Konference “Malé modulární jaderné reaktory”

klastr

V České republice by se mohly začít stavět malé modulární jaderné reaktory. V Ostravě to ve čtvrtek představili odborníci pozvaní Národním strojírenským klastrem. Kraj chce uvést do teplárenské praxe využití vhodných typů malých reaktorů po roce 2040.

„Přípravné práce by, jak předpokládáme, mohly být zahájeny během let 2021 až 2030,“ řekl vedoucí oddělení čisté mobility Moravskoslezského energetického centra Petr Oliva.

Konference malé reaktory

Jako nejvhodnější lokalitu odborníci Moravskoslezského energetického centra předběžně vybrali oblast u Dětmarovic a Ostravy-Třebovic, pro které byla provedena analýza ekonomické efektivnosti.

Podle viceprezidenta České nukleární společnosti a člena Řídícího výboru Evropské nukleární společnosti Miroslava Kawalce je záměr využití malých jaderných reaktorů v teplárenství celého regionu patrně jedinou krajskou strategií tohoto druhu v České republice.

malé jaderné modulární reaktory

Podle odborníků jsou výhodami malých jaderných reaktorů zejména bezemisní produkce energií, šetrnost k životnímu prostředí, kombinovaná výroba elektřiny a tepla, produkce vodíku, bezpečnost dodávek a ekonomická konkurenceschopnost. Moduly lze sestavovat do jednotek vyššího instalovaného výkonu.

Zdroj zprávy: Cylinders Holding a.s.
cylinders