Jedeme do Ostravy! VUT se poprvé představí na fóru Meltingpot v rámci Colours of Ostrava

Dragon VUT Formula

V Ostravě není nuda a již přes dvacet let k tomu přispívá i festival Colours of Ostrava. Poprvé se do akce zapojí také vědci a vědkyně z Vysokého učení technického v Brně, kteří se 19. července představí na mezinárodním diskuzním fóru Meltingpot v rámci Colours of Ostrava. Festivalovému publiku přiblíží nejen svou vášeň pro technologie a výzkum, ale i to, jak s jejich pomocí čelit složitým otázkám dneška.

vut brno melting point
Autor: Meltingpot

„Brněnská technika vznikla před 125 lety jako odpověď na rozmach průmyslu a technologií na Moravě v 19. století. To je naše pojítko s festivalem Colours of Ostrava, jehož úspěchu napomáhá také obnovený průmyslový areál Dolních Vítkovic, který má kořeny ve stejné době. Je inspirující, že naše nejnovější technické know-how můžeme sdílet právě v tomto prostředí a touto cestou tak připomenout i výročí VUT. Těšíme se na festivalové návštěvníky a na možnost podělit se o zajímavý vhled do aktuálních technologických a s tím spojených celospolečenských témat,“ komentuje účast na festivalu Iveta Šimberová, prorektorka VUT pro internacionalizaci a vnější vztahy.

VUT se představí v rámci festivalové Envision Stage. Ta je jednou ze dvanácti diskuzních scén v rámci Meltingpotu, která nabízí témata rezonující nejen v akademickém světě, jako jsou vývoj technologií, obnovitelné zdroje, mezinárodní vztahy nebo budoucnost práce.

Vědci a vědkyně z brněnské techniky budou v pátek 19. července od 12:00 v rámci Envision Stage připraveni postupně představovat a nabízet k diskuzi pět aktuálních témat:

  • Města a jejich prázdná místa,
  • Kde končí sci-fi a začíná vesmírná věda,
  • Budou stroje navrhovat stroje?,
  • Nanotechnologie jako budoucnost medicíny,
  • Kudy z doby plastové.

Součástí programu bude také prezentace exponátů, které jsou výsledkem studentské činnosti na VUT: studentské formule Dragon e4, měsíčního vozítka a technologie dronové light show, jako trendy alternativy k ohňostrojům.

Dragon VUT Formula

Navíc v sobotu 20. července od 14:00 bude mít univerzita svého zástupce na Europe Stage v debatě Energie pro život, která bude řešit témata energetické soběstačnosti nebo aktuálních energetických trendů.

Festival Colours of Ostrava patří bezesporu k největším a nejznámějším kulturním akcím v České republice. Od roku 2016 je jeho součástí mezinárodní diskuzní fórum Meltingpot, které tisícovkám festivalových návštěvníků přibližuje nejnovější sociální, kulturní nebo vědecké trendy. Poslední ročníky se zaměřovaly zejména na témata zdraví, dlouhověkosti nebo biohackingu. Mezi letošními řečníky najdeme spisovatele Irwina Welshe, autora kultovního Trainspottingu, biologa a výzkumníka hub Merlina Sheldrake nebo Fabiolu Gianotti, generální ředitelku CERN, Evropské organizace pro jaderný výzkum.

Další podrobnosti o jednotlivých vystoupeních VUT na festivalu najdete v následujících šesti týdnech na univerzitních sociálních sítích (viz #VUTNaMeltingpotu).

Zdroj zprávy: VUT Brno
VUT Brno logo 125 let