Kolaborativní robot FANUC CRX vstupuje na evropskou scénu

Díky snadné instalaci a programování je nejnovější lehký kolaborativní robot ideální pro širokou škálu uživatelů.

Po svém premiéře na největší mezinárodní výstavě robotů na světě IREX v Tokiu v prosinci 2019, je nejnovější kolaborativní robot FANUC CRX 10-iA, připraven vstoupit na evropskou scénu. Rameno, pouhých 39 kilogramů vážícího lesklého bílého robota, může provádět vysoce funkční překlopný pohyb, který mu umožňuje sebrat součástku ze stolu před sebou a položit ji na stůl za sebou jedním jednoduchým a plynulým pohybem. Nováček se může pochlubit průmyslovou ochranou IP54. To znamená, že je vysoce odolný vůči prachu nebo olejům, které jsou zcela běžně vyskytují v průmyslovém prostředí. Plně také splňuje bezpečnostní normy ISO 10218-1. Díky své velmi nízké hmotnosti lze CRX snadno instalovat v široké škále aplikací a to včetně instalace na automaticky naváděné vozíky (AGV).

fanuc crx 10ia

Užitečné zatížení CRX-10iA je 10 kilogramů. Dodává se ve dvou verzích: ve verzi s krátkým ramenem s dosahem 1,2 metru a ve verzi s dlouhým ramenem dosahujícím až 1,4 metru. CRX má stejné spolehlivé bezpečnostní funkce jako jeho šest kolaborativních předchůdců z řady FANUC CR: Jeho senzory jsou extrémně citlivé a spouštějí okamžité bezpečnostní zastavení při kontaktu s lidským tělem.

Pro zjednodušení spolupráce člověk-stroj je CRX-10iA vybaven tabletem, který slouží jako teachpendant. Díky novému intuitivnímu ovládání je speciální, nové uživatelské rozhraní zvláště vhodné pro uživatele s malými zkušenostmi s programováním robotů. Díky tomuto rozhraní mohou uživatelé snadno přeprogramovat roboty a pohybovat je kolem sebe v různých pozicích. FANUC CRX je tak vysoce přizpůsobivý měnícím se potřebám výrobního prostředí. Koncoví uživatelé mohou také instalovat chapadla, senzory nebo nástroje pro kontrolu od výrobců třetích stran, protože FANUC poskytuje soupravy pro vývoj softwaru výrobcům zařízení třetích stran.

CRX-10iA je proto ideální pro zákazníky, kteří chtějí ve své výrobě poprvé používat roboty a kteří chtějí při instalaci a programování postupovat ve stylu „udělej si sám“. Evropská premiéra lehkého kolaborativního robotu bude v průběhu března 2020.

O FANUCu
FANUC Corporation je jedním z předních světových výrobců pro automatizaci průmyslové výroby – CNC řídicích systémů, robotů a výrobních strojů (ROBODRILL, ROBOCUT, ROBOSHOT a ROBONANO). Od roku 1956 je FANUC průkopníkem ve vývoji číslicově řízených strojů v automatizačním průmyslu. S více než 264 pobočkami po celém světě a více než 7 000 zaměstnanci nabízí FANUC hustou síť v oblasti prodeje, technické podpory, výzkumu a vývoje, logistiky a zákaznických služeb.

Zdroj zprávy: FANUC