spawalnictwo nPhoto: Krzysztof Kuczyk/WorldSkills Europe

„Česká reprezentace se v celkovém bodovém hodnocení oproti roku 2021 zlepšila v průměru o pět procent,“ hodnotí viceprezident Hospodářské komory Roman Pommer. „Do dalších ročníků se musíme zaměřit na zlepšení domácí přípravy, proto bychom ocenili podporu řemesla a dovedností mladých lidí ze strany státu, politiků a veřejnosti“.

Šampionát EuroSkills se koná každé dva roky. Pořádá ho WorldSkills Europe, sdružení 32 zemí včetně Česka. Soutěžící prezentují své znalosti, dovednosti a kompetence napříč různými obory. Iniciativa WorldSkills vznikla v poválečném období, zahrnovala výrobní, stavební a řemeslné obory. Dnes je výrazně rozšířená a zahrnuje také sektor služeb, IT, průmysl 4.0, dopravu a logistiku nebo kreativní průmysl. V minulosti se zapojili třeba chemičtí laboranti, technici, integrátoři robotických systémů či pečovatelé.

euroskills 2023

Gdansk 07.09.2023rnEuroSkills Gdansk 2023rnCNC – Milling / Frezowanie CNC rnPhoto: Rafal Furmanczyk/WorldSkills Europe

Úspěch v silné mezinárodní konkurenci není dílem náhody. Musí mu předcházet systematická a intenzivní domácí příprava v rámci národních soutěží odborných dovedností CzechSkills. Po letošním triumfu bude v dánském Herningu v příštím roce obhajovat světové prvenství česká hokejová reprezentace. V září na stejném místě proběhne evropský šampionát EuroSkills 2025. O tom, zda a ve kterých oborech se představí mladí Češi, se rozhodne do konce letních prázdnin. Registrace se uzavírají v srpnu.

Zdroj zprávy: Hospodářská komora ČR
hospodářská komora