Jubilejní 15. veletrh IDET byl největší v historii

IDET 2017

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET patří k nejvýznamnějším přehlídkám pořádaným v zemích NATO. Zároveň je unikátní spojením s veletrhy PYROS a ISET do komplexní prezentace složek Integrovaného záchranného systému.

Letošní ročník bezpečnostních veletrhů představil exponáty celkem 534 firem z 35 zemí a dokumentoval rostoucí sílu českého obranného průmyslu. V prvních třech dnech branami výstaviště prošlo 26 tisíc návštěvníků, v sobotu následuje akce pro širokou veřejnost Den bezpečnosti – Záchranáři dětem, na kterou by podle odhadu organizátorů mělo přijít 6 500 návštěvníků.

IDET2019

Rekordní rozsah letošního ročníku odpovídá složité bezpečnostní situaci a rostoucím investicím států do posilování obranyschopnosti. „Veletrh IDET je transparentní prezentační platformou, místem navazování obranné a průmyslové spolupráce. Ti, kteří se zúčastnili, ukazují svůj zájem na obranné spolupráci s Českou republikou,“ sdělil Jiří Kuliš, generální ředitel společnosti Veletrhy Brno. Trojlístek brněnských bezpečnostních veletrhů poprvé v historii zahájil premiér České republiky. Andrej Babiš při této příležitosti zapsal do pamětní knihy Veletrhů Brno: „Skvělý veletrh, který určitě významně podporuje export českých zbrojařských firem. Jsem tady poprvé, ale určitě se rád vrátím a budu o IDETu mluvit všude při svých návštěvách v zahraničí.“

Babiš

K VIP hostům veletrhů dále patřili ministr obrany ČR Lubomír Metnar, ministr obrany Švédska Peter Hultqvist, předsedové obou parlamentních výborů pro bezpečnost Pavel Fischer a Radek Koten, náčelníci generálního štábu ČR i SR Aleš Opata a Daniel Zmeko, generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba a další. Na základě pozvání Ministerstva obrany ČR a společnosti Veletrhy Brno přijely zahraniční delegace z 20 zemí, například z Francie, Indie, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Německa, Norska, Polska, Rakouska či ze Slovenska. Nechyběly ani delegace NATO a EDA (European Defence Agency). Zvláštní pozornost se letos upřela na švédsko – českou spolupráci v obranném průmyslu.

Samotného veletrhu IDET se na rekordní ploše zúčastnilo 423 vystavujících firem, z toho 70 % ze zahraničí. Vystavující firmy byly velmi potěšeny zájmem návštěvníků a přímo na veletrhu došlo také k podpisům několika významných zakázek. Příkladem jsou dvě smlouvy, které podepsalo Ministerstvo obrany ČR: kontrakt na servis a modernizaci šestnácti letounů L-159 v hodnotě 1,6 miliardy korun se společností Aero Vodochody a kontrakt na nákup 31 vojenských těžkých terénních vozidel Tatra v hodnotě 500 milionů korun se společností Tatra Trucks.

tatra

Významnou událostí odborného doprovodného programu byla tradiční mezinárodní konference CATE (Community – Army – Technology – Environment), která se zaměřila na logistiku v ozbrojených silách, měnící se charakter konfliktů a výzvy pro adaptaci ozbrojených sil. O rozvoji bilaterální spolupráce v obranných technologiích na veletrhu jednaly Česko – rakouské průmyslové fórum, Česko – turecké průmyslové fórum a Česko – švédský inovační seminář. U příležitosti veletrhu PYROS 2019 se uskutečnila tradiční odborná konference Pyromeeting, tentokrát na téma „Změna klimatu“. Zcela poprvé se brněnské výstaviště stalo dějištěm finále soutěže NATO Innovation Challenge 2019, kterou zaštiťují armády členských států NATO. Sedm týmů – pět ze Spojených států, jeden z Velké Británie a jeden z Německa – prezentovalo svá řešení na téma „Elektromagnetický puls – prevence, zmírnění a zotavení“ přímo na místě, další čtyři se připojily on-line a vítězství nakonec vybojoval tým Electronics Service z USA.

Z doprovodného programu byl pro návštěvníky atraktivní také terénní polygon pro ukázky armádní, hasičské a policejní techniky IDET ARENA.

Některé veletržní expozice se zaměřily na významná výročí. Ministerstvo obrany a Armáda ČR připomněly 100 let od založení Generálního štábu Armády ČR a také 20 let od vstupu České republiky do NATO. Policie ČR na své expozici připomněla 100 let dopravní policie.

