Letní měsíce přinesly oživení výroby

AutoSAP

Výroba motorových vozidel v České republice jen velmi pozvolna dohání ztráty způsobené pandemií koronaviru. Od začátku roku do konce srpna bylo vyrobeno celkově 691 889 ks motorových vozidel, tedy o 26,9 % méně než ve stejném období roku 2019. Tento trend určuje vývoj výroby osobních vozidel. I když je dosavadní pokles stále výrazný, výroba v prázdninových měsících byla jen mírně pod úrovní roku 2019. Za červenec a srpen tak bylo vyrobeno meziročně pouze o 5,0 % vozidel méně a celkový pokles produkce v Česku se tím zmírnil o téměř šest procentních bodů.

„Automobilový průmysl je nadále výrazně ovlivňován poklesem poptávky po nových osobních vozidlech napříč Evropou. Přes téměř třetinový propad registrací nových automobilů v EU ale s mírným optimismem sledujeme, že se výroba v Česku v letních měsících alespoň přiblížila k loňským číslům a výrobcům se tak daří zmírňovat jarní ztráty,“ komentuje dosavadní vývoj Zdeněk Petzl, výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu a dodává: „Otázkou ale je, jak se bude na podzim vyvíjet epidemiologická situace a s ní související vládní opatření. Pro průmyslové podniky, které jsou z hlediska bezpečnosti velmi důsledné, je např. klíčové, aby vláda případnými omezeními nezasáhla jejich běžný chod a především udržela obousměrnou průjezdnost státních hranic pro pendlery a klíčové zahraniční pracovníky. Další “lockdown” by byl pro řadu firem likvidační.“

Osobní automobily
Od ledna do konce srpna bylo v České republice vyrobeno celkem 688 557 osobních vozidel, z toho ŠKODA AUTO vyrobila 450 733 vozů (- 23,4 %), automobilka Hyundai 137 040 ks (- 33,1 %) a TPCA celkem 100 784 ks (- 31,9 %). Výrazný propad z druhého čtvrtletí se tak daří výrobcům pozvolna dohánět, když oproti téměř třetinovému poklesu z konce prvního pololetí činil meziroční propad produkce na konci srpna 26,9 %.

K tomu přispěl vývoj v průběhu letních měsíců. Celkově bylo v prázdninových měsících vyrobeno celkem 184 942 automobilů, tj. pouze o 5,0 % méně než v létě 2019.

autoSAP

Autobusy
Také segment autobusové výroby nadále zmírňuje ztrátu způsobenou jarními odstávkami. I když výroba v samotném srpnu klesla výrazněji (- 21,3 %), z celkového pohledu je patrný posun o více než dva procentní body oproti výsledkům na konci června. V průběhu roku bylo v ČR vyrobeno celkově 3 009 autobusů (- 9,7 %). Výrobce Iveco vyrobil 2 713 ks (- 8,8 %), SOR Libchavy dodala na trh 279 autobusů (- 17,5 %) a firma KH Motor Centrum Opava celkem 17 autobusů, tedy o 3 méně než vloni.

Motocykly
Jediný výrobce motocyklů, týnecká JAWA, vyrobil v tomto roce 323 motocyklů. Ve srovnání s předchozím rokem tak zaznamenal pokles produkce o 638 kusů (- 66,4 %).

*Celkové statistiky výroby a odbytu včetně nákladních vozidel, přívěsů a návěsů jsou publikovány kvartálně.

Kompletní statistiku výroby a odbytu najdete na webu AutoSAP zde >>>.

Zdroj zprávy: Sdružení automobilového průmyslu