Milník na důležitém trhu: ŠKODA AUTO v Rusku vyrobila už 750 000 vozů

škoda

Společnost ŠKODA AUTO oslavuje dosažení dalšího milníku na ruském trhu: od zahájení výroby v roce 2009 zde bylo vyrobeno už 750 000 vozů. Jubilejním modelem je ŠKODA KODIAQ, která sjela z linky v partnerském výrobním závodě v Nižním Novgorodu. Tento vůz z kategorie SUV se v Rusku těší velké oblibě, jen v minulém roce dodala automobilka ŠKODA AUTO svým zákazníkům v Rusku 20 600 exemplářů tohoto modelu.

Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast výroby a logistiky, podtrhl význam tohoto jubilea: „Ke dnešnímu dni vyrobila automobilka ŠKODA v Rusku tři čtvrtě milionu vozů. K dosažení tohoto zcela mimořádného milníku blahopřeji všem zaměstnancům závodů v Nižním Novgorodu a v Kaluze. Je to skvělá motivace k tomu, aby v tomto úspěšném kurzu pokračovali. Díky výrobě vozů přímo v regionu můžeme ruským zákazníkům nabídnout atraktivní poměr ceny a užitné hodnoty, krátké dodací lhůty a rychle reagovat na měnící se podmínky na trhu. Lokální výroba je důležitým základem naší dlouhodobé rozvojové strategie na ruském trhu.“

škoda rusko

Rusko jako trh budoucnosti
Rusko je pro společnost ŠKODA AUTO důležitým trhem a značka tam v minulých letech upevnila svou pozici; jen v roce 2020 zvýšila svůj podíl na trhu na 6,8 %. S více než 94 000 vozy dodanými zákazníkům, je dnes Rusko třetím největším odbytištěm české automobilky. Ale tento region je pro značku důležitý i z dalšího důvodu: společnost ŠKODA AUTO převzala v rámci koncernu Volkswagen po Indii regionální odpovědnost také za řízení trhů Ruska včetně států SNS a severní Afriky, přičemž využívá již získané zkušenosti z rozvíjejících se trhů.

ŠKODA AUTO v Rusku profituje z dlouholetých zkušeností. Automobilka zde vyrábí už od roku 2009 – prvním modelem byla OCTAVIA druhé generace v závodě v Kaluze. V roce 2012 přibyla výroba v partnerském výrobním závodě v Nižním Novgorodu. Dnes se zde vyrábí model ŠKODA KAROQ z takzvaných CKD sad (Completely-Knocked-Down). Tento postup zahrnuje montáž vozů z jednotlivých dílů, včetně svařovny a lakovny.

Závod v Kaluze v současné době vyrábí výhradně model RAPID, který prošel v květnu loňského roku modernizací. Tento vůz nabízí kompletní spektrum předností a charakteristických atributů typických pro vozy značky ŠKODA a respektuje preference ruských zákazníků. V partnerském výrobním závodě v Nižním Novgorodu aktuálně vznikají vozy ŠKODA KAROQ, KODIAQ i srdce značky, čtvrtá generace modelu OCTAVIA.

ŠKODA KODIAQ, jeden z nejžádanějších modelů značky
Zhruba dva roky po zahájení výroby dosáhla výroba modelu KODIAQ celosvětově v polovině září 2019 hranice čtvrt milionu vyrobených exemplářů. Jen v roce 2020 dodala česká automobilka svým zákazníkům na celém světě 131 600 vozů řady KODIAQ. Aktuálně je tento automobil – po modelech OCTAVIA a KAROQ – jedním z nejžádanějších modelů značky ŠKODA.

Také na ruském trhu je ŠKODA KODIAQ velmi oblíbená. S 20 600 exempláři pocházel z této modelové řady v loňském roce každý pátý vůz značky ŠKODA dodaný ruským zákazníkům. Toto SUV se od února 2018 vyrábí v závodě v Nižním Novgorodu.

Vybrané milníky: ŠKODA AUTO v Rusku
› 2009: Z linky závodu v Kaluze sjíždí první vůz značky ŠKODA vyrobený v Rusku
› 2012: Výroba 100 000. vozu značky ŠKODA v Rusku
› 2012: Zahájení výroby v druhém závodě – v Nižním Novgorodu
› 2017: S modelem KODIAQ značka na ruském trhu debutuje v kategorii SUV
› 2018: V Rusku bylo vyrobeno už 500 000 vozů značky ŠKODA
› 2021: Automobilka ŠKODA vyrobila v Rusku 750 000 automobilů

Zdroj zprávy: ŠKODA AUTO a.s.
Škoda