Indie – další obchodní příležitosti na dosah ruky

logo MSV 2017

Partnerskou zemí 59. ročníku MSV je Indie, jedna z největších a nejrychleji rostoucích ekonomik světa. Pro české firmy se tak otevírá řada příležitostí navázat přímé kontakty na tomto perspektivním trhu. V rámci doprovodného programu pořádá Svaz průmyslu a dopravy ČR v úterý 10. října Česko – indické podnikatelské fórum, na které naváží dvoustranná B2B setkání. Agentura CzechTrade ve středu 11. října představí Český podnikatelský inkubátor v Indii – Bengalúru a možnosti zapojení pro české firmy.

indie

Tradiční příležitostí k navázání zahraničních kontaktů bude již v prvních dvou veletržních dnech akce Kontakt-Kontrakt 2017, kterou mohou využít i vystavovatelé. Tato B2B kontaktní platforma slouží účastníkům z různých zemí k systematickému vyhledávání nových dodavatelů, zákazníků a obchodních partnerů. Schůzky se sjednávají v předstihu s partnery dle zvolených parametrů a probíhají dle pevného harmonogramu, takže bývají velice efektivní.

Agentura CzechTrade pravidelně zve na MSV ředitele svých zahraničních zastoupení, s nimiž si zájemci mohou sjednat schůzky. Letos tradiční Meeting Point CzechTrade proběhne v úterý 10. října. Ve středu se uskuteční ještě seminář CzechTrade na téma Podpora průmyslového designu na cestě ke zvýšení konkurenceschopnosti, podpora zahraničních trhů. Ve stejný den proběhne také tradiční akce Svazu průmyslu a dopravy ČR: Kulatý stůl pro exportéry – budování obchodních týmů v zahraničí.

Další doprovodné akce se zaměřují na konkrétní teritoria. V úterý pořádá HST Obchodní komora Švýcarsko – Česká republika Swiss Business Breakfast. Specialista na východoevropské trhy Komora pro hospodářské styky se SNS chystá trojlístek oblíbených akcí: v úterý Business den Ruské federace, ve středu Business den Běloruska a ve čtvrtek Business den Ukrajiny. V úterý pořádá agentura CzechTrade seminář Export do Německa a Hospodářská komora ČR setkání na téma Obchodování s Kambodžou a Laosem. Zároveň se v úterý koná tradiční Slovenský národní den a ministerstva průmyslu a obchodu i zahraničí přehledně vysvětlí změny očekávané v souvislosti s tématem Brexit. Ve středu obě ministerstva pořádají ještě seminář na téma Írán.

Řada mezinárodních obchodních příležitostí se otevře také na výstavních stáncích, vždyť podíl zahraničních vystavovatelů na MSV v posledních letech dosahuje 50 procent. Nejvíce zahraničních firem tradičně přijíždí z Německa, jehož spolkové země Bavorsko, Sasko, Durynsko a Sasko – Anhaltsko navíc opět připravují oficiální kolektivní expozice. Vůbec největší zahraniční oficiální expozici samozřejmě chystá partnerská země Indie; obsadí téměř celý pavilon A1 a předběžně se očekává účast 150 indických firem. Stánky s oficiální podporou vlády, ministerstva nebo agentury na podporu exportu dále otevřou Čína, Slovensko, Francie, Itálie, Rakousko, Korea, Thajsko a Polsko.