INTECH 2023 – interní výstava společnosti TRUMPF: Udržitelnější výroba

nanojoints Trumpf

Německá high-tech společnost TRUMPF využívá každoroční interní výstavu INTECH k prezentaci řešení určených ke zvýšení udržitelnosti a produktivity v propojené výrobě. Vedle technologií pro snížení spotřeby materiálů, energie a řezného plynu budou na výstavě představeny také postupy pro snížení nebo vyloučení používání chemikálií škodlivých pro životní prostředí při výrobě automobilů.

Trumpf nanojoints

Foto: TRUMPF

Nižší emise, vyšší produktivita
Mezi novinky představené na letošním veletrhu INTECH patří Eco Cooler, inovativní technologie, která k chlazení laserových řezacích strojů TRUMPF nepoužívá nic jiného než čistou vodu. To snižuje spotřebu energie na chlazení o 80 % a zcela se obejde bez chladicích prostředků škodlivých pro životní prostředí. Společnost TRUMPF rovněž představuje technologii Highspeed Eco, která snižuje spotřebu plynu při laserovém řezání až o 60 procent. Další exponáty představí technologie určené ke snížení spotřeby materiálů ve výrobě. Patří mezi ně proces nano-joint, který podstatně zmenšuje velikost přídržných jazýčků, které spojují díly s plechem, z něhož byly vyřezány laserem. To znamená, že díly nyní mohou být vnořeny těsně vedle sebe, čímž se snižuje množství odpadního materiálu v kostře.

Trumpf

Foto: TRUMPF

Zvýšení ekologické šetrnosti výroby automobilů
Na letošním veletrhu INTECH bude společnost TRUMPF demonstrovat, jak může laserová technologie pomoci výrobcům automobilů učinit jejich provoz ekologičtějším. Společnost představí krátkoimpulsní lasery, které eliminují používání chemických čisticích prostředků v průmyslu. Na rozdíl od konvenčního procesu čistí krátkoimpulsní lasery pouze ty součásti, kde je to skutečně potřeba. Tím se nejen šetří voda, ale také se snižuje používání chemikálií škodlivých pro životní prostředí. Společnost TRUMPF rovněž předvede, jak může použití vysokorychlostního laserového nanášení kovů (HS-LMD) – technologie, která je nyní připravena pro průmyslové využití – pomoci snížit opotřebení brzdových kotoučů v silniční dopravě, a tím i emise pevných částic. I velmi nízké koncentrace pevných částic jsou škodlivé. Přibližně polovina emisí pevných částic produkovaných silniční dopravou je způsobena otěrem brzd, pneumatik, spojek a povrchu vozovky. Přibližně polovinu těchto částic tvoří brzdový prach. Brzdové kotouče s povlakem HS-LMD produkují ve srovnání s běžnými brzdovými kotouči mnohem méně pevných částic. Návštěvníci veletrhu INTECH si budou moci tuto technologii prohlédnout.

Zdroj zprávy: Trumpf
Trumpf logo