Jak to bude se zahraničním obchodem po koronavirové pandemii a brexitu?

brexit

Mezinárodní obchod prochází kvůli pandemii COVID-19 a pro EU i kvůli blížícímu se konci přechodného období ve vztahu k Velké Británii bezprecedentním obdobím. Webinář, který MPO pořádá 8. 9. 2020, se v návaznosti na tuto situaci zaměří na budoucí podobu obchodní politiky po současné pandemii a na aktuální vývoj ohledně brexitu. V rámci webináře vystoupí zástupci Evropské komise a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Probíhající pandemie COVID-19 přinesla do mezinárodního obchodu řadu změn. Jednou z nich je prudký rozvoj a nárůst významu digitálního obchodu. Ukázala se zranitelnost globálních hodnotových řetězců a v neposlední řadě posílil trend přijímání protekcionistických opatření. Evropská komise se v reakci na aktuální výzvy rozhodla revidovat obchodní strategii EU a k procesu zahájila veřejnou konzultaci. V rámci ní mohou firmy, instituce veřejné správy, akademici i zástupci občanské společnosti do 15. 9. 2020 zasílat své náměty či komentáře. Jak by měla vypadat nová podoba unijní obchodní politiky? Jaké by měly být priority EU v této oblasti?

Po čtyřech a půl letech od brexitového referenda přichází vnitřní trh EU o jednu ze svých nejsilnějších ekonomik. Na konci roku 2020 totiž skončí přechodné období a Velká Británie se stane tzv. třetí zemí. Ať už se v následujících měsících podaří britským a unijním vyjednavačům dosáhnout dohody na nových obchodních vztazích, či nikoliv, od 1. ledna 2021 se bude v každém případě vzájemný obchod řídit novými pravidly. Jaké jsou možné scénáře budoucího uspořádání? Co brexit znamená pro české firmy a na co se mají připravit?

Datum: úterý, 8. září 2020

Čas: od 10:30

Místo konání: online webinář přes Microsoft Teams

Kapacita účastníků: 300

Webináře se budou moci zúčastnit pouze registrované osoby. Registrujte se do pátku 4. září 2020 prostřednictvím webového formuláře ZDE. Po vyplnění registračního formuláře zašleme nejpozději den před konáním webináře na Vámi uvedenou e-mailovou adresu odkaz k připojení. Případné dotazy zasílejte na adresu brexit@mpo.cz.

Webinář bude probíhat v češtině, předpokládaná délka je 60 minut. Účast na webináři je bezplatná.

brexit

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR