Hospodářská komora: Vláda jde v rozvolňování správným směrem

hospodářská komora

Hospodářská komora oceňuje, že vláda vyšla vstříc požadavkům podnikatelů a už od 31. května přistoupila k výraznému rozvolnění covidových opatření. Otevření vnitřních prostorů restaurací, bazénů nebo wellness center je podle Komory vzhledem k ustupující pandemii covidu-19 logickým krokem, který je navíc v souladu s původními plány kabinetu. Přesto stále existují obory, které jsou v nejistotě ohledně svého budoucího provozu. Např. kongresy a eventy vyčkávají, zda vláda i jim povolí volnější režim.

Už ve čtvrtek Hospodářská komora apelovala na vládu, aby rozvolnila opatření od nadcházejícího pondělí. „Oceňujeme, že vláda argumenty podnikatelů vzala v potaz a umožnila dřívější návrat do normálního života. Je nicméně třeba zopakovat, že pro stále omezené obory musí stát zachovat kompenzační programy. Jinak riskuje o mnoho pomalejší návrat ekonomiky k normálu,“ říká prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Jedním z oborů, který podle Komory zůstává stále nelogicky omezen, jsou pořadatelé kongresů a eventů, jejichž povolená kapacita je stále podle aktuálního nařízení nižší než kupř. v případě kulturních akcí. „Podle našeho názoru jde o značný nepoměr. Vláda dosud nevysvětlila, v čem je jakýkoliv koncert méně rizikový než třeba firemní kongres. S naším oborem navíc vláda o důvodech přísnějších opatření pro eventy nekomunikuje a naše detailně připravené návrhy dlouhodobě ignoruje. Jsme každopádně připraveni se s reprezentanty státu sejít a o dalším postupu jednat,“ sděluje Vít Rozehnal, předseda České eventové asociace.

Vzhledem k nízké sedmidenní incidenci onemocnění covidem-19 navrhuje Hospodářská komora také ukončit plošné testování ve firmách už v průběhu června. „Ušetřené prostředky by měl stát alokovat pro podzimní období, pokud by se koronavirová nákaza vrátila. V případě, že by byla poslední čtvrtina roku epidemicky horší, budou se ušetřené peníze státu i firem z první poloviny roku hodit, jakkoliv věřím, že k tomu nedojde,“ uvádí předseda Sekce zdravotnictví a sociálních služeb Hospodářské komory Ivo Hlaváč.

I přes výrazně se lepšící pandemickou situaci v ČR Hospodářská komora upozorňuje podnikatele a veřejnost, aby i nadále důsledně dodržovali preventivní opatření. „Je v zájmu nás všech, abychom se vyhnuli další vlně koronavirové pandemie a jakýmkoliv lockdownům. A i když se od pondělí do jisté míry vracíme do běžného života, musíme být obezřetní a chovat se rozumně,“ uzavírá Dlouhý.

Zdroj zprávy: Hospodářská komora ČR