LIBERTY Ostrava vydává prohlášení k aktuální situaci týkající se EU ETS emisních povolenek.

Společnost se důrazně ohrazuje proti dezinformacím, které manipulují stanovisko odborů a ministryně Maláčové. Původní záměr společnosti zhodnotit v souladu se zákonem, a to velmi bezpečným a zajištěným způsobem, část přebytečných emisních povolenek, byl naprosto bezdůvodně blokován odbory a vládou.

Včera byla transakce provedena za nových parametrů, které jsou pro LIBERTY Ostrava zcela bezpečné a velmi prospěšné. Jeden milion emisních povolenek byl přímo prodán sesterské rumunské společnosti LIBERTY Galati, a to za hotové peníze. Transakce byla provedena za aktuální tržní cenu, která bude LIBERTY Ostrava okamžitě zaplacena, navíc s možností koupit tyto povolenky v budoucnu zpět za nižší cenu.

Okamžitý zisk pro LIBERTY Ostrava z této transakce je 260 milionů Kč (10,05 milionů USD). Zisk bude použit zčásti na vyplacení mimořádného bonusu zaměstnancům při příležitosti 70. výročí společnosti. Zbylá část bude použita na budoucí investiční projekty LIBERTY Ostrava.

Od převzetí huti v červenci 2019 podpořila skupina GFG společnost LIBERTY Ostrava částkou více než 4 miliardy korun. Díky této podpoře se ostravským hutím podařilo překlenout dobu, kdy trh procházel těžkým obdobím znásobeným navíc dopady pandemie koronaviru. Výsledky úsilí nového vedení LIBERTY Ostrava a jejích 6 000 zaměstnanců jsou po letech úpadku zcela konkrétní a viditelné. Produkce za I. čtvrtletí 2021 narostla o více než 20 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 a je o více než 70 % vyšší ve srovnání s druhým a třetím čtvrtletím minulého roku, které byly ovlivněny vládními opatřeními proti šíření koronaviru. Společnost LIBERTY Ostrava rovněž očekává, že její EBITDA za první čtvrtletí ve výši 60 milionů eur bude jejím nejlepším čtvrtletním výsledkem od doby převzetí huti.

Zdroj zprávy: Liberty Ostrava a.s.
Liberty Ostrava