Nejlepším exponátům veletrhu bylo uděleno pět ocenění Zlatý IDET a tři ocenění IDET NEWS. Z 27 přihlášených exponátů odborná komise vybrala pět výherců: společnost Excalibur Army v soutěži uspěla s obrněným taktickým vozidlem PATRIOT II., firma ERA byla oceněna za simulátor VERA-NG, společnost Agados získala cenu za obojživelný terénní přívěs, Dajbych zvítězil s průzkumným vozidlem Gepard a cenu Zlatý IDET 2019 obdržel rovněž Společný operační obraz systémů velení a řízení pozemních a vzdušných sil s nejvyšší úrovní ochrany komunikace vyrobený firmami Delinfo, ALES a ICZ. Opět se udělovala také novinářská ocenění IDET NEWS 2019. Zlatou cenu získala Souprava pro detekci výbušnin DETEX od společnosti Explosia, stříbro patří EVPÚ Defence za velitelský panoramatický zaměřovač CMS a bronz firmě Agados za obojživelný terénní přívěs.

V sobotu 1. června zůstanou brány výstaviště stále otevřené. V pavilonu Z se uskuteční akce Den bezpečnosti – Záchranáři dětem určená pro širokou veřejnost. Expozice veletrhu IDET se s výjimkou expozice Ministerstva obrany a Armády ČR v tento den již uzavřou. Veletrhy PYROS a ISET pokračují i v sobotu, kdy na výstavišti proběhne třeba soutěž hasičského sportu v disciplínách TFA O pohár Prezidia Moravské hasičské jednoty. Přístupná zůstane i IDET ARENA.
Příští ročník veletrhu IDET se uskuteční od 26. do 28. května 2021. Veletrhy PYROS a ISET od 26. do 29. května 2021.

IDET

Řekli o veletrzích:
Andrej Babiš, předseda vlády ČR
Od prvního ročníku v roce 1993 udělal veletrh IDET neskutečný posun vpřed, proto se dnes právem řadí mezi největší akce svého druhu v Evropě. Určitě jsem spolu s celou vládou připraven pomáhat našim zbrojařským firmám. Myslím, že tento veletrh je důležitý i pro naše občany, kteří vidí, kam naše armáda a bezpečnost směřuje.

Lubomír Metnar, ministr obrany ČR
IDET patří dlouhodobě mezi největší evropské veletrhy obranných technologií. Důkazem je bohatá účast zahraničních firem i zástupců vlád. Domácí obranný průmysl za světovou konkurencí nezaostává, naopak rozkvetl a význam našich podniků na zahraničních trzích neustále roste. V dnešním propojeném světě se české firmy neobejdou bez zahraničních partnerů a dějiště veletrhu je ideálním prostorem, kde dojednat novou spolupráci nebo rozvíjet tu stávající.

Peter Hultqvist, ministr obrany Švédska
Švédsko a Česká republika mají skvělé vztahy a v obranném sektoru úzce spolupracují třicet let. Česká inovační strategie do roku 2030 dává prostor pro společné projekty v dalších oblastech a věřím, že naše spolupráce dále poroste a bude výhodná pro obě strany. Chci poděkovat organizátorům veletrhu IDET za jejich práci i za to, že Švédsko letos může být speciálním partnerem.

Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR
Jsem velmi příjemně překvapen, kolik letos vystavuje firem a hlavně jak precizně jsou připravené stánky a jaká technika se v nich nabízí. Cítím zadostiučinění, že český obranný a bezpečnostní průmysl opět poskočil technologicky dopředu. Ve světě se nemáme za co stydět, což je vidět už z toho, že 90 procent produkce vyvážíme a na zahraničních trzích porážíme i renomované světové výrobce.

Göran Lennmarker, předseda švédské Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (SOFF)
Vnímám Českou republiku jako zkušeného a respektovaného partnera s tradicí průmyslové výroby, kterého není třeba poučovat, ale se kterým může švédská strana spolupracovat. Vidím zde prostor pro spolupráci i mimo velké metropole, kde fungují menší inovativní firmy i školy, které mají co nabídnout.

Radek Koten, předseda Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
Jsem na takovémto veletrhu poprvé a musím říci, že výběr techniky, která zde je zastoupena, mě naprosto fascinuje. U všech českých výrobců, které jsem navštívil, je vidět fantastický technologický vzestup. Můj dojem z veletrhu je ohromný. Zkusím se zastavit u každého stánku, abych si to opravdu užil, protože těch novinek je skutečně mnoho.

