Kluzná ložiska SKF použitá v nejdelším visutém mostě na světě

skf

SKF provedla rozsáhlé testování a kvalifikaci, aby prokázala, že její kluzná ložiska jsou vhodná pro použití na 4 km širokém mostě v Turecku. Ložiska od SKF hrají klíčovou roli v rekordním inženýrském projektu – nejdelším visutém mostě na světě, který byl nedávno otevřen v Turecku.

Most Çanakkale z roku 1915 se klene na vzdálenost více než 4 km přes úžinu Dardanely na severozápadě země. Tvoří součást největšího projektu výstavby silnic, a to v hodnotě více než 3 miliardy EUR.

skf

 

„Jsme nadšeni, že můžeme být součástí tohoto mimořádného úsilí,“ říká Andreas Borek ze společnosti SKF. “Spolupracovali jsme s DLSY JV, abychom analyzovali požadavky na ložiska potřebná k překonání důležitých požadavků projektu.”

Celkem SKF dodala pro most více než 340 kluzných ložisek
Kluzná ložiska, která byla vyrobena v německém Schweinfurtu, jsou umístěna nahoře a dole na svislých závěsných lanech mostu. Pomáhají přenášet rozsáhlé zatížení ze dvou hlavních kabelů mostu a jeho paluby. Zároveň umožňují radiální, axiální a diagonální mikropohyby, ke kterým dochází mezi mostem a jeho nosnými vzpěrami.

skf

Ložiska musí být kromě toho, že jsou schopna přenášet vysoké zatížení, jsou odolná vůči korozi i přes polohu mostu na pobřeží. Po provedení testů v solné mlze ve své laboratoři ve Schweinfurtu dodala SKF ložiska, která jsou chráněna speciální technologií povrchové úpravy.

Most Çanakkale z roku 1915 používá 226 000 m³ betonu a 162 000 kilometrů ocelových drátů, což je dost na to, aby čtyřikrát obtočily zeměkouli.

skf

Posláním SKF je být nesporným lídrem v oboru ložisek. Děláme to tak, že nabízíme řešení, která snižují tření a emise CO2 a zároveň zvyšují dobu provozuschopnosti a výkon stroje. Naše produkty a služby kolem rotujícího hřídele zahrnují ložiska, těsnění, řízení mazání, umělou inteligenci a bezdrátové monitorování stavu. SKF je zastoupena ve více než 130 zemích a má přibližně 17 000 distributorů po celém světě. Roční tržby v roce 2021 byly 81 732 milionů SEK a počet zaměstnanců byl 42 602. www.skf.com

Zdroj zprávy: SKF
SKF