Jubileum v hlavním výrobním závodě ŠKODA AUTO – 15 milionů automobilů z Mladé Boleslavi od roku 1905

škoda auto

Společnost ŠKODA AUTO oslavila ve svém domovském městě mimořádné jubileum: 5. března 2021 sjel v jejím hlavním výrobním závodě z linky 15 miliontý automobil vyrobený v Mladé Boleslavi od roku 1905. Jubilejním vozem je ŠKODA ENYAQ iV v metalickém odstínu stříbrná Arctic.

V roce 1905 zde průkopníci mobility Václav Klement a Václav Laurin vyjeli z tovární haly se svým prvním automobilem, modelem Voiturette A. Společnost ŠKODA AUTO svůj hlavní výrobní závod průběžně modernizuje a investuje tak do budoucnosti své automobilové výroby.

škoda

Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast výroby a logistiky, vysvětluje: „Srdečně blahopřeji k tomuto mimořádnému jubileu všem zaměstnancům závodu v Mladé Boleslavi. S 15 miliony automobilů je náš hlavní výrobní závod jedním z nosných pilířů úspěchu značky ŠKODA. Již po řadu let je tento závod díky své výrobě komponentů velice významný v rámci celého koncernu Volkswagen. Jubilejní vůz ŠKODA ENYAQ iV je zároveň i symbolem naší další cesty: kontinuálně digitalizujeme výrobu a důsledně realizujeme naší strategii elektromobility. Současně využíváme synergií v koncernovém výrobním svazku k tomu, abychom vyráběli moderní a atraktivní vozy, schopné nadchnout naše zákazníky po celém světě.“

Počátky výroby automobilů v Mladé Boleslavi sahají až do dob firmy Laurin & Klement, z níž později vzešla dnešní společnost ŠKODA AUTO. V roce 1905 se zakladatelé Václav Laurin a Václav Klement rozhodli ukončit výrobu jízdních kol a věnovat se pouze výrobě motocyklů a automobilů. Historické tovární haly, z nichž vyjel jako první automobil vůz Voiturette Typ A, dodnes stojí a již několik desítek let v nich sídlí ŠKODA Muzeum.

Hned naproti němu, na druhé straně silnice, se rozkládá moderní výrobní závod, v němž v současné době zhruba 29 100 zaměstnanců vyrábí šest modelových řad: ŠKODA FABIA, SCALA a OCTAVIA, stejně jako modelové řady kategorie SUV ŠKODA KAMIQ, KAROQ a model ENYAQ iV s čistě elektrickým pohonem. Pro výrobu modelu ŠKODA ENYAQ iV společnost ŠKODA AUTO přestavěla stávající výrobní linku a uzpůsobila jí pro montáž vozů na platformě MEB. Tato linka tak jako jediná v celém koncernu Volkswagen umožňuje paralelní výrobu modelů na bázi modulární elektrifikované platformy (MEB) a modulární platformy s příčně uloženým motorem (MQB). Od konce listopadu 2020 tu vedle modelu OCTAVIA a kompaktního SUV ŠKODA KAROQ vzniká také model ŠKODA ENYAQ iV s bateriovým pohonem.

enyaq škoda

Tato inovace je jen jedním z důmyslných příkladů průběžné modernizace výrobních závodů společnosti ŠKODA AUTO. Do popředí se přitom dostávají metody Průmyslu 4.0, projekty digitalizace a automatizace. Ještě před společnou výrobní linkou pro modely MQB a MEB automobilka například uvedla do provozu vysoce moderní lakovnu s kapacitou až 168 000 karoserií a vytvořila tak více než 650 nových pracovních míst. Na začátku roku 2021 otevřela ŠKODA AUTO v areálu mladoboleslavské továrny novou centrální pilotní halu pro práci na předsériových vozech a krátce předtím zahájilo svůj provoz také centrum pro výrobu testovacích nosičů a prototypů.

