Letoun L-39NG otevřel letovou obálku

AERO Vodochody AEROSPACE

Nový lehký proudový letoun L-39NG českého leteckého výrobce AERO Vodochody AEROSPACE absolvováním další série letových zkoušek otevřel letovou obálku na plný rozsah předpokládaných výšek a rychlostí. Na základě výsledků zkoušek byla povolena maximální rychlost 490 knotů / Mach = 0,8 a dovolen maximální dostup 38 000 stop (11 580 metrů) nadmořské výšky.

AERO Vodochody AEROSPACE

Nejvyšší dosažené rychlosti během letových zkoušek činily 509,4 knotu (943,4 km/hod) a Mach = 0,822. V rámci programu letových zkoušek nyní začalo ověřování dalších výkonů a vlastností letounu, jako jsou například vzlety, přistání, stoupavosti, ustálené násobky přetížení, pádové rychlosti, spotřeby paliva atd.

„Projektový tým L-39NG má za sebou klíčovou a velmi náročnou fázi v rámci letových zkoušek. Po sérii pozemních zkoušek jsme úspěšně ověřili odolnost konstrukce přímo za letu, aniž by nastala nějaká kritická situace. Díky těmto zkouškám jsme potvrdili, že L-39NG disponuje mimořádnou odolností a stabilitou konstrukce,“ uvedl Jaromír Lang, šéfdesigner letounu L-39NG.

Otevření letové obálky L-39NG předcházely letové zkoušky flutteru, jejichž cílem bylo ověřit odolnost a schopnost letounu utlumit kmity vybuzené vnějšími aerodynamickými silami za letu. Kmitání konstrukce letounu je vyvoláváno za letu pomocí malých impulsních raket na koncích křídla nebo impulsy do kormidel vyvolávaných pilotem přes řídicí systém letounu. Následně probíhá analýza naměřených vibrací. Za tímto účelem proběhlo celkem 20 zkušebních letů, všechny absolvoval první letový prototyp se sériovým výrobním číslem 7001. V rámci zkoušky flutteru bylo odpáleno celkem 192 raket, z toho 144 raket za letu a 48 raket při pozemních měřeních. Celkem bylo provedeno a zanalyzováno 352 měření za letu.

„Dosáhli jsme dalšího významného pokroku v pozemních i letových zkouškách. S druhým letovým prototypem L-39NG ve vzduchu od poloviny dubna a s naším technologickým demonstrátorem jsme dobře připraveni na zbývající cestu k certifikaci letounu ve třetím čtvrtletí roku 2020,“ uvedl Dieter John, prezident a CEO společnosti AERO Vodochody AEROSPACE.

„Otevření letové obálky L-39NG je důležitým milníkem nejen pro celý projekt, ale také pro další jednání s našimi obchodními partnery a potenciálními zákazníky,“ dodal Jiří Podpěra, prezident společnosti OMNIPOL, která je strategickým partnerem projektu L-39NG s rovnocenným 50% podílem.

Dalších úspěšných výsledků letounu L-39NG bylo dosaženo u pozemních zkoušek. V rámci statických zkoušek pevnosti, které probíhají od poloviny loňského roku ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu na druhém prototypu se sériovým výrobním číslem 7002, proběhla zkouška odolnosti křídla do 100 procent početního kombinovaného zatížení krut plus ohyb bez poškození. Zkouška odolnosti ohybu křídla až do poruchy konstrukce pak bude následovat v první polovině dubna. Již předtím úspěšně provedli ve VZLÚ také pevnostní destruktivní zkoušku trupu letounu.

Zdroj zprávy: AERO Vodochody AEROSPACE