Indie se na MSV představila jako ideální partner českých firem
Vyspělé české technologie a know-how mohou na dynamicky rostoucím indickém trhu nalézt skvělé uplatnění. Velký zájem o spolupráci mezi firmami obou zemí ukázala konference „India Investment Meet“ – Nové příležitosti k podnikání a spolupráci v Indii, kterou na brněnském výstavišti uspořádala indická Rada pro podporu strojírenského exportu EEPC s podporou Indického velvyslanectví v Praze.
Obchodní výměna mezi Českou republikou a Indií stále roste, ale jen obchodovat nestačí. Indie má potenciál stát se třetí největší ekonomikou světa a světový průmysl zde masivně investuje. Má k tomu ideální podmínky, protože indická vláda na podporu místní výroby spustila program Make in India, zatímco dovozu naopak brání vysokými cly. České firmy zde historicky mají výborné jméno, které v současnosti posiluje nepřehlédnutelná přítomnost značky Škoda Auto jako nejlepšího reprezentanta českého průmyslu a jeho vysoké technické úrovně. Ale Indie s výsadním postavením ve světě IT má eminentní zájem také o spolupráci v oblasti nových technologií spojených s Průmyslem 4.0. „Na veletrhu jednáme s univerzitami i firmami a víme, že Česká republika je země, se kterou můžeme skvěle spolupracovat na rozvoji v oblastech jako digitalizace nebo robotika,“ řekl na konferenci předseda EEPC Ravi Sehgal. Posluchačům nastínil velké rozvojové plány, která chce Indie realizovat v průmyslu, infrastruktuře i dopravě. Tam všude vidí Ravi Sehgal obrovské příležitosti pro uplatnění českých firem, které do Indie dlouhodobě vyvážejí daleko nejvíce z celé střední Evropy a stále častěji zde také investují.
Na možnosti spolupráce v oblasti strojírenství se zaměřila tajemnice indického Ministerstva těžkého průmyslu Sukriti Likhi. V prezentaci názorně demonstrovala prudký rozvoj, kterým Indie v posledních letech prochází. Země s 1,2 mld. obyvatel má 600 milionů uživatelů internetu. Indie se rychle mění ve vyspělou ekonomiku a může se pochlubit také politickou, hospodářskou a měnovou stabilitou. Spojení dostatku pracovní síly s českým know-how slibuje do budoucna velký potenciál. Na rozdíl od České republiky není rozvoj výroby v Indii omezován nedostatkem pracovníků a nehledě k obří velikosti samotného indického trhu je tato země výbornou základnou k expanzi do celé Asie.
České firmy se při vstupu na indický trh mohou opřít o již existující zázemí. V roce 2017 byl v osmimilionovém Bangalore, které je nejrychleji rostoucím městem na světě s přezdívkou „Silicon Valley Indie“, otevřen český podnikatelský inkubátor. Projekt iniciovala firma LIKO-S, která v Indii investovala už před sedmi lety a patří k průkopníkům tzv. živých staveb se zelenými fasádami, střechami a nejmodernějšími technologiemi. Na úspěšný podnikatelský inkubátor dnes navazuje další projekt – Český technologický park v industriální zóně v Bangalore. Společný halový objekt určený k výrobě, montážím a skladování bude otevřen v lednu 2020 a usnadní českým firmám založení výrobní nebo montážní pobočky v Indi.
Konference „India Investment Meet“ měla velmi reprezentativní účast. Indickou stranu zastupovala také velvyslankyně Indie v České republice Narinder Chauhan a tajemník ministerstva těžkého průmyslu A. R. Sihag, k českým účastníkům patřili mj. náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl a viceprezident Hospodářské komory ČR Bořivoj Minář. Z českých firem byly vedle společnosti LIKO-S zastoupeny například Tatra Truck, VTK Special, FLOWBOX, Škoda Electric nebo ČD Cargo Logistics.