KUKA zaznamenává rostoucí poptávku po propadu Corony a výrazné oživení v prvním čtvrtletí

kuka robot CVUT Praha

Specialista na automatizaci KUKA uzavřel první čtvrtletí výrazným růstem. Navzdory stále se měnící situaci v epidemii koronaviru SARS-CoV-2, mnoho zákazníků znovuotevřelo projekty, které byly před časem odloženy.

KUKA

“Po masivních poklesech v roce 2020 naznačují známky růstu navzdory uzamčení a třetí vlně. Naše opatření nabývají účinnosti a zákazníci stále více investují do automatizace. Ve střednědobém horizontu se více zaměří na oblasti robotiky a automatizace. Posledních několik měsíců jsme využili k optimalizaci a rozšíření našeho portfolia. Nyní z toho máme užitek a podporujeme naše zákazníky udržitelnými technologiemi a správnými řešeními.” Peter Mohnen, generální ředitel společnosti KUKA AG

Skupina zaznamenala s 890,5 miliony EUR v prvním čtvrtletí o 29,2% více objednávek než ve stejném období loňského roku (Q1 / 20: 689 milionů EUR). Poměr book-to-bill vzrostl na 1,23, což znamená dobré využití a růst. Obzvláště prudce vzrostly objednávky v obchodním segmentu Systems s nárůstem přibližně o 141% na 278,6 milionu EUR. Oživení z nízké úrovně je způsobeno zejména výrazným růstem automobilového průmyslu v USA. Na evropském trhu však podmínky zůstávají obtížné. Divize Systems je aktivní především v konstrukci automobilových závodů.

kuka

Tyto prodeje skupiny činily 721,6 milionů € o 15,5% vyšší než před rokem. Zejména v Číně výrazně vzrostly tržby a mezi lednem a březnem 2021 činily 110,3 milionu EUR, což je o 122,9% více než v předchozím roce. Obchodní segment byl obzvláště těžce zasažen pandemií korona viru a souvisejícími omezeními v prvních třech měsících loňského roku.

kuka

Zisk skupiny se před odečtením úroků a zdaněním (EBIT) zlepšil na 8,2 milionů € (Q1 / 20: € -34.2 milionu); marže EBIT podle toho se zvýšil na 1,1% (Q1 / 20: -5,5%). Ve výši 18,1 milionu EUR byl volný hotovostní tok v minulém čtvrtletí vyšší než od roku 2014 (Q / 20: -12,8 milionu EUR). Vylepšená obchodní situace má také dopad na downsizing v ústředí v Augsburgu, který je nyní nižší, než se původně plánovalo.

“Bude to chvíli trvat, než se trhy plně vzpamatují a dosáhnou úrovně před Coronou a cyklickými propady.” I přes nejistoty způsobené Coronou však očekáváme pozitivní roční výsledek, “uvedl Peter Mohnen. “Brzy jsme zareagovali správnými opatřeními a také jsme vylepšili strukturu nákladů.” To má pozitivní vliv na náš výsledek. A přes obtížné ekonomické podmínky můžeme investovat do nového vývoje, jako je náš nový operační systém. “

V prvním čtvrtletí představila společnost KUKA první prvky nového operačního systému iiQKA.OS . Umožňuje jednoduché ovládání robota a intuitivní ovládání automatizačních řešení. Z dlouhodobého hlediska by měl být každý produkt KUKA vybaven novým operačním systémem a usnadnit tak stávajícím i nově příchozím přístup k robotice.

kuka iiQKA

 

Začínáme s iiQKA
Operační systém bude základem celého ekosystému, který nabízí přístup k programům, aplikacím nebo službám. Bude to snadné nainstalovat, používat a rozšiřovat. Výsledkem je, že automatizace má být použita také v průmyslových odvětvích a aplikacích, ve kterých bylo dosud málo robotů.

Kompletní zprávu za první čtvrtletí roku 2021 si můžete stáhnout zde.

Zdroj zprávy: KUKA