Hospodářská komora: Návrhy ČSSD na vyšší platy ve veřejné sféře a růst minimální mzdy popírají ekonomickou realitu

Hospodářská komora

Plošný růst mezd ve veřejném sektoru od ledna o 3 000 Kč, jak navrhuje sociální demokracie, by znamenal nebezpečné prohloubení současného rozdílu mezi platy ve veřejné sféře a soukromém sektoru. Skokový plošný růst platů jednak prohloubí rozpočtový schodek a také omezí konkurenceschopnost soukromých firem. Růst minimální mzdy na rovných 18 000 Kč by podle propočtů Hospodářské komory zvedl mzdové náklady na jednoho zaměstnance pobírajícího nejnižší výdělek o 45 000 Kč ročně. Upozorňuje na to Hospodářská komora, podle níž jsou plány sociálních demokratů odtržené od ekonomické reality.

financování

„Nerozporujeme fakt, že inflace v tuzemsku roste a že řada státních zaměstnanců si vyšší výdělky zaslouží. Opět je tu ale problém plošnosti bez ohledu na reálnou produktivitu například byrokratického aparátu a úředníků. Je také otázkou, zda si náš výrazně schodkový rozpočet může dovolit ještě další takový výdaj. Plošný růst platů by vyšel státní kasu na více než 25 miliard korun,“ upozorňuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Hospodářská komora zároveň připomíná, že v době, kdy se čeští zaměstnavatelé potýkají s nedostatkem lidí a výrazným zdražováním vstupů, znamená jakýkoliv růst platů ve veřejné sféře další tlak na jejich konkurenceschopnost. „Jsou to přitom právě podnikatelé, kteří svými daněmi a odvody celý státní aparát financují. Zaměstnanci veřejného sektoru by – stejně jako podnikatelé a jejich zaměstnanci – měli dýchat s českou ekonomikou. Není třeba rozevírat nůžky mezi již dnes vyššími platy ve veřejném sektoru a nižšími mzdami v soukromé sféře, která platy neupravuje podle fáze volebního cyklu, ale na základě produktivity práce,“ dodává Dlouhý.

Plán ministryně Maláčové předložit vládě v pondělí návrh na růst minimální mzdy ze současných 15 200 Kč na rovných 18 000 Kč pak považuje Komora krok odporující ekonomické realitě. „Je to krajně nezodpovědné a neférové vůči podnikatelům, z jejichž peněz paní ministryně předvolební dárečky převážně financuje. V tomto směru mě nicméně uklidňuje dnešní vyjádření ministerstva financí, které takový růst nejnižšího výdělku jasně odmítlo,“ uzavírá Dlouhý.

Zdroj zprávy: Hospodářská komora ČR
hospodářská komora