Klesá nabídka nízkokvalifikovaných pozic, rekvalifikace je cesta k dobré práci
V červenci 2024 registrovaná míra nezaměstnanosti kopírovala vývoj obvyklý pro tuto část roku. Zatímco v květnu a červnu dosáhla svého minima, v červenci již mírně vzrostla, téměř stejně jako v roce 2023. Ve srovnání s předchozím měsícem přišlo do evidence Úřadu práce o 6,2 tis. více osob po ukončení pracovního poměru. Důvodem je mimo jiné ukončení zaměstnání na dobu určitou do konce školního roku, což se týká profesí jako jsou např. vychovatelé, lektoři jazykových kurzů nebo obslužné profese. Tito uchazeči setrvávají v evidenci nezaměstnaných většinou pouze krátkou dobu a se začátkem školního roku se opět vrací do práce.
„Mírný nárůst nezaměstnanosti v červenci je důsledkem běžného sezónního vývoje. Stojí za ním i snížená aktivita firem v oblasti přijímání nových zaměstnanců, která je pro letní měsíce typická. Evidujeme také začínající zájem o trh práce u čerstvých absolventů. Obecně se podíl nezaměstnaných osob stále drží na nízkých číslech a ČR si tak dlouhodobě vede velmi dobře v porovnání s dalšími zeměmi EU. Díky rekvalifikačním kurzům se nám také daří efektivně zvyšovat konkurenceschopnost pracovně aktivní populace. Tito lidé jsou schopni se v případě ztráty zaměstnání rychle vrátit na pracovní trh a najít si i lépe placenou práci,“ uvádí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Zásadní cestou k dobré práci a k vyššímu příjmu, je růst kvalifikace a kompetenci. V tom mohou pomoci kurzy a rekvalifikace, které zprostředkovává stát prostřednictvím Úřadu práce. Jak upozorňuje generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof, člověk nemusí být bez práce, aby mohl získat kvalitní rekvalifikaci, nemusí se ani registrovat jako uchazeč nezaměstnaný.
„Historicky většina rekvalifikací mířila na uchazeče o zaměstnání, kterým v 87 % pomohla k získání nového zaměstnání. Většina rekvalifikací trvá do 3 měsíců, je to tedy skutečně rychlý nástroj, jak posílit svoji pozici na trhu práce, a to nejen pro nezaměstnané, ale i pro zaměstnané, OSVČ nebo třeba maminky na mateřské. Naprostá většina rekvalifikací je placena z evropských zdrojů, celoživotní vzdělávání totiž právem patří mezi priority Evropské unie. Mezi rekvalifikovanými převažují ženy, zájem o rekvalifikace roste postupně s věkem až do 35 let a pak je zájem v zásadě rovnoměrně rozprostřen v dalších věkových kohortách s tím, že 54 % rekvalifikovaných je mezi 35-55 lety,“ popisuje Daniel Krištof. Mezi rekvalifikovanými jsou nejvíce zastoupeni lidé se základním vzděláním, vyučení a lidé s úplným středním odborným vzdělání s maturitou, ale bez vyučení. „Rekvalifikace mají u těchto uchazečům nezastupitelnou roli, protože zájem zaměstnavatelů o nízkokvalifikované profese klesá. Významně jsou mezi účastníky rekvalifikací zastoupeni ale i lidé s vysokoškolským vzděláním, což je dobře, protože doplnění kvalifikace je skutečně vhodné pro každého a Úřad práce má vhodné rekvalifikace i pro vysokoškolsky vzdělané lidi – u lidí, kteří absolvovali vysokou školu před desítkami let dává třeba smysl si doplnit kvalifikaci o moderní datové analýzy, aby mohli dělat svůj obor ještě lépe,“ vysvětluje generální ředitel Daniel Krištof.
„Stávající trend zvyšujícího zájmu o rekvalifikace je pozitivní, do budoucna by měl být podpořen vyšším ohodnocením během rekvalifikace pro uchazeče o zaměstnání,” potvrzuje Filip Pertold, ekonom a externí poradce Ministerstva práce a sociálních věcí.
V evidenci Úřadu práce ČR (ÚP ČR) bylo v červenci 2024 nově registrováno 41 412 lidí. V rámci krajského srovnání meziměsíčně vzrostl podíl nezaměstnaných osob ve všech 14 regionech, nejvíce v kraji Jihomoravském a Vysočina. V absolutní hodnotě přibylo nejvíce uchazečů o zaměstnání v Jihomoravském a ve Středočeském kraji. Oproti předchozímu měsíci mírně klesl počet volných pracovních míst, a to na 262 026 (v červnu – 263 552 míst).
Kompletní tiskovou zprávu si můžete přečíst zde (PDF, 9 stran).
Zdroj zprávy: Úřad práce ČR