Jak na export? Českým firmám radili zahraniční pracovníci

MPO logo

Více než stovka zahraničních pracovníků z 95 teritorií, kteří pomáhali vývozcům s jejich konkrétními exportními záměry a plány. Na výstavišti PVA Expo Letňany v pátek konzultacemi s firmami skončila konference s ekonomickými diplomaty a vedoucími zahraničních kanceláří CzechTrade. Celkově na konzultace zavítalo bezmála 300 zástupců českých exportních firem. Ti se specialisty ze zahraničních teritorií realizovali více než dva tisíce jednání. Řešily se i dopady ruské agrese vůči Ukrajině.

„Podporu exportu považuji za základní pilíř pro rozvoj ekonomiky, a proto je pro mě prioritou. Zásadní je zajistit surovinovou a zdrojovou bezpečnost země, včetně posílení evropské autonomie v klíčových odvětvích, aktivně pomáhat firmám prosazovat se na zahraničních trzích a posilovat spolupráci v rámci EU. Nadcházející české předsednictví může být vhodným prostředkem k naplňování těchto cílů, “ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že Ministerstvo průmyslu a obchodu bude nejen během českého předsednictví usilovat o to, aby české i evropské hospodářství posunulo směrem k udržitelnosti, konkurenceschopnosti i odolnosti. Export v tom může výrazně pomoci, a proto je ministerstvo připraveno ho maximálně podporovat.

Podnikatelé využívají konzultace ekonomických diplomatů k získání informací o příležitostech na zahraničních trzích. Organizuje je Svaz průmyslu a dopravy ČR s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zahraničních věcí, Ministerstvem zemědělství, agenturou CzechTrade a dalšími institucemi.

„Konzultace našich zahraničních kanceláří CzechTrade ohledně zahraničně obchodních aktivit firem nejvíce využily firmy podnikající v sektoru strojírenství a potravinářství. Silně rezonovalo i stavebnictví, zdravotnictví, obrana, letectví a ekologická a udržitelná témata. Zaujal nás zájem o export v oblasti lázeňství směrem do Kataru, kde připravujeme otevření nové kanceláře, s tím budeme určitě dále pracovat. V rámci konzultací se firmy často ptaly, jak se mohou zapojit do obnovy Ukrajiny po skončení válečného konfliktu, na informace o poptávkách z Ukrajiny, případně jaké jsou aktuální možnosti exportu do této země. Vyzdvihli jsme naše nové expertní služby, jako je Exportní inkubátor, Exportní aliance, KOMPAS nebo služba Digitální marketing a e-commerce. Účastníci projevili zájem především o službu Market Entry, která jim výrazně usnadňuje vstup na vybrané trhy,“ říká generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal.

„Firmy měly letos největší zájem o schůzky s diplomaty z Německa, dále také ze Spojených států, Indie, Polska, Rakouska nebo Itálie. Je vidět, že po invazi Ruska na Ukrajinu exportéři zvažují své strategie a orientují se na nové, ale zároveň bezpečné a stabilní trhy. Jsme moc rádi, že s námi ekonomičtí diplomaté, ředitelé zahraničních kanceláří CzechTrade a další partneři na této akci dlouhodobě spolupracují. Díky jejich znalostem exportéři během dvou dnů plných schůzek získají mnoho cenných informací,“ říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar.

CzechTradeAgentura CzechTrade mimo jiné nabízela novou službu Import pro export. Jde o pomoc firmám, které řeší výpadky dodávek vstupů do výroby, s hledáním alternativních dodavatelů. V tuto chvíli služba pomáhá především s řešením výpadků dodávek z Ukrajiny a Ruska.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
MPO logo