Komentář generálního ředitele CzechTrade Radomila Doležala k výsledkům českého exportu za duben 2023

CzechTrade

Statistika zahraničního obchodu za duben ukazuje, že export stále meziročně roste, nicméně dále pokračuje trend snižující se dynamiky. Ve srovnání s loňským dubnem export rostl o 2,3 %, meziměsíčně se pak mírně snížil o 0,2 %. Z hlediska sektorů největší meziroční nárůst opět zaznamenáváme u automobilového průmyslu a elektrických zařízení, kde se částečně projevuje i nízká srovnávací základna z loňského dubna, kdy v automobilovém průmyslu přetrvávaly problémy s nedostatkem čipů a v dodávkách některých komponentů.

ADK

Reklama

Dále rostl vývoz nápojů, nicméně je třeba říci, že tento segment má na exportu výrazně nižší podíl oproti předchozím jmenovaným položkám. Naopak meziročně klesl vývoz dřeva a dřevěných výrobků, základních kovů a chemických látek.

Nejvíce meziročně rostl vývoz do Kazachstánu a na Ukrajinu, což je ovšem ovlivněno srovnáním s výsledky loňského dubna, kdy vývoz na Ukrajinu v prvních měsících konfliktu výrazně klesl. Pozorujeme také meziroční nárůst vývoz do Turecka, z mimoevropských teritorií dále do Indonésie a Filipín, což jenom dokazuje fakt, že čeští exportéři dokáží uspět i na netradičních a vzdálenějších trzích.

Zdroj zprávy: CzechTrade
czechtrade logo