Milník v procesním průmyslu: nová verze webového řídicího systému SIMATIC PCS neo je na světě

siemens

Digitalizace, udržitelnost, nedostatek kvalifikovaných pracovních sil: podniky působící v procesním průmyslu čelí v současné době řadě velkých výzev. Aby své závody připravily na budoucnost, musí se provozovatelé spolehnout na vysoce flexibilní systémy pro řízení procesů. V této souvislosti uvedla společnost Siemens na trh novou verzi softwaru i nové hardwarové komponenty pro webový procesní řídicí systém PCS neo. Verze 4.0 systému PCS neo je připravena na velké kapacity závodů a rozsáhlé projekty až do 64 000 procesních objektů a 56 řídicích automatů – je tedy vhodná pro průmyslové závody všech velikostí.

Simatic CN 4100

„PCS neo je řídicí systém budoucnosti procesního průmyslu – ať se jedná o jednotlivé procesní moduly nebo o závody světového rozsahu,“ říká dr. Hartmut Klocker, viceprezident pro automatizaci a inženýrské systémy společnosti Siemens Process Automation. „Je to první a jediný kompletně webový systém na světě, který umožňuje týmovou práci nezávislou na místě. Pracovat s ním můžete z domova, z kanceláře, z mobilních zařízení nebo ze stolních počítačů. Jedná se o skutečný průlom.“

Verze 4.0 řídicího systému PCS neo podporuje všechny části standardu MTP (Module Type Package), které zatím definovaly a společně vydaly organizace NAMUR a ZVEI. Do systému řízení procesů lze proto ještě snadněji začlenit jednotlivé moduly závodu a následně je popsat, konfigurovat a automatizovat nezávisle na výrobci. Nová verze systému rovněž nabízí další zlepšování pracovních postupů a vyžaduje tak méně projektování.

„Simatic PCS neo umožňuje provozovatelům zařízení být průkopníky ve standardu MTP. Řízení procesních závodů pak bude ještě efektivnější,“ dodává H. Klocker.

Nová generace řídicích systémů
S automatizačním systémem Simatic S7-4100 představí Siemens i novou generaci řídicích systémů pro procesní průmysl. První verze bude k dispozici výhradně pro systém PCS neo. Oproti stávajícímu modelu, který bude v nabídce i nadále, je nový systém o 30 procent menší, a šetří tak další prostor v rozvaděči. Díky až šesti rozhraním Profinet nebo Profibus nabízí Simatic S7-4100 rozšířené možnosti komunikace. Použití nejnovějších mikroprocesorů Siemens snižuje spotřebu energie systémů až o 50 %. Systém je také robustní a bezúdržbový – v provozu při teplotách od – 25 do + 70 stupňů Celsia nepotřebuje žádný ventilátor a v případě výpadku napájení nejsou pro uchování systémových dat potřeba žádné akumulátory. H. Klocker k tomu dodává: „Řídicí systém je mozkem celého procesního závodu. Systém Simatic S7-4100 nyní posouvá naši automatizační platformu pro procesní průmysl na zcela novou úroveň výkonu.“

Komunikační brána Simatic CN 4100 pro maximální konektivitu
Vedle řídicího systému PCS neo V4.0 představí Siemens i plně integrovanou komunikační bránu Simatic CN 4100, která umožňuje jednoduchou a bezpečnou výměnu procesních dat se systémem PCS neo na řídicí i vizualizační úrovni. Funguje jako praktický datový přepínač, který zajišťuje konfiguraci dat ze zařízení pouze jednou a následně je přenese do řídicího systému, systému řízení procesů nebo do obou zároveň. Podporuje protokoly Modbus TCP a OPC UA a v plánu jsou i další. Tento přístup usnadňuje řízení procesů, zjednodušuje projektování a díky oddělení sítí zvyšuje i bezpečnost zařízení.

siemens controller

Systém Simatic PCS neo V4.0 a nový hardware byly poprvé představeny na letošním veletrhu SPS, který se konal v německém Norimberku od 8. do 10. listopadu 2022 (pavilon č. 11).

Zdroj zprávy: Siemens
siemens