Lukáš Novotný, manažer marketingu, Czechoslovak Group a.s.
Veletrh hodnotíme jako velmi úspěšný, navštívilo nás mnoho obchodních partnerů, jak stávajících, tak nových, několik delegací ze světa. Letos jsme představili na vnitřní ploše 800 metrů čtverečních a na venkovní ploše 1 000 metrů čtverečních více jak 15 kusů naší techniky a nejrůznějších produktů.

Zdeněk Soudný, tiskový mluvčí, BAE CZ
Veletrhu IDET se účastníme pravidelně a je to výborná příležitost potkal lidi z oboru, zástupce veřejného sektoru i odbornou veřejnost. Naším cílem je představit vozidla BAE Systems všem skupinám. Největším lákadlem v naší expozici je minometní systém Mjölner, instalovaný v bojových vozidlech pěchoty CV90.

Lukáš Haubelt, manažer obchodu pro vojenské aplikace, Meopta
V Brně na veletrhu IDET představujeme produktové portfolio pro obranné složky, zejména Armádu ČR a Policii ČR. Snažíme se tu také prezentovat naše výrobní kapacity a technologické schopnosti, které nabízíme v rámci různých industriálních programů. Je známé, že Meopta se snaží být industriálním partnerem v rámci projektů nových BVP vozidel, takže zde jednáme s firmami, které se tu také prezentují.

Jens Gröning, obchodní zástupce, PSM Projekt Systems & Management GmBH, Německo
IDET je pro nás dobrá výstava, na které prezentujeme bojové vozidlo pěchoty Puma, vyrobené pro německý Bundeswehr. Díky organizátorům IDETu se zde cítíme velice příjemně a vidíme i značný zájem o naše vozidla ze strany návštěvníků, kteří k nám přicházejí, fotí si vozidla a mají celou řadu technických otázek.

Olivek Mittelsdorf, Senior Vice President, Rheinmetall
Atmosféra veletrhu byla velmi dobrá. Jsem absolutně vyčerpaný, protože jsme za poslední dva dny měli hodně jednání. Přišlo k nám hodně návštěvníků, kteří se o nás zajímali. Opravdu si užívám to, že jsem tady. Každý chtěl vidět LYNX a všichni se zajímali, co je na tom tak speciálního. Jsem velmi potěšený, že se lidé o tento systém tolik zajímali. Jsem s výsledkem velmi spokojený.

Markéta Maršálek Čadková, komunikační manažerka pro střední a východní Evropu, Saab Technologies
Veletrh byl pro nás velmi úspěšný. Jsme rádi, že jsme v Brně na IDETu mohli představit široké portfolio naší společnosti, mimo jiné Carl-Gustav simulátor, který přitáhl velké množství návštěvníků. Lidé se zajímali také o model Gripenu a jiné produkty z oblasti pozemní techniky.

Sandra Pechová, marketingová referentka, Lom Praha s.p.
Řadíme se mezi pravidelné vystavovatele na veletrhu IDET. Bereme jej jako možnost propagace naší společnosti, i když se jedná o státní podnik. Také zde sjednáme nové obchody. Veletrhy bychom chtěli pochválit především za naši expozici, se kterou jsme byli opravdu spokojení, a byla postavena přesně podle našich představ.

Petra Paminger, manažerka mezinárodního obchodu a služeb, General Dynamics European Land Systems
V první řadě bych chtěla vyzdvihnout naši rozsáhlou expozici, která k nám každý den přilákala veřejnost. Takový zájem jsem na jiných veletrzích nezažila a Brno s veletrhem IDET byly v tomto směru opravdovým unikátem. Naši obchodní zástupci zde také po úspěšné tiskové konferenci sjednali několik nových obchodních schůzek s mezinárodním dosahem. Po celou dobu veletrhu jsme pak naší společnost prezentovali zahraničním investorům.

Jiří Lojan, ředitel společnosti PRAGA-Export s. r. o.
Na brněnský IDET jsme dorazili počtvrté. Návštěvníci a obchodní partneři se u nás neustále zastavovali, ale největší poptávka po nás byla rozhodně ve středu, kdy veletrh začínal. Prezentaci využíváme především k utužení našich obchodních vztahů s významnými partnery na mezinárodní úrovni.

Rostislav Psota, manažer marketingu, Glomex MS, s. r. o.
Když se ohlédneme za veletrhem IDET, na mysl se nám dostane enormní zájem ze strany odborné veřejnosti. Jsme rádi, že zafungovaly kontaktní platformy a našli si nás významní zahraniční hosté. Veletrhy musím určitě pochválit za celkovou logistiku, o kterou se postarali v prezentaci, při domlouvání a návrhu expozice nebo předávání kontaktů.

