Hospodářské výsledky Škoda Group za rok 2023

škoda group

Růst tržeb i objemu výroby – takových výsledků dosáhla Škoda Group v roce 2023. Skupina vykázala meziroční nárůst tržeb o 81 % na 1 382 miliard eur. EBITDA % poklesla o 55 na začátku 21,8 milionu eur, v poklesu se projevily ještě dopady pandemie nemoci covid-19 a ruské agrese na Ukrajině. V roce se podařilo uzavřít několik významných zakázek a také výrazně navýšil počet výrobních hodin a doručených vozů.

škoda group

„Uplynulý rok byl pro Škoda Group období důležitých změn, a to jak v organizační struktuře, tak v organizaci našich obchodních aktivit. Vysoké investice, které jsme v posledních letech měřili našich závodů, se v roce do roku projevily zvýšením výrobní kapacity i výkonnosti. V roce 2023 jsme dodali 400 vozů, což je oproti předchozímu roku o 88 % více. Počet výrobních hodin součástí stoupl o 16 % na 5,1 milionu. Velkým úkolem pro nadcházející roky bude další zvyšování efektivity vnitřních procesů,“ uvedl Petr Novotný, CEO a výkonný předseda představenstva Škoda Group.

škoda group

„V následujícím období plánujeme držet počet nových zakázek i ukazatel EBITDA na stabilní úrovni. Samozřejmě plánujeme pokračovat i v investicích do výzkumu, do kterého jsme v roce zatím investovali přes 85 milionů eur. Technologie se vyvíjí obrovským tempem a pokud chceme zůstat na špičce, musíme být řešení nabízet našim partnerům nabízet moderní,“ dodal Jaroslav Zoch, finanční ředitel Škoda Group.

Škoda Group prošla v závěru roku 2023 velkou organizační změnou. Na pozici CEO Škoda Group byl jmenován Petr Novotný, na to navázaly další změny ve struktuře skupiny. Nejvýznamnějším milníkem roku 2023 se stal zisk zakázky na výrobu až 200 tramvají pro Prahu v hodnotě přes 16 miliard korun. K významným obchodním úspěchům patří také výroba nočních vlaků pro finského dopravce VR, smlouva na dodávku metra do bulharské Sofie nebo nové tramvaje pro německý Kassel. Škoda Group se také silně etablovala na západních trzích – na italském trhu aktuálně pracuje na zakázkách v hodnotě přesahující 250 milionů eur a v Německu je klíčovým dodavatelem úzkorozchodných tramvají.

Zdroj zprávy: ŠKODA TRANSPORTATION a.s.
Škoda Transportation