KUKA získává ocenění Red Dot Design Concept Award 2021

kuka nox

Koncepční studie stavebního robota „KUKA NOX“ zvítězila u poroty Red Dot v kategorii „Best-of-the-Best“. Udržitelná digitalizace stavenišť: To je cíl koncepční studie „KUKA NOX“ , kterou KUKA Group Research vyvinula společně se švýcarským studentem designu. Mobilní konstrukce robota pomáhá při měření a kreslení na stavbách, a tak dělá všechny důležité značení a popisy přístupné přesně tam, kde je to potřeba. Koncepční studie nyní získala ocenění Red Dot Design Concept Award 2021 v kategorii „Best-of-the-Best“. Od roku 2005 ocenění Red Dot Award: Design Concept uznává potřebu objevovat a uznávat nové designové koncepty a inovace – jako průkopníka pro současné designové výzvy a pro důležité produkty budoucnosti.

Kuka NOX

Tým stojící za koncepční studií
Lidé stojící za koncepční studií: Tom Clauder, vývojář ve společnosti KUKA Group Research, student designu Lukas Hilfiker a Dr. Martin Riedel, manažer clusteru a vývojář konceptu ve společnosti KUKA Group Research s cenou reddot Award 2021. © KUKA Group

reddot award kuka team

Koncept vzešel z rozsáhlé analýzy stavebního průmyslu, včetně rozhovorů s odborníky, návštěv na staveništi, analýz aktivit, mapování zúčastněných stran a dalšího výzkumu. Je to výsledek úzké spolupráce s Lukasem Hilfikerem, studentem designu ze Švýcarska. Při vývoji konceptu se soustředila udržitelná digitalizace stavebního průmyslu a podpora stavebních dělníků na místě.

kuka nox

Práce v noci? To pravé pro „KUKA NOX“
Stavební robot „KUKA NOX“ pracuje v noci jakoby mobilní 2D tiskárna . Automaticky přenáší všechna důležitá data z digitálního modelu na staveniště tiskem značek a informací, například pokynů ve formě QR kódu, na všech relevantních místech . Řemeslníci mají každé ráno na místě všechny nejnovější informace. Robot naopak skenuje staveniště i v noci a přenáší aktuální stav do digitálního modelu – digitálního dvojčete staveniště takříkajíc – do počítače. Zákazníci a architekti si mohou staveniště kdykoli virtuálně prohlédnout odkudkoli na světě. Těžkopádná a k chybám náchylná práce s plány, vodováhami, krejčovským metrem, tužkou a spol. by byla minulostí. V současné době se neplánuje, že by se „KUKA NOX“ stal v blízké budoucnosti sériovým produktem.

Zdroj zprávy: KUKA