Kromě automobilů vyrábí společnost ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi i motory, manuální převodovky MQ 200 a MQ 100, nápravy i vysokonapěťové baterie pro plug-in-hybridní modely několika koncernových značek. V únoru 2021 tu z linky sjela už 100 000. trakční baterie.

Úspěšná historie pod křídly koncernu Volkswagen
Rozmach hlavního výrobního závodu společnosti ŠKODA AUTO a jubileum v podobě 15 milionů vyrobených vozů jsou těsně svázány se vstupem značky do koncernu Volkswagen v roce 1991, jehož třicáté výročí si značka letos připomene. Od té doby v Mladé Boleslavi vzniklo přes 10 700 000 vozů. Partnerství s německým koncernem umožnilo značce ŠKODA vzestup z lídra lokálního trhu do pozice globálně úspěšného velkoobjemového výrobce.

Mladoboleslavský závod dnes hraje klíčovou roli v realizaci strategie elektromobility automobilky. Model ENYAQ iV je jediným automobilem na bázi platformy MEB z koncernu Volkswagen, který v Evropě vzniká mimo území Německa.

Vedle hlavního výrobního závodu provozuje společnost ŠKODA AUTO i vlastní výrobní závody v Kvasinách a ve Vrchlabí. V Kvasinách automobilka vyrábí model ŠKODA SUPERB, model SUPERB iV s plug-in-hybridním pohonem, dále SUV ŠKODA KODIAQ a KAROQ. Z vysoce moderního závodu na výrobu komponentů ve Vrchlabí pochází automatické dvouspojkové převodovky (DSG) DQ200. V uplynulém roce v českých výrobních závodech navzdory odstávce výroby, způsobené pandemií koronaviru sjelo z linek více než 750 000 automobilů. Vozy značky ŠKODA se vyrábí také na Slovensku, na Ukrajině, v Číně, v Indii a v Rusku. Od roku 1905 automobilka na celém světě vyrobila více než 24 800 000 vozů.

Nejdůležitější mladoboleslavské modely od roku 1905 do současnosti
Prvním z 15 milionů automobilů z Mladé Boleslavi byl slavný model L&K Voiturette A, který z českých továrních hal vyjížděl v letech 1905 až 1907. V podobě modelu ŠKODA SUPERB se v roce 1934 objevila nová vlajková loď modelové palety. Úspěchy, kterých značka ŠKODA dosahovala už od prvních startů v Rallye Monte Carlo, výrobce v roce 1936 inspirovaly k vývoji speciálního modelu ŠKODA POPULAR MONTE CARLO1. Tento dvoudveřový vůz dosahoval rychlosti až 110 km/h a v Mladé Boleslavi se vyráběl do roku 1938. Model ŠKODA 1000 MB – první velkosériový automobil v tehdejším Československu – se svou konstrukcí s vzadu uloženým motorem a samonosnou karoserií představoval v roce 1964 počátek nové technické koncepce. S modelem ŠKODA FAVORIT, prvním vozem značky s motorem vpředu a pohonem předních kol, začala v roce 1987 nejprve ve Vrchlabí a o rok později i v Mladé Boleslavi nová éra. Z hlavního výrobního závodu pochází také srdce značky – model ŠKODA OCTAVIA. První novodobá generace budoucího bestselleru byla představena 3. září 1996 a včetně verze OCTAVIA TOUR trvala její éra až do roku 2010. Od roku 2019 sjíždí v Mladé Boleslavi z linky kompaktní model ŠKODA SCALA, první model automobilky na bázi platformy MQB A0 z koncernu Volkswagen. V podobě modelu ŠKODA ENYAQ iV s bateriovým čistě elektrickým pohonem vyrábí společnost ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi od roku 2020 svůj první sériový model, který byl již od počátku koncipován jako čistě elektrický vůz s nulovými lokálními emisemi.

1 Monte Carlo je registrovaná ochranná značka Monaco Brands

Zdroj zprávy: ŠKODA AUTO a.s.
Škoda