Letos se ekonomika propadne o 7,8 %, za rok poroste o 4,8 %

pokles

Hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí dle předběžného odhadu klesl o 10,7 %. Jedná se o nejvýraznější pokles za dobu, kdy Český statistický úřad tento ukazatel sleduje. Tak prudký propad nezaznamenalo ani žádné čtvrtletí v krizi roku 2009.

Pokles ve druhém čtvrtletí je specifický, protože odráží dopad mimořádných restriktivních opatření proti šíření koronaviru. „Ekonomická nálada se sice v létě oproti březnu a dubnu zlepšila, i tak ale zůstává míra ekonomické nejistoty pro nejbližší měsíce poměrně vysoká. V dalších měsících se projeví související ekonomické dopady v podobě nižších zakázek či investic,“ říká Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

financování

„Za celý rok 2020 čekáme meziroční propad HDP o 7,8 %. V roce 2021 by se ekonomika měla vrátit k růstu, meziročně by HDP mělo vzrůst o 4,8 %. Ve druhém pololetí letošního roku výkon ekonomiky ovlivní nižší poptávka doma i v zahraničí, která mírně oslabovala již před vypuknutím pandemie. Řada firem také odkládá plánované investice, což bude také oživení brzdit,“ uvádí Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Důležité pro restart české ekonomiky bude, jak si Evropa a zbytek světa poradí s pandemií, s nastavením a rychlostí stimulačních opatření a jaká bude rychlost ekonomického oživení ve světě.
„Svaz průmyslu a dopravy ČR vládě představil desatero doporučení, jak by měla pomoci s obnovou a posílením dlouhodobého růstu ekonomiky. Naše návrhy reagují na aktuální vývoj ekonomiky a jejich prosazení by mohlo pomoci vykompenzovat zásadní propad HDP ve druhém kvartálu,“ dodává Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Předběžný odhad vývoje HDP v ČR ukazuje na výrazný pokles ve 2. čtvrtletí, které bude nejvíce z letošního roku ovlivněno přímými efekty opatření spojených s pandemií. První kvartál vykázal propad o 2 %. Kromě obchodu, dopravy a ubytování k poklesu přispěl významně i zpracovatelský průmysl. Většina odvětví zpracovatelského průmyslu v dubnu a květnu zaznamenala pokles produkce. Samozřejmě situace je individuální, lze nalézt i pozitivní příklady v jednotlivých sektorech, a to nejen v oblasti zdravotnických prostředků či digitálních technologií.

Zdroj zprávy: Svaz průmyslu a dopravy ČR