David Basovník, obchodní zástupce, Česká zbrojovka a.s.
Účast na veletrhu IDET hodnotíme pozitivně. Na našem stánku proběhlo velké množství schůzek se zástupci ozbrojených složek, měli jsme tu možnost předat komplexní informace našim cílovým zákazníkům a představit jim naši produkci.

Ivo Uchytil, vedoucí oddělení prodeje, AGADOS, spol. s. r. o.
Největší přínos vidíme v domluvených schůzkách, jež jsme uskutečnili s našimi stávajícími i novými partnery z tuzemska i ze zahraničí. Na veletrhu IDET se prezentujeme už potřetí a pokaždé jsme zaznamenali obchodní úspěchy. Příští ročník si určitě nenecháme ujít.

Alexandra Tománková, manažerka propagace společnosti Omnipol
IDET máme jako jeden z pravidelných veletrhů, na který přijíždíme prezentovat naše novinky stávajícím i novým zákazníkům. Letos jsme byli příjemně překvapeni, jaký zájem naše expozice u odborné veřejnosti vyvolala. Úspěchem pro nás určitě byly i vydařené zahraniční delegace, které jsme na výstavišti odchytili.

Václav Buchbauer, manažer speciálních projektů společnosti DAJBYCH
Na IDETu jsme pravidelnými návštěvníky už více než dvacet let. Zájem o nás letos projevili odborníci z Česka a Slovenska, protože naše produkty cílíme právě na tuzemsko. Expozici a komunikaci hodnotíme na výbornou.

Milan Macholan, generální ředitel První brněnské strojírny Velká Bítěš, a.s.
Účastníme se všech významných veletrhů po celém světě. V Brně na IDETu jsme letos prezentovali naše jubilejní produkty. Na veletrhu se setkáváme s našimi mezinárodními partnery a uzavíráme nebo domlouváme nové kontrakty.

Pavel Bušta, manažer projektů, Zetor Engineering s. r. o.
Oceňujeme, že brněnské veletrhy posouvají odbornou úroveň veletrhu IDET neustále směrem vzhůru. Nemohli jsme si tuto příležitost pro prezentaci nového taktického vozidla Gerlach rozhodně nechat ujít. Po celý čas jsme měli schůzky s potenciálními partnery z tuzemska i z mezinárodní branže. Na příští veletrh jistě dorazíme opět v plné síle.

Pavla Pražáková, tisková mluvčí, Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje
Veletrh je pro nás hodně hektický, protože je spojený nejen s naší prezentací v expozici, ale také s výcvikem jednotek. Ohlas na něj od kolegů, kteří ho absolvovali, je velmi dobrý. O náš stánek je velký zájem už od prvního dne. Potkali jsme tady hodně kolegů nejen z řad profesionálních hasičů z ostatních krajů, ale také od dobrovolníků.

František Procházka, PR manažer, Krajské ředitelství Policie ČR Jihomoravského kraje
Letos jsme se v expozici zaměřili na 100 let výročí služby dopravní policie. Návštěvníci mohli zhlédnout současnou i historickou policejní techniku. Už od prvního dne měli lidé o naši expozici opravdu veliký zájem. Je vidět, že chtěli poznat policii zblízka.

Jakub Ghanem, vedoucí tiskového oddělení, Městská policie Brno:
I v letošním roce jsme se na veletrhu ISET dozvěděli mnoho zajímavých novinek z bezpečnostní oblasti. Rozšířili jsme si obzory, pokud jde o materiální a technické vybavení bezpečnostních složek a navázali kontakty, které mohou být do budoucna velmi užitečné. U naší expozice se vystřídali odborníci i zástupci široké veřejnosti a tradičně jsme se zapojili do dynamických ukázek z práce a výcviku. Účast na veletrhu pro nás byla velmi přínosná.

René Andres, vedoucí obchodního oddělení Meva a. s.
Veletrhy určitě chválíme za komunikaci ohledně našich představ expozice. Zajistili všechny naše speciální požadavky a s finálním výsledkem jsme spokojeni. Do Brna na IDET jsme přijeli už po čtvrté a příště dorazíme určitě zase.

Marek Štefan, obchodní ředitel společnosti Holík International
Na brněnský veletrh IDET, PYROS a ISET jezdíme už řadu let. Naše produkty cílíme hlavně na tuzemské zákazníky, kteří si náš na našem stanovišti vždycky najdou. Komunikaci s veletrhy ohledně příprav a expozice hodnotíme kladně a nemáme si na co stěžovat. Těšíme se opět na příští setkání.